معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر:

فعالیت تجاری شرکت مرسک در ایران کمتر از 2.5 درصد بود

فعالیت تجاری شرکت مرسک در ایران کمتر از 2.5 درصد بود

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی در واکنش به «توقف فعالیت شرکت کشتیرانی مرسک در بنادر ایران» گفت: کل فعالیت حمل‌ونقل این شرکت کشتیرانی در بنادر ایران کمتر از ۲و نیم درصد خدمات عملیات بندری را شامل می‌شود.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی در واکنش به «توقف فعالیت شرکت کشتیرانی مرسک در بنادر ایران» و آنچه «تهدید برگشت تحریم‌ها پیش روی فعالان صنعت دریایی و بندری» خوانده می‌شود، آن را فضاسازی رسانه‌ای عنوان کرد و گفت: کل فعالیت حمل‌ونقل این شرکت کشتیرانی در بنادر ایران کمتر از ۲ونیم درصد خدمات عملیات بندری را شامل می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدعلی حسن‌زاده افزود: آمار استخراجی از عملکرد سال گذشته سازمان بنادر نشان می‌دهد در حال حاضر، جابجایی کانیتنر به/از بندر شهید رجایی توسط ۳۰۵ شرکت کشتیرانی در قالب شرکت‌های لاینری (خطوط مستقیم کشتیرانی)، فیدری (شرکت‌های کوچک کشتیرانی)، باکس اپراتورها (شرکت‌هایی که خودشان کشتی ندارند و تنها کانتینر دارند) و SOC (شرکت‌هایی که مالک کانتینر هستند) به بندر شهید رجایی انجام می‌شود که نشان دهنده تنوع ارائه‌کنندگان حمل‌ونقل کالاهای کانتینری است. وی افزود: در دوره پسابرجام در سال ۹۶ چیزی حدود ۵۵ هزار TEU بود که در قیاس با کل حجم ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار TEU تخلیه و بارگیری کانتینر در بندر شهید رجایی طی یک سال گذشته، کمتر از ۲ونیم درصد خدمات عملیات بندری را شامل می‌شود.

مرسک در بنادر ایران به صورت باکس اپراتور فعالیت داشت

عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در سال ۱۳۹۱ به جهت تحریم اپراتور ترمینال کانتینر بندر شهید رجایی در ایران، تردد کشتی‌های شرکت مرسک به بندر شهید رجایی متوقف شد و در حقیقت در ۶ سال گذشته و پس از امضای برجام، خطوط این شرکت به بنادر ایران تردد نداشته‌اند.

عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی همچنین تصریح کرد: طی یک سال‌ونیم گذشته، فعالیت شرکت مرسک در بندر شهید رجایی بیشتر به صورت «باکس اپراتور» بوده نه خط کشتیرانی.

تجارت فرامرزی ایران دچار چالش جدی نمی‌شود

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر با منتفی دانستن تحریم اپراتورهای بندر شهید رجایی، تاکید کرد: تردد در بنادر کشور هیچ مشکلی ندارد و چالش جدی در جابجایی کالا و تجارت فرامرزی کشور در حوزه کانتینری وجود نداشته و از این بابت هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند