سلسله گزارش‌های نقادانه تجارت‌نیوز از کارنامه عملکرد بانک‌ها و شرکت‌ها

ارزیابی صورت مالی پتروشیمی شازند اراک / رشد شدید بدهی و سود هزار میلیاردی در همین دوره!

شرکتی که در بین سهام‌داران آن نام نهادهای دولتی نیز به چشم می‌خورد، با وجود رشد 132 درصدی بدهی‌هایش، در 9ماهه ابتدایی امسال توانسته حدود هزار میلیارد تومان سود خالص ایجاد کند. سهام‌داران این نماد در بورس اوراق بهادار در سه‌ماهه اخیر با بازدهی بیش از 20 درصد قیمت سهام برخوردار شده‌اند.
ارزیابی صورت مالی پتروشیمی شازند اراک / رشد شدید بدهی و سود هزار میلیاردی در همین دوره!

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت پتروشیمی شازند اراک یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات پلیمری و مواد شیمیایی و همچنین از مهم‌ترین طرح‌های زیربنایی کشور بوده که در سال ۱۳۶۳ به تصویب رسید و فاز نخست آن در سال ۱۳۷۲ مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

تجارت‌نیوز در سلسله گزارش‌هایی با عنوان «کارنامه» با نگاهی نقادانه به بررسی کارنامه عملکرد بانک‌ها و شرکت‌های مختلف می‌پردازد. کارنامه ۹ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ پتروشیمی شازند (پتروشیمی اراک) حاوی نکات قابل توجهی است.

سهام‌دار عمده این شرکت، نهاد خصوصی شرکت‌ سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی بوده که حدود ۵۰ درصد مالکیت دارد. در بین سهام‌داران شرکت پتروشیمی شازند نام نهاد دولتی صندوق بازنشستگی کشور و شرکت سهامی بیمه نیز به چشم می‌خورد.

سهام‌داران شرکت پتروشیمی شازند اراک

بررسی تجارت‌نیوز از گزارش‌های منتشره از سوی سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران (کدال)، نشان می‌دهد شرکت پتروشیمی شازند طبق گزارش عملکرد واقعی منتهی به پایان آذر ماه سال ۱۳۹۷ معادل ۸۰۶ میلیارد تومان سرمایه را به ثبت رسانده است.

طبق صورت‌های مالی منتشره، شرکت پتروشیمی شازند در پایان سال آذر ماه امسال دارای ۳٫۷ هزار میلیارد تومان دارایی بوده که در مقایسه با سال پایان سال ۱۳۹۶ با ۶۲ درصد رشد مواجه بوده است.

معادل ۱٫۴ درصد از دارایی شرکت پتروشیمی شازند به ارزش ۵۳ میلیارد تومان به‌ صورت ذخیره نقد بوده که نسبت به پایان سال ۱۳۹۶ حدود ۴۹ درصد کاهش داشته است.

وضعیت فروش محصولات پتروشیمی شازند

روند فروش محصولات شرکت پتروشیمی شازند در ۹ ماهه نخست سال جاری نشان می‌دهد بهای تمام شده آن‌ها کمتر از میزان فروش آن‌ها بوده و این شرکت از محل فروش آن‌ها ۹۱۳ میلیارد تومان سود خالص به دست آورده است.

در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری شرکت پتروشیمی شازند بیش از ۶۶۱ هزار تن از محصولات خود را به ارزش ۳٫۶ هزار میلیارد تومان به فروش رسانده که قسمت اعظم آن ناشی از فروش داخلی بوده است.

شرکت پتروشیمی شازند اراک از محل فروش محصولاتش ۹۱۳ میلیارد تومان سود خالص به دست آورده است.

شرکت پتروشیمی شازند در پایان آذر ماه سال جاری معادل ۴۷ درصد دارایی خود یعنی ۱٫۷هزار میلیارد تومان بدهی داشته که در مقایسه با سال گذشته ۱۳۲ درصد افزایش داشته است.

رشد ۱۴۴ درصدی سود انباشته

طبق صورت مالی منتشره، وضعیت سودآوری این شرکت از سود انباشته ۶۵۰ میلیارد تومانی در سال ۱۳۹۶ با رشد ۱۱۴ درصدی به بیش از هزار میلیارد تومان در آذر ماه سال جاری رسیده است.

مطابق آخرین اطلاعات مالی، شرکت پتروشیمی شازند در سال گذشته ۵۰۴ هزار میلیارد تومان سود خالص داشته که با رشد بیش از ۸۰ درصد در آذر ماه امسال به ۹۱۳ میلیارد تومان رسیده است.

شرکت پتروشیمی شازند در ۹ ماهه منتهی به آذر سال جاری برای هر سهم ۱۱۳۲ ریال سود محقق کرد. شاراک در مدت مشابه سال قبل ۴۲۰ ریال سود برای هر سهم شناسایی کرده بود. علت اصلی افزایش ۱۷۰ درصدی سود در ۹ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه قبل را می‌توان ناشی از رشد ۸۴ درصدی درآمدهای عملیاتی و ۱۰۳۲ درصدی سایر درآمدهای عملیاتی دانست.

این شرکت پتروشیمی با نماد معاملاتی «شاراک» با سرمایه‌ای به حجم ۸۰۶ میلیارد تومان در بورس اوراق بهادار در حال فعالیت است.

قیمت سهام این شرکت در بورس، طی سه ماهه اخیر از ۴۴۵ تومان به ۵۳۸ تومان افزایش یافته و سهام‌داران آن از سود ۲۰٫۶ درصدی برخوردار شده‌اند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز