صادرات ۲۱ درصد کالاهای ایرانی به عراق

صادرات ۲۱ درصد کالاهای ایرانی به عراق

مسئول میز عراق و رایزن پیشین بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت: ۲۱ درصد صادرات کالایی ایران به عراق صورت می‌پذیرد و درمقابل یک درصد واردات از این کشور داریم.

مسئول میز عراق و رایزن پیشین بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت: ۲۱ درصد صادرات کالایی ایران به عراق صورت می‌پذیرد و درمقابل یک درصد واردات از این کشور داریم.

به گزارش تجارت‌نیوز، ابراهیم محمدرضازاده عصر یکشنبه در نشست فعالان اقتصادی و تجاری البرز و عراق در حاشیه نخستین نمایشگاه توانمندی‌های تولیدی و صادراتی این استان افزود: اکنون امارات متحده عربی با ۲۵ درصد، ترکیه با ۱۸ درصد، چین با ۱۷ درصد و ایران با ۱۳ درصد، چهار سهم اصلی در بازار عراق را دارند.

وی اضافه کرد: سهم ایران در بازار عراق همواره سیر صعودی دارد که ۲ موضوع اصلی ورود و ماندگاری در بازار عراق باید مورد توجه قرار دهیم.

رضازاده ادامه داد: برای ماندگاری در بازار عراق نیاز است واحدهای تولیدی حضور فیزیکی در این بازار داشته باشند، چرا که اگر به دنبال ارائه خدماتی در عراق هستند نمی‌توانند از راه دور پروژه را مدیریت کنند.

وی افزود: شرکت‌های ایرانی در خصوص تبلیغات و برندسازی بسیار ضعیف عمل کرده‌اند و نباید انتظار داشت بدون تبلیغات بتوان نسبت به فروش کالاها اقدام کرد.

مسئول میز عراق گفت: جایگاه برند ما در عراق بین ترکیه و چین است، در خصوص استانداردسازی نیز تفاهم‌نامه‌ای با کشور عراق داریم که استاندارد ملی ایران را در برخی کالاها بپذیرد و نیازی به گرفتن گواهی آن نیست.

وی ادامه داد: عراق هم‌اکنون فرصت خوبی برای ما است، اگر دیر بجنبیم این بازار را تقدیم کشورهای دیگر کرده‌ایم این در حالی است که ایران مزیت‌هایی از جمله قیمت مناسب، کیفیت، استاندارد و نزدیکی جغرافیایی بیشتری با عراق دارد.

مسئول میز عراق اظهار داشت: ۸۰ درصد مردم عراق تمایل برقراری ارتباط با ایران را دارند و ۲۰ درصد دیگر نیز شناخت و تفکرشان نسبت به ایران در حال تغییر است.

بزرگترین نمایشگاه توانمندی‌های تولیدی و صادراتی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان البرز از ۲۶ تا ۲۹ آبان ماه دایر است.

در این نمایشگاه بیش از ۱۰۰ واحد تولیدی و صادراتی، تولیدات خود را در معرض دید عموم قرار دارد.

هیات‌های تجاری ۱۰ کشور در نمایشگاه توانمندی‌های تولیدی و صادراتی صنایع کوچک و متوسط البرز شرکت کرده‌اند.

عراق، افغانستان، سوریه، لبنان، ترکیه، آذربایجان و قزاقستان از جمله کشورهایی هستند که در این نمایشگاه حضور یافته‌اند.

حدود ۱۲۰ واحد صنعتی و تولیدی البرز در زمینه صادرات فعالیت دارند.

بیش از سه هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی در این استان مشغول به فعالیت هستند.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند