تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

فرهاد رهبر کیست؟ / چه سمتی در کابینه رئیسی می‌گیرد؟

فرهاد رهبر کیست؟ / چه سمتی در کابینه رئیسی می‌گیرد؟

یکی از کسانی که در گمانه‌زنی‌های اعضای کابینه دولت رئیسی نام او برده می‌شود فرهاد رهبر است. اما فرهاد رهبر کیست و چه سمتی در کابینه رئیسی می‌گیرد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، دولت سیزدهم از چند روز دیگر روی کار می‌آید. موضوع اعضای کابینه دولت، قبل از انتخابات هم مطرح بوده اما حالا همه گمانه‌زنی‌ها برای اعضای هیات دولت ابراهیم رئیسی است و هر روز رنگ جدی‌تری به خود می‌گیرد.

یکی از افرادی که نام او در کابینه ابراهیم رئیسی دیده می‌شود، فرهاد رهبر است. او از نظر تحصیلات دکترای اقتصاد نظری از دانشگاه تهران دارد. از نظر اجرایی نیز از سال ۶۸ تاکنون در همه‌ دولت‌ها سمت داشته که به این شرح است:

دولت اکبر هاشمی رفسنجانی: مدیرکل مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست‌جمهوری

دولت محمد خاتمی: معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات

دولت محمود احمدی‌نژاد: ابتدا ریاست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را بر عهده گرفت و سپس حدود شش سال ریاست دانشگاه تهران شد

دولت حسن روحانی: عضو و نایب رئیس شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور

او همچنین ریاست دانشگاه آزاد را به مدت هفت ماه در سال ۹۶ به عهده داشته است.

ارتباط فرهاد رهبر و رئیسی

اما در خصوص ارتباطش با ابراهیم رئیسی چند همکاری دیده می‌شود. رهبر مشاور اقتصادی ابراهیم رئیسی در آستان قدس رضوی بوده است.

با این که فرهاد رهبر در سال ۹۶ عضو هیات نظارت بر انتخابات بود اما همراه رئیسی برای ثبت‌نام در انتخابات به وزارت کشور رفت. این همراهی او مشکل قانونی داشت و به همین خاطر نیز مورد انتقاد قرار است. اما گفته شد که پیش از رفتن به وزارت کشور از عضویت در هیات نظارت استعفا داده.

او در انتخابات امسال نیز در ستاد ابراهیم رئیسی حضور داشت. امسال نیز عضو هیات نظارت بر انتخابات بود اما در روز ۱۲ خرداد خبر آمد که فرهاد رهبر از سمت رئیس هیات نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری، میاندوره‌ای مجلس و میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری در استان تهران و شهرستان تهران استعفا داده است.

این همکاری‌ها و همراهی‌های فرهاد رهبر با ابراهیم رئیسی از جایگاه احتمالی او در کابینه دولت سیزدهم خبر می‌دهد. اما چه سمتی در کابینه دولت رئیسی می‌گیرد؟

فرهاد رهبر به واسطه تحصیلات اقتصادی که دارد در بین وزرا احتمالا به عنوان وزیر اقتصادی و امور دارایی انتخاب شود. از او برای وزارت علوم، تحقیقات و فناری نیز نام برده است.

بنابراین براساس برخی گمانه‌زنی‌ها می‌توان جایگاه فرهاد رهبر را در دولت رئیسی اینطور تشریح کرد:

وزارت: در بین وزرا به جهت داشتن دکتری اقتصاد می‌تواند در جایگاه وزیر اقتصاد و وزیر صمت باشد. همچنین از جهت این که ریاست دو دانشگاه تهران و آزاد را در کارنامه دارد، انتخاب شدن او به عنوان وزیر علوم نیز احتمال کمی به نظر نمی‌رسد.

معاون اول رئیس‌جمهور: اما شاید جایگاه فرهاد رهبر در کابینه ابراهیم رئیسی متاثر از ارتباط نزدیک آنها با یکدیگر باشد، یعنی سمت معاون اولی رئیس‌‌جمهور.

او در دو دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی از سمت خود به عنوان هیات نظارت بر انتخابات استعفا داده و در کنار رئیسی ایستاده، در آستان قدس هم مشاور اقتصادی او بوده است.

همچنین پیگیری‌های تجارت‌نیوز حاکی از این است که فرهاد رهبر از چند ماه مانده به انتخابات، برنامه‌های اقتصادی ابراهیم رئیسی را آماده کرده و در چینش کابینه اقتصادی رئیسی نقش محوری دارد.

بنابراین این احتمال وجود دارد که ابراهیم رئیسی از فرهاد رهبر به عنوان معاون اول خود برای دولتش استفاده کند.

انتخاب او به عنوان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه‌ و بودجه نیز از دیگر احتمالات جایگاه فرهاد رهبر در کابینه ابراهیم رئیسی در دولت سیزدهم است.

برای خواندن مطالب بیشتری درباره این موضوع روی لینک «کابینه اقتصادی رئیسی را چه کسی تعیین می‌کند؟» کلیک کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند