موضوعات داغ:

رشد قیمت سکه چقدر پایدار است؟

رشد قیمت سکه چقدر پایدار است؟

محدودیت‌های حاکم بر معاملات ارزی در داخل، نگرانی‌های ناشی از شیوع گسترده ویروس کرونای چینی و صعود قیمت هر اونس طلا به ۱۵۷۱ دلار (سقف دو هفته) در کنار هم منجر به رشد قیمت سکه شدند.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت سکه همچنان روزهای پرنوسانی را در دوره ثبات ارزی پشت سر می‌گذارد. این نوسان در بازار روز گذشته سکه نیز ادامه داشت. اما آیا این روند ادامه خواهد یافت؟ چه عواملی باعث افزایش قیمت سکه شده‌اند؟

دنیای اقتصاد در این مورد نوشته است: بهای سکه در معاملات روز شنبه برخلاف افت قیمت دلار در بازار داخل، ضمن اثرگذاری از روند جهانی اونس طلا، راه صعود در پیش گرفت و به بالاترین سطح در طول دو هفته اخیر رسید. قیمت هر سکه طرح جدید ساعت ۱۶ دیروز ضمن افزایش ۳۰ هزار تومانی (معادل ۶/ ۰ درصد)، به سطح ۴ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان ارتقا یافت.

محدودیت‌های حاکم بر معاملات ارزی در داخل، نگرانی‌های ناشی از شیوع گسترده ویروس کرونای چینی و صعود قیمت هر اونس طلا به ۱۵۷۱ دلار (سقف دو هفته) در کنار هم منجر به رشد قیمت سکه شدند. دیروز با وجود واگرایی سکه نسبت به دلار، مولفه‌های سیاسی موثر بر ارز در میان‌مدت زیر نظر سکه‌بازان است.

نوسان دلار حول میانگین

معاملات بازار ارز در روز شنبه همچون هفته قبل تب و تاب چندانی نداشت.

ساعت ۱۶ دیروز نرخ هر دلار آمریکا روی عدد ۱۳ هزار و ۵۱۰ تومان قرار گرفت و افتی معادل ۲۰ تومان را نسبت به آخرین معاملات پنج‌شنبه تجربه کرد. شاخص ارزی کشور طی یک ماه اخیر حول میانگین ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان نوسان داشته و عملا توان خروج از دامنه ۱۳ هزار و ۱۴۰ تومان و ۱۴ هزار و ۵۰ تومان را نداشته است.

معامله‌گران ارزی ضمن تاکید بر نگاه همگرای بازارساز به روند فعلی نرخ‌ها، چشم‌انداز روابط خارجی کشور با غرب در پی فعال شدن مکانیزم ماشه و بازگشت تحریم‌ها اروپا را عامل حمایتی دلار برای ماه‌های آینده می‌دانند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند