موضوعات داغ:

در ۵ ماهه اول سال صادرات و واردات چقدر بود؟

در ۵ ماهه اول سال صادرات و واردات چقدر بود؟

میزان صادرات کالاهای غیرنفتی و بدون صادرات تجارت چمدانی در پنج ماه ابتدای سال بالغ بر ۱۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده، همچنین میزان واردات در این مدت به رقم ۱۷ میلیارد و ۷۳۹ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مبادلات بازرگانی نشان می‌دهد میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور به استثنای نفت خام، نفت کوره، نفت سفید و بدون صادرات تجارت چمدانی بالغ بر ۱۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده است که به لحاظ حجمی ۶۰ هزار و ۷۳۷ تن محسوب می‌شود.

در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷ افزایش ۲۹٫۸۶ درصد در وزن و کاهش ۹.۱۴ درصد در ارزش دلاری داشته است.

همچنین میزان واردات کشور در این مدت با کاهش ۱۱ صدم درصد در وزن و ۶.۸۳ درصد در ارزش دلاری در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷ به ارقام ۱۷ میلیارد و ۷۳۹ میلیون دلار رسیده است.

کشورهای عمده مقصد صادرات

در ۵ ماه نخست سال ۹۸ بیشترین میزان صادرات کشور مقصد کشور چین با رقمی بالغ بر ۴ میلیارد و ۴۳۵ میلیون دلار و سهم ۲۴٫۹۱ درصد عراق با ۳ میلیارد و ۹۰۷ میلیون دلار و سهم ۲۱٫۹۵ درصد ترکیه با دو میلیارد و ۴۷۰ میلیون دلار و سهم ۱۳٫۸۸ درصد امارات متحده عربی با یک میلیارد و ۶۶۷ میلیون دلار و سهم ۹٫۳۶ درصد و کشور افغانستان با ۸۹۸ میلیون دلار و سهم ۵٫۰۴ درصد از کل ارزش صادرات را داشتند.

کشورهای عمده طرف واردات

در این مدت چین، با اختصاص رقم ۴ میلیارد و ۲۸۶ میلیون دلار در جایگاه نخست قرار دارد همچنین کشور امارات با ۳ میلیارد و ۴۰ میلیون دلار و ترکیه با ۲ میلیارد و ۲۱۸ میلیون دلار به ترتیب در جایگاه دوم و سوم را دارا هستند و در ادامه هند با یک میلیارد و ۸۷۱ میلیون دلار و آلمان با ۸۶۵ میلیون دلار جزو کشورهای عمده طرف معامله واردات بودند.

منبع: فارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند