استاد دانشگاه علوم و تحقیقات تاکید کرد:

ذخیره آبی سدها 50 درصد کاهش داشته است

ذخیره آبی سدها 50 درصد کاهش داشته است

عضو هیات علمی دانشکده محیط زیست واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد گفت: ذخیره آبی سدهای کشور درحال حاضر نسبت به سال گذشته حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است.

سید مهدی برقعی گفت: بر اساس آمار وزارت نیرو، میزان ذخایر آبی سدهای کشور ۴۰ درصد است که در مقایسه با سال گذشته حدود ۵۰ درصد کاهش داشته و باتوجه به پیش‌بینی میزان بارندگی، سال ۹۷ سالی بسیار کم آب خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: شاید برخی افراد بارورکردن ابرها را راهکاری برای افزایش میزان بارندگی بیان کنند اما این روش تاثیر زیادی نخواهد داشت. همچنین باتوجه به کاهش چشمگیر آب‌های زیرزمینی، در سال آینده با بحران کم‌آبی روبرو خواهیم بود.

استاد واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد تاکید کرد: منابع آب همانند بودجه مالی، محدود است بنابراین باید در استفاده از منابع آبی نیز وسواس به خرج داده و میزان مصرف را مدیریت کرد.

برقعی تغییر الگوی مصرف را امری ضروری در کاهش مصرف آب دانست و تاکید کرد: در حال حاضر در تهران هر فرد به طور متوسط روزانه بالغ بر ۱۹۰ لیتر آب مصرف می‌کند بنابراین اگر تنها ۱۰ لیتر در مصرف روزانه خود صرفه‌جویی کنیم همانند آن است که حجم بالایی از بارندگی را داشته‌ایم.

وی بازیابی آبهای غیرمتعارف را راهکاری برای جبران کمبود آب عنوان کرد و گفت: بازیابی آبهای غیرمتعارف اعم از آب فاضلاب‌ها، جوی‌ها و نهرها که در گذشته به دلایلی نظیر عدم توجیه اقتصادی و کیفیت مناسب از آنها استفاده نمی‌شد، با بازگشت به چرخه مصرف می تواند راهکار مناسبی برای جبران کمبود منابع آبی باشد.

استاد واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اظهار داشت: تصفیه آب دریا راهکاری مناسب برای مصارف شرب و غیرشرب شهرهای ساحلی است. در حال حاضر در شهرهایی نظیر بندرعباس، قشم و کیش فرآیند شیرین‌سازی آب دریا در حال اجرا است. این روش می‌تواند نیاز آبی شهرهای ساحلی را برطرف کند.

برقعی ادامه داد: در مدیریت جامع آب، هدف جلوگیری از هدررفت حتی یک قطره از آبی است که وارد شبکه آبی مدیریت شهر می‌شود. بنابراین بازیابی و تصفیه فاضلاب‌ها که همواره به عنوان آخرین منابع آب از آنها یاد می‌شود، می‌تواند نقش بسیار پررنگ و موثری در تامین آب مورد نیاز داشته باشد.

وی با بیان اینکه تنها ۱۰ لیتر از آب مصرفی هر فردی اختصاص به مصارف شرب و پخت و پز دارد، گفت: در تهران روزانه بالغ بر ۳ میلیون مترمکعب حجمی است که راهی فاضلاب‌ها می‌شود، کافی است تنها ۲ میلیون مترمکعب از این میزان را تصفیه کرده و وارد چرخه مصرف کنیم تا با کمبود آب در تهران مواجه نشویم.

استاد دانشکده محیط زیست واحد علوم و تحقیقات گفت: خوشبختانه باتوجه به تکنولوژی‌های موجود در ایران حتی می‌توان آب حاصل از تصفیه فاضلاب‌ها را در چرخه مصرف شرب نیز وارد کرد، چراکه آب حاصل از تصفیه فاضلاب‌ها به مراتب می‌تواند از آب تصفیه شده از سدها با کیفیت‌تر باشد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند