سقوط آزاد روپیه هند ادامه دارد

سقوط آزاد روپیه هند ادامه دارد

با تداوم کاهش پیاپی ارزش روپیه هند، برای نخستین بار در تاریخ این کشور، دلار از سطح ۷۱ روپیه نیز گذشت.

در مبادلات امروز هر دلار به ازای ۷۱.۲۱ روپیه مبادله شد که سطح جدیدی محسوب می‌شود. افزایش بهای نفت و تنش‌های تجاری باعث کاهش ارزش روپیه شده است. تلاش‌های دولت هند نیز برای کاهش نگرانی بازار نتیجه نداده است و تقاضای شدید برای خرید دلار منجر به افزایش قیمت آن شده است.

به دنبال اعلام خبر رشد ۸.۲ درصدی اقتصاد هند در سه ماهه دوم سال، بسیاری از کارشناسان انتظار تقویت روپیه در مبادلات امروز را داشتند. بانک مرکزی هند اخیرا گام های گسترده‌ای را برای حمایت از روپیه برداشته است که از جمله آن ها تزریق ارز به بازار و افزایش نرخ بهره بوده است.

روپیه هند یکی از بدترین عملکردها را در بین ارزهای آسیایی داشته است. افزایش قیمت بنزین و فراورده های نفتی در هند فعالان اقتصادی را نگران کرده است. روپیه در برابر سایر ارزهای مهم نیز عملکردی ضعیف داشت به گونه‌ای که هر یورو به ۸۲.۶۹ روپیه و هر ۱۰۰ ین ژاپن به ۶۴.۱۰ روپیه افزایش یافت. پوند انگلیس تنها ارز مهمی بود که در برابر روپیه عقب نشست و هر پوند از ۹۲.۱۲ روپیه به ۹۱.۶۵ روپیه رسید.

کاهش ارزش روپیه ممکن است تورم هند را به سطحی بالاتر از ۴.۹۷ درصد هدفگذاری شده بانک مرکزی هند برساند که در این صورت رشد اقتصادی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

 

منبع:تایمز آف ایندیا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند