شاخص کل در یک ساعت، 2500 واحد افت کرد

جریان‌شناسی افت ناگهانی بورس / رد پای اصلاحات بازار پایه در ریزش شاخص

جریان‌شناسی افت ناگهانی بورس / رد پای اصلاحات بازار پایه در ریزش شاخص

صبح امروز بازار سهام کار خود را با ریزشی در حدود هزار واحد آغاز کرد. به گفته فعالان بازار، این فشار عرضه ناشی از فروش سهامداران بازار پایه است که با شنیدن خبر آغاز اصلاح قوانین و مقررات بازار ، صبح امروز واکنش خود را به این تغییرات نشان دادند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، صبح امروز بازار سهام کار خود را با ریزشی در حدود هزار واحد آغاز کرد و در عرض یک ساعت ۲۵۰۰ واحد افت کرد و به کانال ۲۷۵ هزار واحدی وارد شد. به گفته فعالان بازار، این فشار عرضه ناشی از فروش سهامداران بازار پایه است که با شنیدن خبر آغاز اصلاح قوانین و مقررات بازار ، صبح امروز واکنش خود را به این تغییرات نشان دادند.

هرچند که انتظار چنین واکنشی دور از ذهن نبود، اما با این وجود تاثیر خود را از همین دقایق ابتدایی در بازار گذاشت.

بسیاری از فعالان و کارشناسان این رفتار را هیجانی توصیف کرده و معتقدند که در نیمه دوم بازار شاهد تغییر جهت در بازار خواهیم بود. بنابراین توصیه به پرهیز از اتخاذ واکنش هیجانی در بین گروه‌ها و فعالان بازار دست به دست می‌شود.

در عین حال با نگاه به روند صعودی ارزش معاملات، می‌توان دریافت که احتمال ورود بازار به فاز اصلاحی بعید به نظر می‌رسد، چرا که جریان ورود نقدینگی نه تنها متوقف نشده، بلکه با اشتیاق فراوان به استقبال صف‌های فروش در بازار رفته و مشغول جمع‌آوری سهم‌های مدنظر خود در صف‌های فروش است.

در طرف دیگر ماجرا مسئولان و مدیران فرابورس که انتظار چنین واکنشی را نداشتند، در فضای مجازی به صورت آن‌لاین آمادگی خود را جهت پاسخگویی به ابهامات پیش‌آمده در خصوص اصلاحات بازار پایه اعلام کردند.

در این بین، فعالان بازار نظرات قابل تاملی را نیز مطرح کرده‌اند که در ادامه می‌خوانیم:

«در این که بازار الان وارد فاز هیجان شده و منفی هست، اصلا جای بحثی نیست. عادت کردیم چند روز مثبت و کمی منفی و باز …. تا بوده همین بوده اما شخصا معتقدم کمی این هیجان اولیه بازار بگذرد، خیلی از سهم‌ها راهشان را از بقیه جدا می‌کنند و با تقاضای مجددا همراه می شوند. دنبال پیدا کردن این دسته از سهم‌ها باشید از نیمه دوم بازار این سهم‌ها کم کم خودنمایی خواهند کرد.»

«تک سهم‌های خوب و بنیادی داخل بازار پایه هست، ولی تعدادشون کم. باید قبول کنیم خیلی از نمادهای بازار پایه رشد حبابی داشتند, تعصب را باید کنار گذاشت، اگر کف قیمت خریدید و میانه راه یا سقف قیمت فروختید که کار منطقی کردید، ولی اگر سقف قیمت مثلا سهم ۱۰ برابر رشد کرده و خریدید، خیلی ریسک کردید. اگر این قوانین را اجرا نمی‌کردند, همه فقط نمادهای بازار پایه میخریدند و به خاطر ۱۰% مثبت در کوتاه مدت این قوانین باعث میشه روند بازار خراب شود، ولی با گذشت زمان آرامش و منطق به بازار بازمی‌گردد.»

«سهامداران عزیز از ترس تب، خودکشی نکنید؛ مقررات جدید بازار پایه که سهام را باطل نمیکنه، فقط دامنه سود و زیان را کم میکنه یعنی اگر سهم بخرید، در طول هفته بیشتر از ۹ درصد نوسان نخواهد داشت، یعنی در طول هفته ممکن است حداکثر ۹ درصد سود کنید یا حداکثر ۹ درصد ضرر کنید. تاکید می‌کنم در طول یک هفته حداکثر ۹ درصدد ضرر در کنار احتمال ۹ درصد سود. حالا چرا بخاطر مقررات محدود کننده سود و زیان، سهام خود را منفی ۴۰ درصد می‌فروشید؟؟؟؟؟  این عمل شما، مصداق بارز خودکشی، از ترس تب ساده نیست؟؟»

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند