کد خبر: 154398

اجاره مسکن به دنبال کاهش نرخ سود بانکی رشد می‌کند

یک کارشناس مسکن با پیش‌بینی رشد اجاره مسکن به دنبال ابلاغ سیاست کاهش نرخ سود بانکی گفت: این افزایش در اجاره‌بها موقتی خواهد بود.

اجاره مسکن
سرویس اقتصاد کلان -

مصطفی قلی خسروی با اشاره به تاثیر لازم‌الاجرا شدن کاهش نرخ سود بانکی تا سقف ۱۵ درصد در بازار اجاره مسکن گفت: بیشتر از آنکه این اقدام پولی و مالی دولت در بازار مسکن تاثیر گذار باشد جو روانی ایجاد شده، در بازار باعث نوسان قیمتی می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از ایلنا، وی با بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی شاید برای مدتی باعث نوسان قیمت‌ها در بازار مسکن شود اما برای رسیدن به رونق راهی جز این وجود ندارد، ادامه داد: پیش از این سیاست کاهش نرخ سود بانکی، با ایجاد صندوق‌های ویژه توسط بانک‌ها به اجرا نمی رسید بنابراین نقدینگی وارد بازارهای مولد مانند ساخت و ساز مسکن نمی‌شد. حال می تواند انتظار داشت که با کاهش نرخ سود بانکی، طرف عرضه در بازار مسکن تقویت شود.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به افزایش مقطعی نرخ اجاره گفت: با لازم‌الاجرا شدن سیاست کاهش نرخ سود بانکی، ممکن است به صورت مقطعی نرخ اجاره در بازار مسکن افزایش یابد اما بازار مسکن در حال گذار است و این نوسان های قیمتی مقطعی خواهد بود.

قلی خسروی افزود: فصل نقل و انتقالات مسکن در بازار اجاره تا نیمه مهر ماه ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود که لازم اجرایی شدن کاهش نرخ سود بانکی تا سقف ۱۵ درصد که از هفته دوم شهریور ماه عملیاتی می‌شود در این بازار تاثیر گذار باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تورم بازار اجاره مسکن به ۲۲ درصد رسیده است، گفت: از خرداد ماه سال جاری شاهد افزایش اجاره‌بها نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بودیم. در حالی که تورم اجاره بها ۱۴ درصد بود امروز به ۲۲ درصد رسیده است.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه بازار مسکن در حال عبور از رکود است، ادامه داد: هر چند که با افزایش تعداد معاملات مسکن شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم اما این افزایش قیمت زیر نرخ تورم بوده است.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.