درآمد 800 میلیارد دلاری عربستان از مصادره اموال بازداشت‌شدگان

درآمد 800 میلیارد دلاری عربستان از مصادره اموال بازداشت‌شدگان

موج دستگیری شاهزادگان سعودی این امکان را به وجود آورده که منجر به ضبط دارایی‌ آنها از سوی دولت عربستان و دستیابی خانواده سلطنتی به ۸۰۰ میلیارد دلار شود.

روزنامه وال‌استریت ژورنال گزارش داد منابع آگاه اعلام کردند که این احتمال وجود دارد که موج دستگیری مقامات سابق و شاهزادگان کنونی به مصادره پول نقد و اموال آ‌نها به ارزش 800 میلیارد دلار منجر شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، منابع آگاه سعودی در این باره گفتند مقامات سعودی بر این باورند که می‌توانند بین دو تا سه هزار میلیارد ریال سعودی از مصادره اموال افراد دستگیرشده به دست آورند و این رقمی است که هم‌اکنون آنها روی آن حساب کرده‌اند.

نیروهای امنیتی سعودی روز شنبه زیر نظر پادشاه و ولیعهد این کشور 11 نفر از شاهزادگان از جمله ولید بن‌ طلال، یکی از ثروتمندترین افراد جهان و چندین مقام فعلی و اسبق این کشور را از جمله وزیر اقتصاد و وزیر گارد ملی این کشور را دستگیر کردند.

موج دستگیری شاهزادگان سعودی به بهانه مبارزه با فساد مالی به اینجا ختم نشد و اخیرا یک هلی‌کوپتر حامل مقامات بلندپایه سعودی در نزدیکی مرز این کشور سقوط کرد که یک روزنامه اسرائیلی اعلام کرده است که این سقوط یک سانحه هوایی نبوده و این هلی‌کوپتر که حامل یکی از شاهزادگان و برخی از مقامات منطقه عسیر عربستان بوده است، به دستور ولیعهد این کشور به وسیله جنگنده منهدم شده است.

برخی گزارشات نشان می‌دهد که این افراد در حال فرار از عربستان بوده‌اند.

وال‌استریت ژورنال بنا به گفته منابع آگاه اعلام کرده است با توجه به اینکه برخی فعالان اقتصادی بزرگ این کشور در میان دستگیرشدگان هستند، هم‌اکنون 60 نفر از شاهزادگان، وزرای کنونی و سابق و فعالان اقتصادی این کشور در بازداشت به سر می‌برند.

گزارشات موجود نشان می‌دهد بانک مرکزی عربستان حساب بانکی افرادی که دستگیر شده‌اند را مسدود کرده است.

بر اساس اعلام رسانه‌ها بخش قابل توجهی از دارایی افراد دستگیرشده در خارج از عربستان بوده که روند مصادره آنها را پیچیده می‌کند.

قرار است تمام اموال مصادره‌شده در قالب موج مبارزه با فساد مالی در عربستان به دولت این کشور واگذار شود. اخیرا کمیته جدیدی توسط پادشاه عربستان برای مبارزه با فساد مالی در این کشور تشکیل شده و محمد بن سلمان، ولیعهد و پسر پادشاه ریاست آن را بر عهده گرفته است.

 

منبع: فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند