تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

آنالیز رفتار سکه طلا در رمضان گذشته / بیشترین بازدهی را کدام نوع سکه داشت؟

آنالیز رفتار سکه طلا در رمضان گذشته / بیشترین بازدهی را کدام نوع سکه داشت؟

در حالی که دلار در ماه رمضان سال ۱۳۹۷ روند باثباتی داشته اما انواع سکه بین ۲۰ تا ۲۶ درصد افزایش قیمت داشته، آیا این روند در ماه رمضان امسال نیز تکرار می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در حالی که دلار در ماه رمضان سال ۱۳۹۷ روند باثباتی داشته اما قیمت سکه در رمضان سال گذشته نوسان قابل توجهی را پشت سر گذاشته بود. آیا این روند در ماه رمضان امسال نیز تکرار می‌شود؟

به عقیده دبیر اتحادیه طلا، این فلز گران‌بها و سکه در ماه رمضان امسال ارزان می‌شود و یا افزایش محسوسی نخواهد کرد. اما انواع سکه در طول این ماه در سال گذشته حدود ۲۵ درصد افزایش قیمت داشته است.

سکه تمام بهار آزادی با ۴۷۸ هزار تومان افزایش از یک میلیون و ۸۷۱ هزار تومان روز ابتدایی این ماه در سال گذشته به دو میلیون و ۳۴۹ هزار تومان، در روزهای آخر رسید.

این گزاره که قیمت کالاها کاهش می‌یابد، یا کم نوسان است هر ساله کم و بیش درباره انواع کالاها گفته می‌شود. اما بر اساس داده‌هایی که از شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز اقتباس شده انواع سکه در طول دوره ماه رمضان روند صعودی را سپرده کرده بود.

در حالی که سکه تمام بهار آزادی در آخرین روز پیش از شروع ماه مضان روی نرخ یک میلیون و ۶۱۰ هزار تومان بود، با آغاز این ماه روند صعودی به خود گرفت؛ به نحوی که در روز هفتم خرداد ماه وارد کانال دو میلیون تومان شد.

پس از ورود به این کانال حدود یک هفته در حدود قیمت دو میلیون تومان نوسان کرد و روز ۱۵ خرداد ماه با جهش دوباره روی نرخ دو میلیون و ۱۲۰ هزار تومان ایستاد.

روند صعودی به همین جا ختم نشد و بیشترین افزایش قیمت سکه تمام بهار آزادی در روز ۲۰ خرداد ماه اتفاق افتاد.

در حالی که این سکه روز قبل یعنی ۱۹ خرداد ماه تا دو میلیون و ۱۹۰ هزار تومان بالا آمده بود، در روز بعد ۱۴۰ هزار تومان به ارزش آن افزوده شد و خود را به قله دو میلیون و ۳۳۰ هزار تومان رساند.

افزایش قیمت سکه تمام بهار آزادی تا روزهای پایانی ماه رمضان قبلی ادامه یافت و این ماه را در نهایت حدود نرخ‌های دو میلیون و ۳۴۹ هزار تومان به پایان رساند.

افزایش ۲۱ درصدی سکه امامی

سکه امامی نسبت به دیگر انواع سکه مثل سکه تمام بهار آزادی، نیم سکه و ربع سکه در ماه رمضان سال گذشته کمترین افزایش قیمت را داشت.

قیمت این سکه در روز اول ماه رمضان یک میلیون و ۹۷۵ هزار بود و در روز آخر به رقم دو میلیون و ۳۹۵ هزار تومان رسید، یعنی نرخ این فلز گرانبها ۲۱ درصد افزایش یافت.

سکه امامی از روز اول خرداد ماه سال گذشته خود را به بالای کانال دو میلیون تومان رساند.

این سکه نیز در روز ۲۰ خرداد ماه نسبت به روز قبل معادل ۵٫۴ درصد افزایش قیمت یک روزه را تجربه کرد.

در حالی که قیمت سکه امامی در روز ۱۹ خرداد ماه سال گذشته دو میلیون و ۳۲۷ هزار تومان بود، در روز بعد (۲۰ خرداد ماه) با ۱۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش به دو میلیون و ۴۵۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسید؛ این جهش قیمتی یک روزه، بیشترین جهش سکه امامی در ماه رمضان قبلی بود.

سکه امامی در روز پایانی ماه رمضان سال گذشته، نسبت به دو روز قبل روند کاهشی را در پیش گرفت و معادل ۱۲۹ هزار تومان از ارزش آن کم شد.

در حالی روز ۲۳ خرداد ماه قیمت سکه امامی دو میلیون و ۵۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود، که روز بعد (روز پایانی ماه رمضان) روی نرخ دو میلیون و ۳۹۵ هزار و ۵۰۰ تومان بسته شد.

بیشترین قیمت سکه امامی در ماه رمضان گذشته، در روز ۲۲ خرداد ماه اتفاق افتاد و قیمت این فلز گرانبها به رقم دو میلیون و ۵۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

افزایش ۲۶ درصدی نیم سکه

در ماه رمضان سال گذشته از روز ابتدایی تا روز پایانی ۲۴۵ هزار تومان به قیمت نیم سکه افزوده شد.

نیم سکه در روز ۲۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ پایین‌تر از کانال یک میلیون تومان و حدود ۹۶۶ هزار تومان بود، اما در روز ۲۴ خرداد ماه به رقم یک میلیون و ۲۲۰ هزار تومان رسید.

نیم سکه نیز مانند دیگر اقسام سکه در اولین روز خرداد ماه جهش داشت و به کانال یک میلیون تومان صعود کرد.

این سکه تا روز ۱۷ خرداد ماه روند صعودی ملایمی را طی کرد و در روز مذکور نرخ یک میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید، اما جهش اصلی این فلز گرانبها مانند دیگر انواع آن در روز ۲۰ خرداد ماه روی داد.

نیم سکه در روز ۲۰ خرداد ماه سال گذشته با افزایش هفت درصدی معادل ۸۰ هزار تومان به قله یک میلیون و ۲۲۰ هزار تومان رسید.

نیم سکه تا روزهای پایانی ماه رمضان روند افزایشی خود را تا نرخ یک میلیون و ۲۵۵ هزار تومان پیش برد، اما در روز آخر یعنی ۲۴ خرداد ماه با ۳۵ هزار تومان کاهش نسبت به روز قبل به قیمت یک میلیون و ۲۲۰ هزار تومان بازگشت.

بالاترین قیمت نیم سکه در ماه رمضان گذشته با رقم یک میلیون و ۲۵۵ هزار در روز ۲۳ خرداد ماه رخ داد. در مجموع بازدهی نیم سکه در رمضان ۲۶ درصد بوده است.

افزایش ۲۵ درصدی ربع سکه

ربع سکه در طول ماه رمضان سال گذشته ۱۴۰ هزار تومان افزایش قیمت داشت.

قیمت ربع سکه در در روز ۲۷ اردیبهشت ماه سال گذشته ۵۵۵ هزار تومان بوده و تا پایان ماه رمضان با ۲۵ درصد افزایش قیمت به ۶۹۵ هزار تومان رسید.

روند افزایشی ربع سکه قیمت آن را در برخی از روز‌ها به بالای کانال ۷۰۰ هزار تومان نیز برد.

ربع سکه در روز ۲۳ خرداد ماه سال گذشته بالاترین قیمت خود را روی نرخ ۷۱۰ هزار تومان ثبت کرد، اما در روز بعدی (روز پایانی ماه رمضان در سال گذشته) به کانال ۶۰۰ هزار تومان بازگشت و روی قیمت ۶۹۵ هزار تومان بسته شد.

میانگین حدود ۲۲ درصدی افزایش قیمت برای انواع سکه در ماه رمضان سال گذشته.

افزایش ۱۴ درصدی قیمت سکه گرمی

سکه گرمی اما در بین دیگر انواع سکه کمترین افزایش را در ماه رمضان سال ۱۳۹۷ داشت.

این سکه با ۵۰ هزار تومان افزایش قیمت در روزهای پایانی نسبت به روزهای ابتدایی ماه رمضان وارد کانال ۴۰۰ هزار تومانی شد.

در حالی که قیمت سکه گرمی در اولین روز خرداد ماه سال گذشته، ۳۵۵ هزار تومان بود، در روز ۲۳ خرداد ماه با ۱۴ درصد افزایش قیمت به ۴۰۵ هزار تومان رسید.

بیشترین افزایش قیمت این سکه روز ۲۰ خرداد ماه اتفاق افتاد که با ۱۵ هزار تومان افزایش نسبت به روز ۱۹ خرداد ماه، به نرخ ۳۹۵ هزار تومان رسید. بالاترین قیمت سکه گرمی نیز روز ۲۳ خرداد ماه بود که روی رقم ۴۰۵ هزار تومان بسته شد.

علت افزایش قیمت سکه چیست؟

میثم رادپور کارشناس اقتصادی معتقد است در بازار سکه ماه رمضان نباید به دنبال علت خاصی باشیم، زیرا بازار طلا و سکه تحت تاثیر اونس جهانی است.

وی گفت: صرف وجود ماه رمضان نمی‌تواند تاثیری در روند قیمتی انواع سکه داشته باشد، فقط شاید روند افزایشی آن را آهسته کند. موضوع اصلی درباره سکه مساله حباب قیمتی است که وجود دارد و از بین نمی‌رود. باید به این موضوع پرداخت که چرا این حباب قیمتی سکه از بین نمی‌رود.

با این که دلار در ماه رمضان سال گذشته روند نسبتا ثابتی داشته و افزایش قیمت چندانی را در پی نداشته، اما سکه افزایش قیمت محسوسی داشته است. آیا این معادله در ماه رمضان سال جاری نیز تکرار می‌شود؟

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند