موضوعات داغ:
تجارت نیوز گزارش می‌دهد:

علت ریزش شاخص بورس مشخص شد / ردپای بانک‌ها در سقوط امروز شاخص

علت ریزش شاخص بورس مشخص شد / ردپای بانک‌ها در سقوط امروز شاخص

امروز شاخص بورس از کانال یک میلیون واحد به زیر کشیده شد. یک منبع آگاه درباره علت این اتفاق به تجارت‌نیوز گفت علت مهم افت شاخص بورس آزادسازی سهام ترجیحی کارمندان بانک‌ها بوده است.

مریم شکرانی: ریزش شاخص بورس در نخستین روز از هفته، واکنش قابل توجهی را در فضای مجازی به دنبال داشت. امروز شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران از کانال یک میلیون واحدی به زیر کشیده شد و با کاهش بیش از ۳۰ هزار واحد معادل حدود سه درصد روبه‌رو شد.

در حالی که بسیاری از کاربران ایرانی تحلیل‌های متفاوتی برای افت شاخص بورس داشتند، یک منبع آگاه به تجارت نیوز اعلام کرد که تقریبا همه بانک‌ها و شرکت‌های مشمول اصل ۴۴ سهام ترجیحی کارمندانشان را آزاد کرده‌اند و همین مساله عامل اصلاح شاخص کل بورس بوده است.

سهام ترجیحی در واقع بخشی از سهام شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی است که با هدف خصوصی‌سازی به کارکنان‌شان واگذار شده است.

با این حال سهامداران بورسی دلایل متفاوت دیگری به عنوان تحلیل‌شان از افت شاخص کل بازار سرمایه عنوان کرده‌‌‌اند.  مجید راستی، کاربر اینستاگرام اعتقاد دارد که هیجان بر بورس غالب شده است و صف‌های خرید و فروش منطق خاصی ندارد. چون بسیاری از سهامداران خانه و خودرویشان را فروخته‌اند تا به بورس بیایند و به همین دلیل به شدت نگران زیاندهی‌شان هستند.

رضا خسروی دیگر کاربر اینستاگرام نوشته است که شاخص روی عدد یک میلیون واحد مقاومت روانی دارد. ضمن اینکه هم‌زمان باز شدن نماد سایپا و ایران خودرو در روزهای اخیر باعث شده که تعداد زیادی از افراد سهام بقیه شرکت‌هایشان را بفروشند به امید اینکه بتوانند سهام سایپا و ایرانخودرو بخرند.

محمد عبداللهی هم در توییتر نوشته است شاخص در یک ماه ۶۰ درصد رشد کرده بود و طبیعی است که روند اصلاح شود اما اینکه تا چه زمانی شاخص اصلاح می‌شود؟ موضوعی است که حقوقی‌های بازار تعیین می‌کنند.

میلاد بکتاش معتقد است که افت شاخص دستوری است. او توضیح می‌دهد بازاری که تحلیل تکنیکال را از دور خارج کرده است تنها به دنبال هیجان و تبلیغ برای ورود نقدینگی است و بعد از آن دستور ریزش بازار صادر شده تا بازار از دستشان در نرود!

مرجان کاربر تجارت نیوز نوشته است که تازه واردها با هر خبر فیک و جعلی هیجان‌زده می‌شوند و جو بازار را به هم می‌ریزند و حالا با ورود تعداد زیادی سهامدار تازه وارد باید مدام منتظر این اتفاقات بدون منطق بود.

یک معلم با عنوان آی دی یک کاربر تجارت نیوز است که نوشته حقوقی‌ها در حال بازار گردانی هستند و با ایجاد نگرانی برای سهامداران خرد به دنبال گرفتن سودهای کلان‌اند.

امین کاربر اینستاگرام نوشته است که بورس ریزش نداشته است! او توضیح می‌دهد وقتی شاخص کل بازار سرمایه ۱۰۰ هزار واحد بود ۱۰ درصد را ریزش به حساب می‌آورند که حدود ۱۰ هزار واحد می‌شد اما در حال حاضر شاخص بورس یک میلیون واحدی است که ده درصد آن صد هزار واحد می‌شود. بنابراین عددهای فعلی برای شاخص یک میلیون واحدی نوسان به حساب می‌آید!

مانی هم دیگر کاربر تجارت نیوز نوشته است: فردا یا پس فردا شرکت‌های بزرگ در صف خرید می‌آیند و افت شاخص را بهبود می‌دهند و اگر این اتفاق نیفتد و ریزش یک هفته ادامه‌دار شود می‌توان برای بورس نگران شد.

یعقوب صمدی کاربر توییتر تحلیلش این است که ابر سرمایه‌داران سودهای کلانی از بازار برده‌اند و با اصلاح شاخص و برای ذخیره آن سودها کم کم سرمایه‌شان را از بازار بیرون می‌کشند.

رسول، کاربر توییتر اعتقاد دارد که حجم زیادی سهامدار مبتدی و بدون آموزش وارد بورس شده‌اند و از این به بعد باید منتظر رفتارهای دیوانه‌وار بورس بود!

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند