داروهای بدون بیمه گران می‌شوند؟ – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه

داروهای بدون بیمه گران می‌شوند؟

ایران سالانه 50 میلیون دلار دارو صادر می‌کند

به گفته معاون امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه یارانه از طریق پوشش بیمه‌ای به مردم و مصرف‌کننده نهایی پرداخت می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، معاون امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه گفت: برای اصلاح شیوه پرداخت یارانه دارو تقویت بیمه‌های درمانی و تسویه مطالبات آنها در دستور کار قرار دارد.

تسنیم گزارش داد، مجید فراهانی معاون امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه با اشاره به برنامه اصلاح سیاست ارزی دارو گفت: به اذعان همه کارشناسان نحوه یارانه پرداخت یارانه دارو در حال حاضر اثربخشی لازم را ندارد و دولت سیزدهم این شیوه را اصلاح می‌کند. به نحوی که یارانه به جای پرداخت به واردکننده یا تولیدکننده دارو، از طریق پوشش بیمه‌ای به مردم و مصرف‌کننده نهایی پرداخت می‌شود.

معاون امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه افزود: برای اصلاح شیوه پرداخت یارانه دارو تمهیدات و آمادگی لازم در سطح دولت شکل گرفته است. حتی تفاهنامه‌ای در قالب تقسیم کار ملی با زمانبندی مشخص برای دستگاه‌های ذی‌ربط تدوین شده. همانطور که رئیس‌جمهور هم گفته‌اند این طرح به گونه‌ای اجرا خواهد شد که هزینه‌های دارویی مردم افزایش پیدا نکند.

وی اضافه کرد: یکی از موضوع مهمی که مورد توجه در تفاهنامه بود این است که جمعیت کشور پوشش بیمه‌ای کامل شوند؛ بیش از ۶ میلیون نفر تا به امروز بیمه شدند و منابع آن ازمنابع بودجه سال جاری که مبلغ ۶ هزار میلیارد تومان در جدول تبصره ۱۴ پیش‌بینی شده تامین می‌شود.

فراهانی تاکید کرد: داروهای جدیدی که پیش از این پوشش بیمه‌ای نداشتند با اجرای این طرح افزایش قیمت خواهد داشت اما این افزایش به مردم نخواهد رسید و حتی این داروها هم از طریق پوشش بیمه‌ای در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اهمیت تقویت بیمه‌ها برای اجرای این طرح؛ گفت: از ابتدای سال تا الان ۸ هزار میلیارد تومان از تخصیص اعتبارات مصوب سازمان بیمه سلامت تخصیص داده شده تا بیمه سلامت بتواند همه بدهی خود را به مراکز درمانی مختلف طرف قرارداد پرداخت کند،همچنین بیمه نیروهای مسلح هم بصورت صد در صدی تا این مقطع زمانی مبلغ تخصیص داده شده را دریافت کرده است.

فراهانی تصریح کرد: در اواخر خرداد ماه ۸ هزار میلیارد تومان در اختیار وزارت بهداشت قرار داده شد و ۸ هزار میلیارد تومان نیز هفته گذشته تخصیص داده شد.

وی تاکید کرد: از وزارت بهداشت درخواست شد لیست کلیه طلبکاران شرکت های دارویی و ملزومات پزشکی بطور مستقیم اعلام شود تا بدهی آنها بطور کامل پرداخت شود، لذا بدهی دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمه‌ها به شرکت‌های دارویی و ملزومات پزشکی کاملا پرداخت می‌شود.

معاون امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه در پایان تاکید کرد: برای حضور قوی بیمه‌ها در این طرح ملی هفته بعد به صورت علی‌الحساب نیز مبلغی پرداخت خواهد شد.

نظرات