موضوعات داغ:
یک کارشناس امور بانکی در گفتگو با تجارت‌نیوز:

اگر اتفاق تازه‌ای رخ ندهد باید منتظر ارزانی دلار باشیم

اگر اتفاق تازه‌ای رخ ندهد باید منتظر ارزانی دلار باشیم

مرتضی عزتی می‌گوید: در حال حاضر به دلیل واردات مواد دارویی و نیاز به ارزهای مختلف، تقاضای مازادی در بازار ارز به وجود آمده که باعث شده شاهد شوک قیمتی در ارزها از جمله دلار باشیم.

بازار ارز از ابتدای اسفند ماه امسال شاهد افزایش قیمت دلار و عبور از مرز 13 هزار تومان و قرار گرفتن در کانال 15 هزار تومان بوده است؛ اما علت گرانی دلار چه بود؟ آیا ممکن است دلار باز هم ارزان شود؟

مرتضی عزتی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس تهران در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: قیمت دلار در کشور ما بیشتر تابع مسایل سیاسی بوده و این عوامل بیش از متغیرهای اقتصادی تاثیر دارند و به همین دلیل پیش‌بینی در مورد آن را سخت کرده است. اکنون مسایل مهمی در اقتصاد کشور به وجود آمده که جو هیجانی را در بازار ارز به وجود آورده و باعث شده دلار در کانال 15 هزار تومان قرار بگیرد.

وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر به دلیل واردات مواد دارویی و نیاز به ارزهای مختلف، تقاضای مازادی در بازار ارز به وجود آمده که باعث شده شاهد شوک قیمتی در ارزها از جمله دلار باشیم.

این کارشناس می‌افزاید: در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا در اکثر کشورها شاهد هستیم که صادرات کشور ما در مرزها با محدودیت روبرو شده و این روند به کندی در حال انجام است که درنهایت روند ارزآوری به کشور را کند می‌کند؛ از سوی دیگر ما تقاضا برای ارز در پایان سال را نیز داریم، درست است که امسال این تقاضا نسبت به سال‌های گذشته مقداری کاهش یافته اما به هرحال این همچنان تقاضا برای ارز مسافرتی وجود دارد و این نیز می‌تواند از دلایل افزایش قیمت دلار باشد.

عزتی درباره روند قیمت دلار در روزهای آینده می‌گوید: اگر روند همین شکل باشد و اتفاق تازه و خاصی در کشور رخ ندهد، انتظار می‌رود قیمت دلار چند پله کاهش پیدا کند و در کانال 15 هزار تومانی که اکنون قرار دارد باقی نماند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند