اکسکوینو
یک کارشناس اقتصادی پاسخ می‌دهد:

پیش‌بینی قیمت دلار / دلار چقدر گران می‌شود؟

تجارت نیوز

دل‌انگیزان می‌گوید: در شرایط خاص کنونی عرضه اسکناس دلار به بازار ارز با محدودیت مواجه شده، لذا پیش‌بینی افزایش هر ماه حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان قیمت دلار یک مفهوم عادی بوده که در ارتباط با رشد نقدینگی است.

امروز اولین قیمت دلار برای فروش در صرافی ملی، ۲۲۷۵۰ تومان اعلام شد.

دلار در هفته گذشته بیشترین بازدهی را در میان بازارهای مالی کسب کرد و اکنون در در آستانه ۲۳ هزار تومانی شدن است. آما آیا دلار به روند صعودی خود ادامه می‌دهد؟

سهراب دل‌انگیزان، رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه رازی کرمانشاه در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: قیمت دلار را در دو حوزه می‌توان ارزیابی کرد،یکی دلار مربوط به سامانه نیما و دیگری دلار اسکناسی، دلاری که در اقتصاد ایران بر قیمت کالاهای دیگر تاثیرگذار است دلار اسکناسی است. وضعیت بازار ارز نشان می‌دهد که عرضه اسکناس دلار همواره با محدودیت جدی مواجه است.

وی ادامه می‌دهد: به طور روزانه بین دو تا چهار میلیون دلار به عرضه اسکناس نیاز داریم که در بازار باشد اما همین مقدار اسکناس هم که پیش‌تر وجود داشت در شرایط خاص کنونی با محدودیت مواجه شده لذا پیش‌بینی افزایش هر ماه حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان به قیمت دلار یک مفهوم عادی بوده که در ارتباط با رشد نقدینگی است.

دل‌انگیزان می‌افزاید: افزایش قیمت‌های دلار طی روزهای اخیر ناشی از کمبود اسکناس در بازار ارز است. اقتصاد کشور دچار رکود شده و طبیعی است که با کاهش درآمدهای ارزی مواجه شده باشد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند