به نقل از مقامات آمریکایی

رویترز خبر سفر هیات آمریکایی به دمشق را تایید کرد

رویترز خبر سفر هیات آمریکایی به دمشق را تایید کرد

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امنیتی خبر سفر یک هیات آمریکایی به دمشق و دیدار با مسئول اطلاعات سوریه را تایید کرد.

خبرگزاری «رویترز» گزارش منتشر شده در یکی از رسانه‌های منطقه‌ای درباره سفر یک هیات امنیتی آمریکا به دمشق را تایید کرد و به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که واشنگتن کانال‌هایی برای تماس با دمشق دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز،روزنامه «الاخبار» روز سه‌شنبه به نقل از منابع آگاه از سفر یک هیات آمریکایی به ریاست یک افسر بلندپایه آمریکایی به دمشق در یکی از شب‌های هفته پایانی ژوئن با یک هواپیمای اماراتی خبر داد. به نوشته این روزنامه این افسر آمریکایی با «علی مملوک» رئیس دفتر امنیت ملی سوریه دیدار کرد. بنا بر این گزارش، هیات آمریکایی در این سفر به دمشق پیشنهاد داده در صورت خروج مستشاران نظامی ایران از سوریه، نیروهای آمریکایی هم سوریه را ترک کنند.

با این وجود، مملوک در پاسخ به این پیشنهاد، آمریکا را «نیروی اشغالگر» توصیف و بر روابط مستحکم میان دمشق و تهران تاکید کرده است. رئیس دفتر امنیت ملی سوریه پیشنهاد مشارکت آمریکا در طرح‌های اقتصادی شرق سوریه را هم رد و عنوان کرده که اولویت سوریه همکاری با کشورهای «دوست و هم‌پیمان» است.

با گذشت ساعاتی از انتشار این گزارش، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ائتلاف حامی «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه، انجام این دیدار را تایید کرده و نوشته است که هیات آمریکایی شامل مقامات امنیتی و اطلاعاتی بوده است.

دو مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا هم که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، به رویترز گفته‌اند که «گفتگوهایی با اعضای نظام اسد در جریان است». این مقام‌ها هدف این گفتگو را بیرون راندن داعش از سوریه، اطلاع از وضعیت ذخایر ادعایی مواد شیمیایی دولت سوریه و پیگیری وضع «آستین تایس» خبرنگاری که آمریکا مدعی است در بازداشت دولت سوریه به سر می‌برد، عنوان کرده‌اند.

رویترز نوشته است: «منابع منطقه‌ای به رویترز گفته‌اند که اغلب جزئیات گزارش الاخبار صحیح است».

 

منبع:العالم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند