سلسله گزارش‌های نقادانه تجارت‌نیوز از کارنامه عملکرد بانک‌ها و شرکت‌ها

بدهکار ۲۰ هزار میلیاردی سیستم بانکی/ اسپانسری که پارسال ۲۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت جذب کرد

بدهکار ۲۰ هزار میلیاردی سیستم بانکی/ اسپانسری که پارسال ۲۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت جذب کرد

بدهی پنج هزار میلیارد تومانی به بانک‌ها و بدهی ۱۵ هزار میلیارد تومانی به بانک مرکزی از آمارهای قابل توجه بانک آینده است. در عین حال این بانک ۱۰٫۷ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی مطالبه دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بانکی که اسپانسر بزرگترین مجتمع‌های تجاری ایران است در سال گذشته بیش از ۷٫۶ هزار میلیارد تومان از سرمایه‌گذاری‌های خود سود داشته است. با این حال این بانک در پایان سال گذشته بیش از ۹۸ درصد دارایی خود یعنی ۱۱۲ هزار میلیارد تومان بدهی داشته است.

مطالبات هزار میلیارد تومانی مشکوک‌الوصول، بدهی پنج هزار میلیارد تومانی به بانک‌ها و بدهی ۱۵ هزار میلیارد تومانی به بانک مرکزی از دیگر آمارهای قابل توجه بانک آینده است.

در عین حال این بانک ۱۰٫۷ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی مطالبه دارد. این بانک در سال گذشته بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان سپرده‌های بلندمدت جذب کرده که به نظر می‌رسد به شائبه‌های پرداخت نرخ سود متفاوت نسبت به دیگر بانک‌ها بی‌ارتباط نباشد.

تجارت‌نیوز در سلسله گزارش‌هایی با عنوان «کارنامه» با نگاهی نقادانه به بررسی کارنامه عملکرد بانک‌ها و شرکت‌های مختلف می‌پردازد. کارنامه سال ۱۳۹۶ بانک آینده حاوی نکات قابل توجهی است.

بانک آینده در تیر ماه سال ۱۳۹۱ از ادغام بانک تات، ‌مؤسسه اعتباری صالحین و ‌مؤسسه اعتباری آتی، با سرمایه‌ پایه ۸۰۰ میلیارد تومان شکل گرفت. ادغام صورت گرفته با حواشی زیادی همراه بود.

بر اساس گزارش‌های منتشره از سوی سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران (کدال)، بانک آینده طبق گزارش عملکرد واقعی منتهی به پایان سال ۱۳۹۶ معادل ۱۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه را به ثبت رسانده است.

از ۱۱۴ هزار میلیارد تومان دارایی بانک آینده تا پایان سال ۱۳۹۶، معادل ۷۶ درصد از آن به صورت وام‌ و مطالبات در دست اشخاص غیردولتی بوده است.

طبق صورت‌های مالی منتشره، بانک آینده در پایان سال ۱۳۹۶ دارای ۱۱۴٫۱ هزار میلیارد تومان دارایی بوده که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ با ۴۴ درصد رشد مواجه بوده است. دارایی‌ بانک آینده بیش از سه برابر دارایی بانک انصار است.

سود چند هزار میلیاردی از وام‌های بانکی

بازده دارایی‌ها در بخش سود تسهیلات اعطایی نشان داده‌ می‌شود که برای بانک آینده در پایان سال ۱۳۹۶ با افزایش ۱۶ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۵ به ۷٫۶ هزار میلیارد تومان رسیده است.

از ۱۱۴ هزار میلیارد تومان دارایی بانک آینده تا پایان سال ۱۳۹۶، معادل ۷۶ درصد از آن به صورت وام‌ و مطالبات در دست اشخاص غیردولتی بوده است.

همچنین بانک آینده در سال گذشته ۲۵۹ میلیارد تومان از بانک‌ها و موسسات اعتباری مطالبه داشته که این میزان در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۷۰ درصد رشد داشته است.

بانک آینده هیچ مطالبه‌ای از دولت نداشته و همچنین به بخش‌های دولتی (به غیر از بانک‌ها) هیچ نوع تسهیلاتی پرداخت نکرده است.

همچنین این بانک تا پایان سال ۱۳۹۶ در قسمت دارایی‌های خود ۷۱۸ میلیارد تومان در بخش بازار سهام و سایر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری داشته که نسبت به سال ۱۳۹۵ به میزان ۶۰ درصد آن را کاهش داده است.

اسپانسر پروژه بزرگ «ایران مال»

بانک آینده در سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ در بخش املاک سرمایه‌گذاری نداشته اما در جریان پروژه‌های بلندمدت بزرگی سرمایه‌گذاری کرده است. از جمله بزرگترین پروژه‌هایی که بانک آینده در آن سرمایه‌گذاری کرده، پروژه بزرگ ایران مال است. ایران‌مال یک شرکت سهامی عام و متعلق به بانک آینده است.

بازار بزرگ ایران موسوم به «ایران مال» به عنوان یکی از پنج مال برتر جهان جز عظیم‌ترین پروژه‌های تجاری، فرهنگی و اجتماعی است که بین دو کلان‌شهر تهران و کرج واقع شده که در زمینی به مساحت ۳۱۷ هزار مترمربع احداث شده است.

از دیگر پروژه‌های در حال ساخت بانک آینده در سال‌های گذشته می‌توان به پروژه چند منظوره فرمانیه (کاربری تجاری اداری فرهنگی) به مساحت ۳۵۰ هزار مترمربع، پروژه مشهد مال به مساحت ۶۲۰ هزار مترمربع و مجتمع تجاری فرهنگی ایران اشاره کرد.

کاهش موجودی نقد

موجودی نقد بانک آینده در سال گذشته روند رو به کاهشی داشته، به طوری که موجودی نقد این بانک در دوره مذکور ۱۱۳ میلیارد تومان بوده که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل دو درصد کاهش داشته است. در سال گذشته موجودی نقد بانک انصار شش برابر بانک آینده بوده است.

در بخش سود و زیان، درآمد مشاع بانک (درآمد به پشتوانه سپرده‌های مردم) در پایان سال گذشته به ۱۹٫۵ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال ۱۳۹۵ با رشد ۲۶ درصدی مواجه بوده است. از این میزان سود به دست آمده حدود ۶۰ درصد آن به سپرده‌گذاران پرداخت شده و ۴۰ درصد آن سهم بانک بوده که سهم قابل توجهی است.

قسمتی از درآمد مشاع که مربوط به سود به دست آمده و دریافت جریمه‌های دیرکرد از دریافت‌کنندگان تسهیلات بانکی است در سال ۱۳۹۶ با ۱۶ درصد رشد به حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان رسیده است. این درحالی‌ است که بانک آینده به دلیل مسائل مرتبط با نرخ سود همواره مورد انتقاد بوده است.

بانک آینده در سال گذشته به بانک‌ها و موسسات اعتباری بیش از پنج هزار میلیارد تومان بدهی داشته که نسبت به سال ۱۳۹۵ معادل ۲۲۵ درصد افزایش داشته است.

سود حاصل از سرمایه‌گذاری و سپرده‌گذاری‌های بانک آینده در سال ۱۳۹۶ حدود ۷٫۶ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۱۳۹۵ رشد ۴۵ درصدی داشته است.

در مجموع کل درآمدهایی که در سال ۱۳۹۶ مختص به بانک آینده بوده به ۱۰٫۲ هزار میلیارد تومان می‌رسد که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۶۹ درصد رشد داشته است.

صورت مالی بانک آینده نشان می‌دهد این بانک در پایان سال گذشته بیش از ۹۸ درصد دارایی خود یعنی ۱۱۲ هزار میلیارد تومان بدهی داشته است.

بدهی ۲۰ هزار میلیارد تومانی به بانک‌ها و بانک مرکزی

بانک آینده در دوره مذکور به بانک‌ها و موسسات اعتباری بیش از پنج هزار میلیارد تومان بدهی داشته که نسبت به سال ۱۳۹۵ معادل ۲۲۵ درصد افزایش داشته است.

بانک آینده در حالی ۱۰٫۷ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی مطالبه دارد که بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان به این نهاد بدهکار است. بدهی بانک آینده به بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵ معادل ۱۸۸ درصد افزایش داشته است.

بیشترین سهم از بدهی‌های بانک آینده مربوط به سپرده‌های بلندمدتی است که افراد حقیقی و حقوقی درقالب سرمایه‌گذاری در اختیار این بانک قرار داده‌اند.

در سال ۱۳۹۶ مجموع سپرده‌گذاری بلندمدت در بانک آینده حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ با افرایش روبرو بوده است.

سپرده‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت بانک آینده در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵ بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان معادل ۳۰ درصد افزایش داشته است.

همچنین ۱٫۸ درصد از بدهی‌های بانک آینده معادل ۲ هزار میلیارد تومان متعلق به سپرده‌های دیداری و پس‌اندازی افراد بوده که در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۵ با رشد ۶۶ درصدی همراه بوده است.

بانک آینده در سال گذشته ۲۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت جذب کرد.

مانده تسهیلات بانک در پایان سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵ با رشد ۸۰ درصدی همراه بوده است.

حجم بسیار بالای مطالبات مشکوک‌الوصول

به میزان مطالباتی که احتمال وصول آن تشخیص داده نشود ذخیره مطالبات مشکوک‌الوصول در نظر گرفته می‌شود که در بانک آینده در پایان سال گذشته بیش از هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۴۸ درصد رشد داشته است.

از متغییر هزینه مطالبات مشکوک‌الوصول به عنوان نقطه ابهام بانک‌ها نام برده می‌شود زیرا بانک‌ها باید براساس میزان تعهد مشتریان در بازپرداخت وام‌ها ذخیره در نظر بگیرند. به گفته کارشناسان بانکی، برخی بانک‌ها برای اینکه سود بالاتری را اعلام کنند این میزان ذخیره را در نظر نمی‌گیرند و با نرخ سود بالاتر قرارداد مشتریان را تمدید و بحران را به آینده منتقل می‌کنند.

در بخش سرمایه و حقوق صاحبان سهام، بانک آینده تا پایان سال ۱۳۹۶ دارای یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه بوده که نسبت به سال ۱۳۹۵ تغییری نداشته است.

سود خالص بانک آینده در سال ۱۳۹۶ با توجه به درآمد ۱۰٫۲ هزار میلیارد تومانی و هزینه ۱۰٫۱ هزار میلیارد تومانی حدود ۷۴ میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۱۳۹۵ معادل ۷۱ درصد کاهش داشته است.

بانک آینده با نماد معاملاتی «وآیند » با سرمایه‌ای به حجم یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در بورس اوراق بهادار در حال فعالیت است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند