گزارش میدانی تجارت‌نیوز از وضعیت فروش سهام عدالت در بانک‌ها

فروش سهام عدالت در کدام بانک‌ها صورت گرفت؟

فروش سهام عدالت در کدام بانک‌ها صورت گرفت؟

از امروز ششم خرداد ماه سال ۱۳۹۹، دارندگان سهام عدالت در صورت تمایل می‌توانند با مراجعه به شعبه‌های مربوطه، اقدام به فروش ۳۰ درصد از سهام خود کنند اما به نظر می‌رسد بانکی پذیرای متقاضیان فروش سهام عدالت نبوده است.

بر اساس اعلام قبلی سازمان خصوصی‌سازی، از امروز ششم خرداد ماه سال ۱۳۹۹، دارندگان سهام عدالت در صورت تمایل می‌توانند با مراجعه به شعبه‌های مربوطه، اقدام به فروش ۳۰ درصد از سهام خود کنند؛ اما به نظر می‌رسد تا لحظه تنطیم این گزارش که نزدیک به پایان روز کاری بسیاری از بانک‌های کشور بوده، هیچ بانکی پذیرای متقاضیان فروش سهام عدالت نبوده است.

خبرنگار تجارت‌نیوز در یک گزارش میدانی با مراجعه به شعب چند بانک مختلف در تهران، پیگیر وضعیت و چگونگی فروش سهام عدالت در این بانک‌ها شده که مشروح آن در ادامه این گزارش آمده است.

اولین مراجعه به یکی از شعب بانک صادرات صورت گرفت که مسئول یکی از باجه‌ها گفت: «از شنبه می‌تونید سهام عدالت‌ رو از طریق سایت بفروشید و می‌تونید به قیمت بالاتری هم بفروشید، بانک اولین قیمتی که ببینه میفروشه و شاید ارزون‌تر بشه».

این کارمند بانک در پاسخ به این سوال که آیا بدون کد بورسی می‌توان سهام عدالت را به فروش رساند یا با کد بورسی؟ پاسخ داد: «چیزی به ما اعلام کردند و فقط گفتند سهامداران از شنبه می‌توانند با مراجعه به سایت سهام خود را بفروشند. فروش از طریق بانک هم تا سیستم‌ها راه‌اندازی و به روز شود طول می‌کشد».

در ادامه گزارش میدانی این‌بار به یکی از شعب بانک ملی مراجعه شد که پاسخ‌های عجیبی در این درباره فروش سهام عدالت شنیده شد. مسئول باجه بانک مربوطه با اظهار بی‌اطلاعی کامل آغاز فروش سهام عدالت عنوان کرد: «از امروز شروع شده؟ گفتن بیاین بانک؟ ما فرمی نداریم برای فروش سهام عدالت. من بی‌خبرم از این موضوع و مثل شما از اخبار سراسری فقط شنیدم».

پس از عدم آگاهی فرد مذکور به سراغ معاون شعبه رفته که وی عنوان کرد: «هیچ اطلاعیه‌ای تا این لحظه به این شعبه فرستاده نشده، برای اطمینان بیشتر می‌تونید به شعبه نادری که به ساختمان بورس نزدیکه برید شاید اونا که با سهام در ارتباطن و صندوق سرمایه‌گذاری دارن بیشتر در جریان باشن، به این شعبه هیچ ابلاغیه‌ای داده نشده است».

با مراجعه به یکی از بانک تجارت که افرادی زیادی در صف انتظار آن بودند پیگیر وضعیت فروش سهام عدالت شده که آنها نیز این اقدام را به شنبه هفته آینده مورخ دهم خرداد ماه موکول کردند.

کارمند این شعبه درباره چگونگی فروش سهام عدالت عنوان کرد: «بیشتر اینایی که توی بانک نشستن برای فروش سهام عدالت اومدن ولی به ما گفتن از شنبه پذیرش کنین. از فرایند و جزئیات و اینکه چطوری باید درخواست بدین خبر نداریم و اطلاعات زیادی به ما نرسیده، احتمالا تا دو روز آینده اعلام می‌کنن که به چه صورته، اینکه اینترنتیه یا باید فرم پر کرد».

بانک ملت نیز از جمله بانک‌های بود که کارمند یکی از شعب آن اعلام کرد تاکنون هیچ اطلاعیه‌ای به درباره فروش و نحوه سهام عدالت دریافت نکرده است.

یکی از مشتریان بانک ملت که در صف انتظار بانک ایستاده بود به خبرنگار تجارت‌نیوز گفت: «از صبح چندین شعبه بانک ملت رفتم ولی همشون میگن به ما فرمی داده نشده من هرچه زودتر باید این سهام رو بفروشم چون به پولش احتیاج دارم اما ظاهرا اشتباه اطلاع‌رسانی کردن چون و هیچ هماهنگی با بانک‌ها نشده، کاش زودتر مارو از بلاتکلیفی دربیارن».

در فضای مجازی نیز امروز، شاهد انتقادهای فراوانی به موضوع فروش سهام عدالت در بانک‌ها بودیم. یکی از مخاطبان تجارت‌نیوز با ارسال پیغامی به این رسانه عنوان کرد: «سلام من امروز به بانک انصار مراجعه کردم برای فروش ۳۰ درصد سهام عدالت . کارمند بانک اطلاعی از این موضوع نداشت. تکلیف چیه؟».

مخاطب دیگری نیز اینچنین انتقاد خود را عنوان کرد: سلام، مادر بنده ٨١ ساله مستمرى بگیر ارتش امروز رفتن بانک سپه و گفتن بخشنامه و دستورالعملی نیومده، تحقیر مردم تا کى!!!؟

به نظر می‌رسد تا اجرایی شدن فروش سهام عدالت، بانک‌ها و مشتریان آنها دچار چالش‌های جدی شوند که هرچه سریع‌تر باید از سوی مسئولان مربوطه حل شود.

 

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند