موضوعات داغ:

ریزش 3 درصدی دلار در 3 روز کاری / مقاومت 13 هزار تومانی پیش‌روی ارزانی دلار

ریزش 3 درصدی دلار در 3 روز کاری / مقاومت 13 هزار تومانی پیش‌روی ارزانی دلار

دلار در سه روزی کاری هفته گذشته گارد نزولی خود را حفظ کرد و در برخی ساعات دوشنبه در قیمت‌های پایین‌تر از 13 هزار و 300 تومان معامله شد. هم اکنون دو مقاومت 13 هزار و 200 تومانی و 13 هزار تومانی پیش روی حرکت کاهشی دلار قرار دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

بازار سهام

شاخص کل بورس تهران طی معاملات روز دوشنبه حدود یک درصد رشد کرد و برای نخستین بار در قله ۲۲۶ هزار و ۹۸۳ واحد استقرار یافت. به این ترتیب دماسنج بورس در سومین هفته متوالی صعودی خود بیش از ۱/ ۱ درصد ارتفاع گرفت. بورس هفته گذشته را به‌دلیل افزایش تنش‌های تجاری بین پکن و آمریکا، ریزش قیمت نفت و فلزات و جنگ تجاری جدید آمریکا با مکزیک منفی آغاز کرد. با این حال در دو روز بعدی و در ضعف تقاضا در بزرگان کالایی، سایر گروه‌های کوچک‌تر مورد استقبال بورس‌بازان قرار گرفتند و همین امر منجر به بازگشت نماگر بازار به مدار صعودی و شتاب بیشتر شاخص کل هموزن شد. در این بین دو گروه خودرویی و بانکی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

بازار ارز

هر دلار آمریکا طی معاملات روز دوشنبه 30 تومان از ارزش خود را از دست داد و در نهایت به قیمت 13 هزار و 300 تومان به کار خود پایان داد. شاخص ارزی کشور برای چهارمین هفته متوالی نزولی بود و این بار بازده منفی 3/ 3 را به ثبت رساند که با توجه به فضای نیمه تعطیل افت چشمگیری به حساب می‌آید. دلار در سه روزی کاری هفته گذشته گارد نزولی خود را حفظ کرد و در برخی ساعات دوشنبه در قیمت‌های پایین‌تر نیز معامله شد. هم اکنون دو مقاومت 13 هزار و 200 تومانی و 13 هزار تومانی پیش روی حرکت کاهشی قیمت دلار قرار دارد. در هفته جاری سفر نخست‌وزیر ژاپن به کشورمان و مشخص شدن هدف از ملاقات ایشان بر نرخ ارز اثرگذار خواهد بود.

بازار سکه

قیمت سکه طرح جدید روز دوشنبه 30 هزار تومان افزایش قیمت یافت و به بهای ۴ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان به فروش رفت. سکه با اینکه افت هفتگی ۹/ ۱ درصدی را تجربه کرد، اما نتوانست همگام با دلار در تمام روزهای هفته کاهش یابد. عمده دلیل عدم تبعیت سکه از نرخ ارز در روز دوشنبه اوج‌گیری قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی بود؛ پارامتری که می‌تواند در هفته جاری نیز بر معاملات این دارایی ارزشمند اثرگذار باشد. دوشنبه بهای اونس طلا با رشد ۱۲ دلاری به سطح ۱۳۱۷ دلار رسید و اثر کاهش  ۲/ ۰ درصدی نرخ ارز را روی سکه خنثی کرد. در طول تعطیلات اوج‌گیری فلز زرد ادامه یافت و ساعت ۱۶ روز جمعه به سطح ۱۳۳۵ دلار رسید.

منبع: دنیای اقتصاد

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند