تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

صاحب ملک 17 میلیاردی، در صف دریافت بیمه کارگر ساختمانی!

صاحب ملک 17 میلیاردی، در صف دریافت بیمه کارگر ساختمانی!

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور گفت: از حدود 700 هزار ثبت نام انجام شده در سامانه بیمه کارگران ساختمانی، 240 هزار غیرکارگر با همکاری انجمن‌های کارگران ساختمانی شناسایی شدند. افرادی مثل وکلا، واردکننده 300 خودرو و صاحب ملک 17 میلیاردی متقاضی دریافت بیمه کارگران ساختمانی هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، نشست تخصصی «کارگران ساختمانی، تبیین و تشریح عملکرد سازمان تامین اجتماعی و اقدامات آتی» با حضور مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، زهرا ساعی و علیرضا محجوب و عبدالرضا مصری نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اکبر شوکت، رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور و جمعی از نمایندگان تشکل‌های صنفی کارگران ساختمانی سراسر کشور در روز گذشته برگزار شد.

اکبر شوکت در نشست ضمن بیان مشکلاتی که این انجمن برای دریافت بیمه تامین اجتماعی کارگران ساختمانی؛ در خصوص سواستفاده‌هایی که در این حوزه شده گفت: از حدود 700 هزار ثبت نام انجام شده در سامانه، 240 هزار غیرکارگر با همکاری انجمن‌های کارگران ساختمانی شناسایی شدند. افرادی مثل کسی که پول املاکش 17 میلیارد تومان است، واردکننده 300 خودرو و… از بیمه کارگران ساختمانی استفاده می‌کنند.

وی همچنین در این خصوص گفت: حدود 40 وکیل در تهران شناسایی شده است که از این بیمه استفاده می‌کند. همچنین مسئولانی داشتیم که آبدارچی و راننده خود را بیمه کارگران ساختمانی می‌کردند و مدیران ما را در استان‌ها برای عدم قطع بیمه آن تحت فشار می‌گذاشتند.

شوکت در این خصوص ادامه داد: کسانی که در سامانه پالایش ثبت نام کرده‌اند و ثبت نام آنها و تایید شده‌ است، باید تحت پوشش بروند. 200 هزار فرد جدید ثبت نام کرده‌اند و پیش‌بینی ما این است که 70 هزار نفر آنها چون کارگر نیستند به همین دلیل از ثبت نام فرار می‌کنند.

مصطفی سالاری نیز در این نشست در خصوص نحوه احراز هویت متقاضیان بیمه کارگران ساختمانی گفت: احراز شرایط استفاده از بیمه کارگران ساختمانی در دو مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول از طریق سامانه‌های الکترونیکی افرادی که دارای پروانه کسب و یا شغل رسمی هستند شناسایی و حذف می‌شوند. در مرحله دوم کسانی که گردش مالی بسیار بالا دارند شناسایی می‌شوند و با توجه به اینکه با این مسائل عدم شمول به عنوان کارگر ساختمانی قطعی نمی‌شود؛ بازرسی‌های لازم از این دسته افراد برای حصول اطمینان انجام می‌شود.

وی در خصوص سهمیه‌بندی بیمه کارگران گفت: لازم است درباره سهمیه‌بندی تجدیدنظر شود، به عبارتی باید موضوع سهمیه‌بندی را در همه مسائل را کنار بگذاریم. هر کسی که مستحق است باید مشمول باشد و اگر نیست باید حذف شود.

سالاری در ادامه افزود: نحوه بازرسی باید اصلاح و رفتار سخت‌گیرانه و بدبینی در بازرسی‌ها بایستی متوقف شود، اما همزمان با نظارت دقیق از سوء استفاده‌های احتمالی نیز پیش‌گیری شود. بیمه کارگران ساختمانی درحال حاضر حمایتی است و منابع آن پاسخگوی نیازها نیست. از نمایندگان محترم مجلس درخواست داریم با توجه به تفاهم ذی‌نفعان در قانون مربوطه بازنگری کنند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند