موضوعات داغ:
رییس کنفدراسیون صادرات ایران پاسخ می‌دهد:

علت عدم بازگشت ارزهای صادراتی چیست؟

علت عدم بازگشت ارزهای صادراتی چیست؟

یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران می‌گوید: سهم زیادی از ارزهایی که برگشت داده نشده مربوط به شش ماهه ابتدایی سال گذشته بوده که آن زمان تعهد ارزی سیستمی از صادرکنندگان گرفته نمی‌شد و بسیاری از آنها ارز خود را فروختند.

تعدادی از صادرکنندگان همچنان موفق به بازگشت ارز حاصل از صادرات سال 1397 خود به کشور نشده‌اند که با موافقت بانک مرکزی این مهلت تا پایان دی ماه امسال تمدید شد.

محمد لاهوتی، رییس کنفدراسیون صادرات ایران درباره این موضوع در گفتگو تجارت‌نیوز، می‌گوید: بر اساس آخرین اعلام بانک مرکزی صادرکنندگان تنها تا آخر دی ماه امسال فرصت دارند که رفع تعهد ارزی سال 1397 را انجام دهند که از طرفی هم بانک مرکزی بتواند لیست نهایی را برای سازمان امور مالیاتی بفرستد تا آن سازمان نیز بتواند هم معافیت عملکرد صادرگنندگان و هم بحث استرداد مالیات بر ارزش افزوده را در نظر بگیرد.

وی ادامه می‌دهد: بر اساس اعلام بانک مرکزی تا یک ماه و نیم گذشته بالغ بر 70 درصد ارزهای حاصل از صادرات برگشت خورده و در این فاصله نیز یک سری صادرکننده رفع تعهد شدند که فعلا میزان آن اعلام نشده است.

لاهوتی می‌افزاید: یک سری از صادارات از محل بودجه موقت‌ها بوده که آن هم به دلیل عدم ارتباط مستقیم گمرک و بانک مرکزی بوده و هنوز به منزله رفع تعهد ارزی دیده می‌شود که رفع این مشکل نیز قرار است در دست بررسی قرار بگیرد. یک سری صادرات نیز مربوط به سال 1398 بوده و عملا برای بازگشت ارز هنوز دارای فرجه هستند.

وی تاکید می‌کند: آنچه که مسلم بوده این است که درصد کسانی که برگشت ارزشان صفر باشد عدد بزرگی نیست اما اینکه چه تعداد از آنها به دلیل مشکلات و چه تعداد به صورت خودمختار اقدام به برگشت ارز نکرده‌اند موضوعی بوده که بانک مرکزی بعد از پایان دی ماه به آن رسیدگی و آمار مربوط به آن را اعلام خواهد کرد.

لاهوتی در پاسخ به این سوال که آیا امکان تمدید مهلت برای بازگشت ارز برای صادرکنندگان وجود دارد یا نه؟ می‌گوید: اگر از سوی اتاق بازرگانی و صادرکنندگان برای تمدید مهلت تقاضا شود به نظر نمی‌رسد مشکلی از سوی بانک مرکزی برای موافقت با آن وجود داشته باشد اما مشکلی که به وجود می‌آید بحث استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان بوده که تا تاریخ بعدی معلق خواهند ماند اما با توافقی که با بانک مرکزی صورت گرفته شده بعید به نظر می‌رسد که این مهلت تمدید شود.

وی عنوان می‌کند: سهم زیادی از ارزهایی که برگشت داده نشده مربوط به شش ماهه ابتدایی سال گذشته بوده که آن زمان تعهد ارزی سیستمی از صادرکنندگان گرفته نمی‌شد اما بر اساس دستورالعمل معاون اول رییس جمهور از 22 فروردین ماه صادرکنندگان ملزم به بازگشت ارز حاصل از صادرات از طریق محل‌های اعلام شده توسط بانک مرکزی شدند.

لاهوتی در ادامه تصریح می‌کند: بنابراین طی شش ماهه اول سال 1397 بسیاری از صادرکنندگان ارز خود را فروختند بنابراین اتفاقی که افتاده این است که در حال حاضر مستنداتی برای آن وجود ندارد با این حساب برای آن شش ماه نیز باید تدابیری اندیشیده شود تا مشکل این صادرکنندگان نیز برطرف شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند