سرنوشت برچسب آب چه شد؟

سرنوشت برچسب آب چه شد؟

چهار سال پیش شرکت آب ‌و فاضلاب و سازمان ملی استاندارد طرحی را برای نصب برچسب انرژی روی شیرآلات به منظور کاهش مصرف آب در نظر گرفتند که تاکنون عملیاتی نشده بود، اما در آخرین خبرها مدیر کل دفتر استانداردها و طرح‌های آب و آبفا وزارت نیرو از نصب اجباری برچسب استاندارد مصرف آب در آینده نزدیک در محصولات خانگی آب‌بر خبر داده است.

برچسب انرژی در کالاهای انرژی‌بر برای محصولاتی به کار می‌رود که یا از انرژی برق یا از انرژی گاز استفاده می‌کنند. قرار بر این بود که برچسبی مشابه برچسب انرژی به منظور کاهش مصرف آب روی شیرآلات نیز نصب شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی‌رغم اینکه استفاده از وسایل کاهنده مصرف نقش موثری در کنترل مصرف بی‌رویه آب در بخش خانگی و تجاری دارد، اما اجرای این طرح تاکنون عملیاتی نشده است و برخلاف وعده سازمان ملی استاندارد و شرکت آب‌وفاضلاب که قرار بود تمامی شیرآلات غیر استاندارد از بازار مصرف حذف شوند، همچنان شاهد ازدیاد شیر آلات غیر استاندارد و پر مصرف در بازار هستیم.

در همین راستا تقی عبادی مدیر کل دفتر استانداردها و طرح‌های آب و آبفای وزارت نیرو از اجباری شدن نصب برچسب آب روی‌کالاهای آب‌بر خبر داده و گفته این طرح هم اکنون اجرایی شده ولی اجباری نشده و هم‌اینک در حال پیگیری اجباری شدن این طرح هستیم.

عبادی گفت: این کار مستلزم زمان است تا هم برای تولیدکنندگان و هم برای واردکنندگان قطعی شود تا در آینده نزدیک، حتما بایستی از برچسب استاندارد مصرف آب استفاده کنند.

وی افزود: پس از اجباری شدن این طرح، از ورود کالاهای داخلی و خارجی فاقد برچسب استاندارد مصرف آب به بازار ممانعت به عمل آمده و بایستی همه تجهیزات داخلی و خارجی ملزم به نصب این برچسب باشند.

عبادی عنوان کرد: تا زمانی که نصب این برچسب اجباری نشده است، نصب آن روی تجهیزات آب بر صرفا جنبه اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به خریداران خواهد داشت که تولیدکنندگان می‌توانند به صورت داوطلبانه این برچسب را بر روی محصولات خود نصب کنند.

مدیر کل دفتر استانداردها و طرح‌های آب و آبفای وزارت نیرو افزود: وزارت نیرو برچسبی را به عنوان برچسب مصرف آب برای تجهیزات آب‌بر تعریف کرده است که این برچسب در زمان حاضر اجرایی شده و در حال توسعه است.

عبادی گفت: در اولین گام برچسب مصرف آب برای ماشین‌های لباسشویی در نظر گرفته شده که بر اساس آن، مشخص شده است که برای چرک‌زدایی استاندارد از البسه چه میزان آب مورد نیاز است که به صورت گروه‌بندی A تا D دسته‌بندی شده است.

وی ادامه داد: در گام دوم با توجه به قانون مصرف بهینه آب شرب شهری و روستایی، یک سری از تجهیزات از جمله شیر آلات بهداشتی داخل ساختمان‌ها، سردوش‌ها و آب شویه‌های داخل منازل به سمت استاندارد مصرف سوق داده خواهند شد.

عبادی گفت: این استاندارد به شرکت‌های مختلف ابلاغ شد که پس از یک سال تحقیقات، هم اکنون بر اساس دسته بندی موجود، مصرف هر یک از شیرآلات مشخص شده است.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه سازمان ملی استاندارد برچسب این تجهیزات را صادر کرده است، افزود: هنوز این استانداردها اجباری نشده و در تولیدات داخلی یا محصولات وارداتی توسط وزارت صنایع با جدیت کنترل نمی‌شود.

این تفاسیر در حالی است که در بسیاری از کشورهای دنیا همچون کشورهای اروپایی که سرانه آب تجدیدپذیر آن‌ها بسیار بالاتر از ایران است، طرح برچسب مصرف آب در دستورکار گرفته که در سه بخش تجهیزات خانگی مانند شیرآلات و وسایل شست‌وشو، بخش عمومی و دولتی این قوانین تدوین شده و افزون‌بر حجم آب، فاکتورهایی مثل دما و مصرف انرژی هم دیده شده است.

علاوه‌بر این در آسیا در کشور سنگاپور از سال ۲۰۰۹ برچسب‌گذاری روی تجهیزات مرتبط با آب همچون شیرآلات و سامانه‌های فلش‌تانک اجباری شده است و در ادامه حتی ماشین‌های لباس‌شویی نیز در این کشور ملزم به مشخص شدن میزان مصرف آب هستند.

البته باید به این مساله توجه کرد که این موضوع زمانی معنی‌دار خواهد بود که قیمت آب واقعی باشد و مصرف‌کننده برای کنترل هزینه‌های خانواده در بخش آب، تجهیزات کم‌مصرف را در اولویت خرید قرار دهد.

همچنین طبق بررسی به‌عمل آمده، اگر با نصب این برچسب‌ها مدیریت مصرف آب را فقط در سه وسیله کولرهای آبی، ماشین لباس‌شویی و ظرف‌شویی برای نصف مشترکان اجرایی می‌شد شاهد ۳۰ درصد صرفه‌جویی مصرف بودیم به‌عبارتی ۲۰۰ میلیون مترمکعب در سال صرفه‌جویی صورت می‌گرفت.

همچنین با انجام این طرح در بخش شیرآلات خانگی و کاهش ۳۰ درصدی مصرف آب، سالانه حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی مصرف آب صورت می گرفت که همین عوامل موجب پایین آمدن سرانه مصرف آب در کشور می‌شد.

باتوجه به بحرانی بودن شرایط منابع آبی در کشور انتظار می‌رود که اجرای طرح‌هایی که به حفظ منابع آبی کمک خمی‌کند بیش‌تر توجه شود تا در آینده شاهد جیره‌بندی و یا تشنگی کشور نباشیم.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند