موضوعات داغ:

رشد منفی گردشگران خارجی مثبت شد

رشد منفی گردشگران خارجی مثبت شد

علی‌اصغر مونسان، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: رشد منفی سه درصدی در حوزه گردشگری خارجی اوایل سال گذشته به رشد مثبت چهار درصدی در اواخر سال ۹۶ رسید.

علی اصغر مونسان در آیین آغازین طرح «تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸» گفت: مقایسه آماری وضعیت و جایگاه گردشگری ایران در جهان چشم‌اندازی امیدوارانه را ترسیم می‌کند، اما تحقق این چشم‌انداز مستلزم عزم و اراده ملی و حاکمیتی و در گرو همکاری بین‌بخشی تمام دستگاه‌هاست.

به گزارش تجارت‌نیوز، او گفت: خوشبختانه نگاه مثبت دولت تدبیر و امید به گردشگری موجب تغییرات ساختاری مثبتی در این عرصه شده است و در کلیت این صنعت، نسبت به پنج سال گذشته، اتفاقات چشمگیری رخ داده است.

به‌گونه‌ای که در آغاز کار دولت تدبیر و امید فقط 125 هتل چهار و پنج ستاره در کشور وجود داشت و اکنون این عدد به 158 هتل رسیده است و با همت همکارانم در سازمان میراث فرهنگی و سرمایه‌گذاران این عدد به 280 هتل می‌رسد.

مونسان گفت: در زمینه توسعه زیرساخت‌ها اقدامات خوبی در دولت تدبیر و امید اتفاق افتاده و در جریان است. در حال حاضر بیش از 1700 پروژه بخش گردشگری کشور، توسط بخش خصوصی و غیردولتی در حال ساخت است که نیمی از این پروژه‌ها اماکن اقامتی و مجتمع‌های گردشگری هستند و بهره‌برداری از آن‌ها می‌تواند نقش موثری در توسعه گردشگری کشور داشته باشد.

درصورتی‌که بانک‌ها همراهی بیشتری داشته باشند و سرعت تامین منابع افزایش پیدا کند 1252 پروژه در دولت دوازدهم به بهره‌برداری می‌رسد و 76 هزار تخت به مجموعه تخت‌ها اضافه می‌شود. به گفته مونسان در نهمین اجلاس وزیران گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی در پایتخت نیجر از بین کشورهای مختلفی نظیر ترکیه، بنگلادش، مالزی، عربستان سعودی و… از سوی سازمان همکاری‌های اسلامی کلانشهر تبریز از 9 رای 7 رای مثبت اخذ کرد و به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 انتخاب شد. او گفت: این رویداد فراملی در اردیبهشت 96 در هیات دولت تصویب و ستاد ملی «تبریز 2018» تشکیل شد.

پیش‌رویداد «تبریز 2018» نیز در دی 96 با حضور مقامات عالی‌رتبه ملی و استانی همزمان با آغاز سال 2018 میلادی در تبریز برگزار شد.» مونسان تبلیغات جاذبه‌های گردشگری شهر تبریز از سوی هواپیمایی ترکیش در تمام پروازهای خط پروازی ترکیش ایرلاینز، اعطای مجوز برای تبدیل کاربری خانه‌های قدیمی استان به واحدهای بومگردی و هتل‌های سنتی، آماده‌سازی مبلمان و المان‌های شهری برای تبدیل تبریز به شهر جهانی و به روزرسانی و استانداردسازی هتل‌های شهر تبریز را از جمله برنامه‌های انجام گرفته برای این رویداد اعلام کرد.

معاون رئیس‌جمهوری همچنین همزمان با این مراسم که افتتاح رسمی «تبریز 2018» محسوب می‌شود اعلام کرد که بسته‌ای شامل تخفیف‌های ویژه هتل‌ها و خرید فرش و سوغات، بازدید رایگان از موزه‌ها و اماکن تاریخی، راه‌اندازی جشنواره اقوام در خیابان‌های شهر تبریز و نمایش صنایع‌دستی استان‌ها اجرا می‌شود. او به اعطای مجوز برای فعالیت شبانه صنوف مرتبط با گردشگری در سال 2018 به مناسبت انتخاب تبریز به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی اشاره کرد و گفت: این مسأله نیز فرصتی است تا گردشگران از شب‌های گردشگری تبریز در سال 2018 بهره‌مند شوند و به‌این‌ترتیب امسال تبریزی داریم که تمام ساعات و دقایق شبانه‌روز میزبان گردشگران است.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی در تشریح اقدامات حوزه بین‌الملل در تبریز به برگزاری نشست جاده ابریشم و همایش معماری در مهر 97 اشاره کرد و گفت: در حال حاضر استان آذربایجان شرقی دارای 67 هتل و هتل‌ آپارتمان و 73 میهمان‌پذیر و درمجموع دارای 8400 تخت است.

با توجه به تعداد هتل‌های در حال ساخت در این استان و تعداد موافقت‌های اصولی صادرشده پیش‌بینی می‌شود تا پایان دولت دوازدهم تعداد تخت‌های این استان به 13 هزار و 100 تخت برسد.

او افزود: سال گذشته تبریز میزبان 520 هزار گردشگر خارجی و 4 میلیون و 300 هزار گردشگر داخلی بود. نوروز امسال نیز شاهد رشد 40 درصدی اقامت گردشگران داخلی و 17 درصدی اقامت گردشگران خارجی در این استان بودیم.

معاون رئیس‌جمهوری گفت: در سال گذشته در حوزه‌های مربوط به سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری 3500 شغل ایجاد شد و این عدد بر اساس هدف‌گذاری سال 97 به 6500 شغل می‌رسد.

او گفت: در بخش صنایع‌دستی، 307 کارگاه در استان وجود دارد که بالغ‌بر 10 هزار هنرمند در آن‌ها فعالیت می‌کنند.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در پایان خبر داد: در اوایل سال 96 شاهد رشد منفی 3 درصدی در حوزه گردشگران خارجی بودیم، با تلاش‌های انجام‌شده این عدد ابتدا به صفر و اکنون به رشد مثبت 4 درصدی رسیده است.

نمایندگانی از ترکیه، جمهوری آذربایجان، نخجوان، پاکستان، افغانستان، اندونزی، عراق، ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان، ارمنستان، بلغارستان و سوئیس در مراسم افتتاحیه حضور داشتند.

 

منبع: ایران

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند