تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

خبر مهم درباره بنزین/ یارانه بنزین حذف می‌شود؟

بنزین

با افزایش هزینه‌ها و بدهکار شدن دولت عده‌ای تصور می‌کردند شاید دولت مجبور به حذف یارانه حامل‌های سوختی و گران کردن بنزین شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، هفته پیش که سامانه سوخت‌گیری از مدار خارج شد، مردم گمان می‌کردند مقدمه‌ای برای گران شدن بنزین است.

اما آیا یارانه بنزین حذف می‌شود؟ فریدون عباسی دوانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس می‌گوید: تا اقتصاد خصوصی نشود، قادر به حذف یارانه نیستیم.

با این حال مجلس چندین بار به شیوه توزیع یارانه‌ سوخت اعتراض کرده و مدعی شده این شیوه یارانه عادلانه نیست.

عباسی دوانی، با تاکید بر لزوم حفظ یارانه حامل‌های انرژی اظهار می‌کند: در حال حاضر نباید یارانه را حذف کنیم. دلیل آن هم غلط بودن نظام حقوق و دستمزد ماست.

یارانه پنهان همان سوبسیدی است که دولت می‌پردازد تا برخی کالاها ارزان‌تر به دست مردم برسد.

دولت چقدر خرج یارانه پنهان می‌کند؟

این عضو کمیسیون انرژی، ادامه می‌دهد: اگر نظام حقوق و دستمزد ما صحیح شود و اقتصاد ما به معنای حقیقی کلمه خصوصی و آزاد باشد، می‌توان از حذف یارانه صحبت کرد.

او به وضعیت معیشت مردم اشاره می‌کند: بسیاری از افراد کار می‌کنند و باز هم زیر خط فقر هستند بنابراین نمی‌توانیم یارانه را حذف کنیم.

عباسی‌دوانی، یادآوری می‌کند: مردم در خرج برای حداقل‌های زندگی مانده‌اند، حذف یارانه باعث می‌شود مردم در چرخ‌دندنه‌های اقتصاد له شوند.

ابولفضل ابوترابی، عضو کمیسیون شوراهای مجلس هم قبلا گفته بود باید طرحی برای حذف یارانه بنزین در مجلس به رفراندوم گذاشته شود.

پازل حذف یارانه بنزین زمانی کامل می‌‌شود که بدانیم رئیس مجلس قبلا گفته بود یارانه پنهان، ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان هزینه روی دست دولت می‌گذارد.

این رقم حدود ۲۰ برابر یارانه‌ای است که دولت مستقیم به سرپرست خانوارها می‌دهد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند