عرضه خودروهای وارداتی به دو برابر قیمت واقعی!

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: خودروهای وارداتی در حد زیادی گران‌تر از قیمت‌های واقعی در بازار ایران عرضه می‌شوند. علی خاکساری – عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی – اظهار کرد: واردکنندگان در مواردی خودروهای وارداتی را به دو برابر قیمت واقعی عرضه می‌کنند. وی با بیان این‌که به عنوان مثال قیمت کیا اسپورتیج در

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: خودروهای وارداتی در حد زیادی گران‌تر از قیمت‌های واقعی در بازار ایران عرضه می‌شوند.

علی خاکساری – عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی – اظهار کرد: واردکنندگان در مواردی خودروهای وارداتی را به دو برابر قیمت واقعی عرضه می‌کنند.

وی با بیان این‌که به عنوان مثال قیمت کیا اسپورتیج در بازار بین‌المللی با توجه به آپشن‌های آن بین 16 تا 18 هزار دلار است، خاطرنشان کرد: اما همین خودرو در بازار ایران به قیمت حدود 150 میلیون تومان عرضه می‌شود.

خاکساری ادامه داد: این در حالی است که قیمت این خودرو به نرخ دلار آزاد 50 میلیون تومان و با توجه به تعرفه 45 درصدی و دیگر هزینه‌ها در نهایت حدود 80 میلیون تومان خواهد بود. بنابراین مشخص نیست که واردکنندگان چرا این خودرو را با این قیمت عرضه می‌کنند.

وی با بیان این‌که اگر براساس مصوبات قانونی عمل شود کیا اسپورتیج باید به قیمت حداکثر 80 تا 90 میلیون تومان به دست مصرف‌کننده برسد، تاکید کرد: ‌این قیمت با احتساب تعرفه و سود مشروع واردکننده خودرو است.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: واردکننده برای خرید کیا اسپورتیج حداکثر 50 میلیون تومان هزینه کرده و بر فرض 30 میلیون تومان نیز هزینه تعرفه و باقی هزینه‌ها باشد. بنابراین باید مشخص شود فاصله بین هزینه تمام شده 80 میلیون تومان با قیمت 150 میلیون تومانی فعلی به جیب چه کسانی می‌رود؟

این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: البته نکته مهم این است که 16 تا 18 هزار دلار قیمت تک فروشی این خودرو بوده و واردکننده‌ای که این خودرو و دیگر خودروهای وارداتی را در تعداد بالا خریداری و وارد می‌کند مطمئنا تخفیف قابل توجهی نسبت به این قیمت‌ها از فروشنده دریافت خواهد کرد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند