پوتین:

فروش گاز روسیه به اروپا فقط با روبل

رئیس جمهور روسیه دستور داد مبالغ فروش گاز به اروپا در اسرع زمان ممکن به روبل (واحد پولی روسیه) پرداخت شود و مسکو تصمیم گرفت در روند انتقال و فروش گاز از واحد پول کشور‌های غیردوست استفاده نکند.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از صدا و سیما، شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، تصاویری از نشست امروز چهارشنبه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با میخائیل میشوستین نخست وزیر و برخی اعضای کابینه این کشور از طریق ویدئو کنفرانس درباره آخرین تحولات در روسیه منتشر کرد.

میشوستین در این دیدار گفت: دولت برای تسهیل در روند اجرای پژوهش‌های مربوط به صنایع مادر و استفاده از قرارداد‌های سرمایه گذاری تلاش می‌کند. همچنین امکان تمدید این قرارداد‌ها از یک سال تا ۱۲ سال فراهم خواهد شد تا موثر و کارآمد باشد. تلاش‌هایی برای صادر کردن مواد و کالا‌های ساخته شده در روسیه نیز صورت می‌گیرد. در این هفته اسناد مربوط به پرداخت هزینه مواد و کالا‌هایی که دولت می‌خرد، امضا شد. برای شرکت‌های بزرگ، چهار برنامه به منظور ارائه وام‌های تسهیلاتی وجود دارد که هدف این برنامه‌ها گسترش و کاهش خطر‌های ناشی از مسولیت‌های محول شده به بازرگانان است. تصمیم جدیدی هم برای مشاغل خُرد گرفته شده که این تصمیم مربوط به صنایع تولیدی، ورزش و گردشگری است و پیشنهاد مطرح شده این است که مدت زمان پرداخت مالیات (برای این صنایع) تا پایان امسال و سه ماه نخست سال آینده تمدید شود.

 

میشوستین در ادامه افزود: همچنین برای گسترش حمایت از اقلیم‌ها اقداماتی صورت گرفت و برای دستیابی به درآمد‌های بیشتر برای اجرای این طرح ها، افزایش امکان دسترسی به وام‌ها از طریق بودجه مطرح شد. طرح‌های متعددی با اقلیم‌های روسیه فدرال تهیه شده است. ما شب و روز برای دستیابی به این نتایج تلاش می‌کنیم. عملیات بازرسی را هم کاهش دادیم که این موضوع در بهبود فعالیت و عملکرد اقلیم‌ها نقش خواهد داشت. ادامه فعالیت شرکت‌ها و حفظ اماکن این شرکت‌ها در اولویت ما قرار دارد.

پوتین در پاسخ گفت: ما در اواخر سال گذشته درباره (دستیابی به مواد غذایی، صنعتی و پزشکی) سخن گفته بودیم، قیمت مواد غذایی افزایش یافته است و آنچه امروز در کشور ما روی می‌دهد باعث افزایش این تنش در بازار مواد غذایی شده است. طبیعتا درخواست افزایش یافته,، اما این درخواست‌ها در مدت اخیر کاهش یافت. باید بر اساس همه شرایطی که بازار آن را مشخص می‌کند، به این مسائل نگاه کنیم. باید از تولید کنندگان محصولات کشاورزی حمایت شود.

پوتین افزود: مسکو تصمیم گرفت در اسرع وقت، هزینه فروش گاز به اروپا با روبل پرداخته شود. صادرات کالا‌های روسی به اتحادیه اروپا و آمریکا و دریافت هزینه آن با یورو و دلار بی معنی است. مسکو تصمیم گرفت در روند انتقال و فروش گاز از واحد پول کشور‌های غیردوست استفاده نکند.

وی تاکید کرد با وجود تصمیم غیرقانونی برخی کشور‌ها به مسدود کردن دارایی‌ها روسیه، با این حال مسکو مطابق قرارداد‌های امضاشده به فروش گاز ادامه خواهد داد.

پوتین همچنین به بانک مرکزی روسیه و اعضای کابینه دستور داد تا ظرف یک هفته، اجرای معاملات با اروپا به روبل روسیه تغییر یابد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند