موضوعات داغ:
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

رشد ۶۶ درصدی قیمت شیر در سال ۹۷ / لبنیات چند درصد گران شد؟

رشد ۶۶ درصدی قیمت شیر در سال ۹۷ / لبنیات چند درصد گران شد؟

متوسط قیمت کره، ماست و شیر در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ رشد یکسان ۳۴ درصدی داشته، اما رشد قیمتی پنیر کمی پایین‌تر، حدود ۲۷ درصد بوده است. با این حال تورم نقطه به نقطه شیر بیشتر از این میزان و معادل ۶۶ درصد بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در سال گذشته شیر نسبت به دیگر انواع لبنیات رشد قیمتی بیشتری داشته، به نحوی که قیمت تمام‌شده یک لیتر شیر در اسفند ماه، با ۶۶ درصد افزایش نسبت ابتدای سال به رقم چهار هزار و ۶۹۴ تومان رسید، این در حالی است که قیمت این محصول در اولین ماه سال گذشته، سه هزار و ۳۸۳ تومان بوده است.(تورم نقطه‌به‌نقطه)

متوسط قیمت یک لیتر شیر پاستوریزه در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ معادل ۳۴ درصد رشد داشته، یعنی قیمت آن در سال ۹۶ معادل دو هزار ۷۲۷ تومان بوده که در سال گذشته به رقم سه هزار و ۶۶۲ تومان رسیده است. (تورم میانگین ۱۲ماهه)

افزایش قیمت یک لیتر شیر در پایان سال گذشته نسبت به ابتدای سال بیشتر بوده، در حالی که قیمت یک واحد از آن در پایان فروردین ماه سال ۹۷ معادل دو هزار و ۸۲۷ تومان بوده، طی ۱۱ ماه بعدی با ۶۶ درصد رشد به رقم چهار هزار و ۶۹۴ تومان رسید.

دومین کالایی که در بین خوراکی‌های لبنی، قیمت پایان سال آن در مقایسه با اولین ماه سال رش محسوسی داشته، ماست با تورم ۵۴ درصدی است.

در حالی که قیمت یک کیلوگرم ماست پاستوریزه در پایان فروردین ماه سال گذشته، سه هزار و ۹۲۳ تومان بوده، قیمت تمام شده آن در پایان سال به رقم حدود شش هزار تومان رسیده است.

در حالی متوسط قیمت یک واحد از این کالا در سال ۹۷ به حدود نرخ پنج هزار تومان رسیده، که قیمت آن در سال ۹۶ سه هزار و ۷۵۵ تومان بوده است.

با این که متوسط قیمت ۵۰۰ گرم پنیر ایرانی پاستوریزه سال گذشته در مقایسه با سال ۹۶ به نسبت دیگر انواع لبنیات رشد کمی داشته، اما قیمت آن در پایان سال ۹۷ نسبت به ابتدای سال رشد ۴۹ درصدی را تجربه کرده است.

در پایان فروردین ماه سال ۹۷ قیمت ۵۰۰ گرم پنیر ایرانی پاستوریزه، پنج هزار و ۹۶۳ تومان بوده که با رشد ۴۹ درصدی تا پایان سال به رقم هشت هزار و ۹۳۹ تومان رسیده است. یعنی خانوارهای ایرانی در ماه پایانی سال گذشته برای خرید یک کیلو گرم پنیر حدود ۱۷ هزار و ۸۷۸ تومان هزینه کرده‌اند.

متوسط قیمت ۵۰۰ گرم پنیر مورد محاسبه در گزارش شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور مرکز آمار ایران، در سال ۹۷ معادل هفت هزار و ۴۵۱ تومان بوده که نسبت به سال ۹۶ رشد ۲۷ درصدی داشته، یعنی نیم کیلو از این کالا در سال ۹۶ با متوسط قیمت پنج هزار و ۸۱۶ تومان به فروش می‌رسید.

در داده‌های منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، واحد مورد محاسبه کره پاستوریزه ۱۰۰ گرم است که متوسط قیمت آن در سال ۹۶ معادل سه هزار و ۹۳ تومان بوده که با ۳۴ درصد رشد در سال ۹۶ به رقم چهار هزار و ۱۶۶ تومان رسید.

قیمت تمام‌شده این کالا در اسفند ماه سال گذشته معادل چهار هزار و ۵۶۴ تومان بوده که نسبت به قیمت تمام‌شده آن در فروردین ماه که سه هزار و ۳۳۸ تومان بوده، افزایش ۳۴ درصدی داشته است.

شیر در اسفند ماه سال گذشته نسبت به فروردین ماه ۶۶ درصد گران شد.

تورم این کالاها در فروردین ماه امسال، در دهک اول معادل منفی ۰٫۵ و در دهک دهم معادل ۰٫۲۸ درصد است.

میانگین تورم ۱۲ ماهه منتهی به فروردین ماه سال جاری شیر، پنیر و تخم مرغ به رقم ۳۷ درصد رسید، تورم ماهانه و نقطه به نقطه این اقلام در ماه مذکور به ترتیب ۰٫۲ درصد و ۴۷٫۲ درصد است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند