رشد بهای اجاره مسکن در تابستان امسال از نرخ تورم جا ماند

در حالی که ناظران بازار مسکن انتظار داشتند نرخ اجاره‌بهای املاک به دلیل وضعیت رکودی حاکم بر فروش، به ویژه در شهرهای بزرگ و نیز برنامه نظام بانکی برای کاهش نرخ سود سپرده‌ها، افزایش یابد اما آمارها نشان می‌دهد که بهای اجاره مسکن همپای تورم رشد نکرده است.

رشد بهای اجاره مسکن در تابستان امسال از نرخ تورم جا ماند

متوسط نرخ تورم در تابستان امسال به ۸.۹ درصد رسید اما شاخص بهای اجاره مسکن در مناطق شهری ایران در سه ماهه دوم سال ۹۶ عدد ۱۰۶.۳ را ثبت کرد یعنی نسبت به سه ماهه بهار امسال ۱.۷ درصد و نسبت به تابستان پارسال ۷.۴ درصد افزایش یافت.

به گزارش تجارت‌نیوز، متوسط شاخص بهای اجاره مسکن در ۶ ماهه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال پیش نیز ۷.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

این شاخص در ۱۲ ماه منتهی به شهریور ۹۶ نسبت به ۱۲ ماه منتهی به شهریور ۹۵ معادل ۸.۱ درصد افزایش داشته است.

سهم هزینه مسکن شامل اجاره بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی در محاسبات شاخص کل بهای کالا و خدمات مصرفی بر پایه سال ۱۰۰=۱۳۹۵ معادل ۳۳.۱ درصد است.

شاخص بهای اجاره مسکن در استان‌های مختلف

بررسی‌های بانک مرکزی بیانگر آن است که شاخص بهای اجاره مسکن در تابستان امسال نسبت به سه ماهه پیش در همه استان های کشور افزایش یافت؛ بیشترین میزان افزایش متعلق به استام ایلام معادل ۲.۸ درصد بود و استان مازندران با ۲.۳ درصد و استان‌های مرکزی و سیستان و بلوچستان هر یک با ۲.۱ ردصد افزایش در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

کمترین میزان افزایش مربوط به استان کرمانشاه معادل ۰.۸ درصد بود و استان‌های بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد هر یک با ۱.۱ درصد در رده بعدی قرار گرفتند. این شاخص در استان تهران معادل ۲ درصد افزایش یافت.

اجاره مسکن در شهرهای بزرگ

شاخص بهای اجاره مسکن در شهرهای بزرگ در تابستان امسال به عدد ۱۰۶.۳ رسید که نسبت به تابستان پارسال ۱.۸ درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل ۷.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

این شاخص در ۱۲ ماه منتهی به شهریور ۹۶ نسبت به ۱۲ ماه منتهی به شهریور ۹۵ معادل ۷.۹ درصد افزایش داشته است.

در این بررسی شهرهای بزرگ شامل اراک، اردبیل، ارومیه، اسلامشهر، اصفهان، اهواز، بندرعباس، تبریز، تهران، خرم‌آباد، رشت، زاهدان، زنجان، ساری، سنندج، شیراز، قزوین، قم، کرج، کرمان، کرمانشاه، گرگان، مشهد، همدان و یزد است.

اجاره مسکن در شهرهای متوسط

شاخص بهای اجاره مسکن در شهرهای متوسط در سه ماهه دوم امسال به عدد ۱۰۷ رسید که نسبت به بهار امسال معال ۱.۸ درصد و نسبت به تابستان پارسال ۸.۲ درصد افزایش یافت.

این شاخص در ۱۲ ماهه منتهی به شهریور ۹۶ نسبت به ۱۲ ماه منتهی به شهریور ۹۵ معادل ۸.۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

ایلام، آبادان، بابل، بجنورد، بروجرد، بندر انزلی، بندر بوشهر، بیرجند، تربت حیدریه، جهرم، خوی، دزفول، رفسنجان، زابل، ساوه، سبزوار، سقز، سمنان، شهرضا، شهرکرد، کازرون، کاشان، گنبد کاووس، مراغه، ملایر، مهاباد و یاسوج در زمره شهرهای متوسط کشور قرار می گیرند.

شاخص بهای اجاره مسکن در شهرهای کوچک

در شهرهای کوچک شاخص بهای اجاره مسکن در تابستان امسال به عدد ۱۰۷ رسید که نسبت به سه ماهه قبل معادل ۱.۴ درصد و نسبت به تابستان پارسال ۸.۳ درصد افزایش یافت.

این شاخص در ۱۲ ماه منتهی به شهریور ۹۶ نسبت به ۱۲ ماه منتهی به شهریور ۹۵ معادل ۹ درصد افزایش داشته است.

شهرهای کوچک شامل ابهر، اردکان، اقلید، الیگودرز، اهر، برازجان، بروجن، بم، بهبهان، بهشهر، تاکستان، تنکابن، تویسرکان، چالوس، خلخال، داراب، دامغان، دوگنبدان، دهلران، سراب، سنقر، شیروان، قائن، گلپایگان، لاهیجان، ماکو و میناب است.

 

منبع: ایرنا


این مطلب را به اشتراک بگذارید