صندوق توسعه بازار به کمک بورس می آید

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار گفت: در جلسه روز گذشته شورای عالی بورس مقرر شد تا بین 40 تا 50 هزار میلیارد ریال وارد صندوق توسعه شود که 50 درصد آن توسط بانک ها، 30 درصد توسط بازار سرمایه و 20 درصد توسط بیمه ها تامین می شود.  مصطفی حقیقی مهماندوست در نشست

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار گفت: در جلسه روز گذشته شورای عالی بورس مقرر شد تا بین 40 تا 50 هزار میلیارد ریال وارد صندوق توسعه شود که 50 درصد آن توسط بانک ها، 30 درصد توسط بازار سرمایه و 20 درصد توسط بیمه ها تامین می شود.

 مصطفی حقیقی مهماندوست در نشست صبحانه کاری کانون نهادهای سرمایه گذاری افزود: کاهش قیمت ها تاثیرپذیر از چندین عامل بود که یکی از آنها نرخ بهره بانکی بود. بانک ها با افزایش نرخ بانکی بالا جاذبه ای ایجاد کردند که سرمایه گذاران به سمت آنها کشیده شدند.

وی ادامه داد: بر این اساس، بخش زیادی از سرمایه ها از بازار سرمایه به بازار پولی کشیده شد. در همین راستا نیز تعاملاتی بین دولت و بازار سرمایه برقرار شد تا تمهیدات لازم برای رونق دوباره بورس اندیشیده شود. 

وی با اشاره به اینکه مقرر شده است تا نرخ بانک ها کاهش یابد، اظهار داشت: معتقدم با کاهش 1.5 یا 2 درصدی سود بانک ها، هنوز هم نرخ بهره بانکی بالا است. 

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه سود بانکی بدون ریسک است، خاطر نشان کرد: در بازار سرمایه نرخ ریسک بالاست و مخصوصا با ابهاماتی که هم اکنون در بازار وجود دارد، سرمایه گذار نرخ سود 25 درصد با ریسک را به سود 40 درصدی پرریسک ترجیح می دهد.

وی به تاسیس صندوق توسعه بازار اشاره کرد و گفت: در جلسه روز گذشته شورای عالی بورس مقرر شد تا بین 40 تا 50 هزار میلیارد ریال وارد این صندوق شود که 50 درصد آن توسط بانک ها، 30 درصد توسط بازار سرمایه و 20 درصد توسط بیمه ها تامین می شود.

حقیقی مهماندوست تصریح کرد: اگر ابهاماتی که در قانون بودجه و هدفمندی وجود دارد برطرف و سازمان خصوصی سازی به کشش بازار در هنگام عرضه ها توجه کند، همچنین با تثبیت نرخ ارز و استقرار ثبات و آرامش در بازار سرمایه می توانیم شاهد بهبود اوضاع در بازار سرمایه باشیم.

وی با اشاره به اینکه کشور در حال مذاکره با گروه 1+5 است، اظهار داشت: نتیجه این مذاکرات تاثیر جدی در فعالیت های بازار سرمایه دارد.

نماینده کانون ها در شورای عالی بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه باید روابط بین المللی در حوزه بانک ها گسترده تر شود، افزود: مجموع این عوامل باعث می شود تا شاهد بهبود اوضاع بازار باشیم.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند