رئیس کل گمرک ایران؛

رهگیری هوشمند تخلفات در گمرکات

عسگری+تجارت نیوز

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه گمرک اطلاعات کامل کالاهای وارداتی را در اختیار تمامی نهادهای نظارتی و نیروی انتظامی قرار می‌دهد، گفت: در حال حاضر، ترخیص نسیه کالا در گمرک امکان‌پذیر است.

فرود عسگری که شب گذشته در برنامه تیتر امشب شبکه خبر حضور یافته بود، با بیان این مطلب افزود: با توجه به هوشمندسازی ورود اطلاعات امکان رهگیری تخلفات و قاچاق گمرکی آسان‌ است.

به گزارش تجارت‌نیوز، معاون وزیر اقتصاد گفت: بعضا ‌علیه گمرک در خصوص قاچاق برخی کالاها جوسازی می‌شود، این در حالی است که گمرک تمامی این اطلاعات را از طریق سیستم‌های هوشمند بعد از گمرکات در اختیار همه دستگاه‌های نظارتی و نیروی انتظامی قرار می‌دهد و تمامی کالاهای وارداتی از گمرک کد رهگیری دارند.

عسگری توضیح داد: یعنی بعد از گمرک این اطلاعات در اختیار ایستگاه‌های بازرسی نیروی انتظامی و مراجع قضایی قرار می‌گیرد و آنها با استفاده از کد رهگیری می توانند اطلاعات مربوط به شخص، کارت بازرگانی، کالای ورودی و خروجی و ارزش آن را بررسی کنند و حتی شماره کامیون، هویت راننده آن و اینکه کالا به چه انباری برده شده در سیستم ثبت شده و قابل‌ کنترل است. مثلا گمرک بانک اطلاعاتی‌ را ایجاد کرده که نشان می‌دهد در چه شهری، چقدر کالا از کدام گمرک، در کدام ‌انبار تخلیه شده است.

وی افزود: همانطور که می‌دانید بر اساس اعلام سازمان جهانی گمرک در بین ۱۷۶ کشور عضو، گمرک ایران مقام اول در مبارزه با قاچاق را کسب کرده است.

عسگری گفت: گمرک سامانه جامع گمرکی را توسعه داده و اطلاعات ارزشمندی را ایجاد کرده است. بانک اطلاعاتی گمرک خیلی غنی شده و با در اختیار داشتن آمار دقیق از میزان واردات و صادرات، می توان برای نیازهای آینده برنامه ریزی کرد.

این مقام مسئول در گمرک ایران افزود: از طریق همین اطلاعات ما در سال گذشته، میزان زیادی مواد مخدر در گمرک کشف کردیم و این اقدام گمرک بارها مورد تحسین نهادهای بین‌المللی قرار گرفته است.

رئیس کل گمرک گفت: تمامی کالاهای خروجی از گمرکات شناسنامه دار هستند و اطلاعات کالاهای ترخیص شده از گمرک در سامانه جامع گمرکی ثبت و جزیی ترین اطلاعات این کالاها از طریق سامانه‌های گمرک قابل رهگیری است.

عسگری اظهارداشت: امروز با سامانه جامع گمرکی شاهد هستیم که اطلاعات کالاهای ترخیص شده در بانک اطلاعاتی گمرک به‌ روز و به لحظه موجود است و به صورت آنلاین در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد.

وی گفت: از زمان اجرای سامانه جامع گمرکی امکان رهگیری تمامی کالاها از گمرک فراهم شده است.

رئیس کل گمرک ایران ادامه داد: پروانه به شکل الکترونیکی صادر می‌شود، ضمن اینکه امکان استعلام الکترونیکی پروانه‌ها در هر زمان و مکانی از طریق سامانه جامع گمرکی فراهم است.

معاون وزیر اقتصاد افزود: اگر اظهارکننده اقدام به اظهار خلاف واقع کند در صورت مغایرت در سیستم، به صورت خود کار اعلام می‌شود.

عسگری ایجاد تسهیلات برای خروج کالای صادراتی در کوتاه‌ترین زمان را از دیگر برنامه‌های گمرک عنوان کرد و گفت: در تلاشیم زمان ترخیص کالا کمتر از شش ساعت باشد.

وی با اشاره به طرح ورود موقت مواد اولیه واحد های تولیدی گفت: ترانزیت مواد اولیه واحدهای تولیدی از گمرکات مبدا تا مقصد و انبارهای اختصاصی واحدهای تولیدی در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود.

رئیس‌ کل گمرک ایران با اشاره به ارائه تسهیلات به واحد های بزرگ تولیدی در گمرک هم گفت: ترخیص کالاهای واحدهای تولیدی که مشکل نقدینگی دارند، در حال حاضر به صورت «ترخیص نسیه» انجام‌ می پذیرد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند