تجارت نیوز گزارش می‌دهد:

ساخت و ساز معیوب شناسنامه فنی ساختمان را ملغی کرد؟

شناسنامه فنی ساختمان یک اصل فراموش شده در بازار مسکن است، اصلی که در صورت تحقق می‌تواند به نفع بهره‌‌برداران باشد. شناسنامه فنی و ملکی ساختمان در افزایش عمر مفید ساخت موثر خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، بیش از ۲۰ سال است که قرار است که شناسنامه فنی و ملکی ساختمان برای خانه‌های تازه ساخت صادر و به بهره‌بردار تحویل داده شود، شناسنامه‌ای که علیرغم وعده‌های متعدد مسوولان تا به امروز عملیاتی نشده است.

جریان شناسنامه فنی و ملکی ساختمان چیست؟

شناسنامه فنی و ملکی ساختمان که در قانون نظام مهندسی ساختمان به آن اشاره مستقیم شده است، یک دفترچه چندبرگی است که مشخصات فنی و سازه ای ملک را به صورت دقیق شرح داده، تا بهره بردار بداند، چه خانه‌ای را با چه متریالی خریداری می‌کند، که این مهم در روند بازسازی و یا تعمیر خانه هم نقش بسزایی دارد.

شناسنامه فنی و ملکی ساختمان توسط مهندس ناظر تکمیل می‌شود و باید بر اساس آن جواز پایان کار ساختمان صادر شود.

برگزاری همایش‌های میلیاردی شناسنامه فنی و ملکی

تا به امروز بیش از دو همایش شناسنامه فنی و ملکی ساختمان به سرپرستی وزارت راه و شهرسازی با هزینه‌های میلیاردی برگزار شده تا شاید از این وادی زیرساخت‌های لازم برای این اصل فراموش شده فراهم شود، اما به دلیل وجود مشکلات عدیده و قانون‌شکنی‌های متعدد هیچ گاه به صورت اساسی و سراسری اجرایی نشده است که این خود نشان از قوانین تاریخ انقضا گذشته و دلال بازی های گسترده در بازار ساخت و ساز مسکن دارد. حال این سوال مطرح می‌شود که اگر تنها بخشی از این مبلغ برگزاری همایش شناسنامه فنی و ملکی صرف اصلاح قانون نظام مهندسی و یا حتی رفع مشکلات پیش روی مسکن می شد، به یقین برکات بیشتری برای بازار مسکن داشت.

شناسنامه فنی خانه را گران نمی‌کند

برخی از منتقدان شناسنامه فنی و ملکی ساختمان بر این باور هستند که صدور این شناسنامه می‌تواند فصل گرانی جدیدی را در بازار مسکن رقم بزند، اما باید یادآور شد که این شناسنامه حق مسلم خریدار یا همان بهره‌بردار است و صدور آن هیچ هزینه اضافی ندارد، بنابراین گرانی با این بهانه از اساس پوچ به نظر می‌رسد. البته باید در این مجال یادآور شد در صورتی شناسنامه فنی می‌تواند  زمینه‌ساز گرانی مسکن شود که سازنده دیگر نمی‌تواند از مصالح ساختمانی بی‌کیفیت استفاده کند و آن را به جای مصالح ساختمانی با کیفیت تحویل خریدار دهد، چرا که در این صورت مشمول جریمه و در نهایت مجبور به بیکاری اجباری خواهد شد.

افزایش عمر مفید ساختمان در سایه شناسنامه فنی

متاسفانه طی سال‌های اخیر شاهد کاهش معنادار عمر مفید ساختمان در کشور هستیم که این خود می‌تواند موجب هدر رفت سرمایه ملی در کشور شود، اما پیش‌بینی می‌شود که با صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان به یقین عمر مفید ساختمان افزایش می‌یابد . سرمایه‌گذاری در این حوزه با سوددهی و انگیزه بیشتری همراه خواهد شد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند