صادرات سیگار بیش از ۸۳ درصد کاهش یافت

صادرات سیگار بیش از ۸۳ درصد کاهش یافت

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت نشان می‌دهد که صادرات سیگار در پنج ماهه نخست امسال با کاهش بیش از ۸۳ درصدی مواجه شده است.

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که تولید سیگار در پنج ماهه نخست امسال ۴۱.۳ درصد افزایش داشته اما صادرات این کالا با کاهش بیش از ۸۳ درصدی مواجه شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق این آمار در پنج ماهه نخست امسال ۲۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون نخ سیگار تولید شده که نسبت به ۱۶ میلیارد نخ سیگار تولید شده در مدت مشابه سال گذشته، ۴۱.۳ درصد افزایش داشته است.

با این وجود، آمارها نشان می‌دهد که میزان صادرات سیگار در این مدت ۸۳.۳ درصد کاهش داشته است. صادرات سیگار تا پایان مرداد ماه سال گذشته ۱۵۰ میلیون نخ بوده، اما در پنج ماهه نخست امسال به ۲۵ میلیون نخ رسیده است. اما واردات سیگار که در دو ماهه منتهی به اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ به صفر رسیده بود، همچنان انجام نمی‌شود.

این در حالی است که طبق این آمار برآورد مصرف سیگار در پنج ماهه امسال ۲۷ میلیارد و ۸۰ میلیون در نظر گرفته شده است.

همچنین برآورد وزارت صمت از میزان قاچاق در این مدت ۵۹.۸ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش داشته است؛ به‌طوری‌که میزان قاچاق این محصول تا پایان مرداد ماه سال گذشته ۱۱ میلیارد و ۲۳۰ میلیون نخ بوده،‌ اما در مدت مشابه سال جاری به چهار میلیارد و ۵۱۰ میلیون نخ رسیده است.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند