قیمت برنج شکست؟

انواع برنج طارم

به گفته رئیس اتحادیه برنج فروشان بابل، قیمت برنج بالاست و باید به زیر کیلویی ۸۰هزار تومان ریزش کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس اتحادیه برنج فروشان بابل گفت: خرید و فروش برنج متوقف شده است و حتی فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز برای خرید و دپو محصول ورود نکردند چراکه این باور شکل گرفته است که قیمت‌ برنج بالاست، باید ریزش کند و به زیر کیلویی ۸۰هزار تومان برسد.

ایلنا گزارش داد، حسن تقی‌زاده در پاسخ به این ادعای مطرح شده که برخی از فروشندگان برنج آرد برنج‌های طارم را در برنج‌هایی مانند شیرودی می‌ریزند و آنها را با نرخ بالا عرضه می‌کنند آیا چنین ادعایی با واقعیت همخوانی دارد؟  گفت: ۹۰درصد مردم توانایی تشخیص نوع برنج را ندارند اما پاشیدن آرد برنج موضوعی است که برای من تازگی دارد و تا به امروز ندیده‌ایم شخصی اقدام به این کار کند.

تقی‌زاده افزود: آرد برنج، باعث کاهش کیفیت برنج می‌شود.

وی ادامه داد: مخلوط کردن ارقام برنج اتفاق تازه‌ای نیست و سالهاست که این تخلف از سوی برخی فروشندگان سودجو انجام می‌شود. از این‌رو همواره به مردم توصیه می‌شود که برنج را از واحدهای شناخته شده خریداری کنند.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه برنج خارجی را با نام برنج ایرانی در بازار عرضه می‌کنند، افزود: قیمت برنج خارجی کیلویی ۳۰هزار تومان و برنج طارم نیز ۱۱۰هزار تومان است این فروشندگان بعد از مخلوط کردن برنج داخلی و خارجی و ریختن برنج خارجی در گونی طارم آنها را باقیمتی مابین این دو نرخ به‌عنوان مثال کیلویی ۶۰هزار تومان بفروش می‌رسانند.

حسن تقی‌زاده با اشاره به نرخ انواع برنج در بنکداری شهرهای شمالی، اذعان کرد: طارم و هاشمی کیلویی ۹۷هزار تومان، شیرودی کیلویی ۵۵هزار تومان، ندا کیلویی ۵۰هزار تومان و فجر کیلویی ۶۰هزار تومان بفروش می‌رسد. این نرخ‌ها در بنکداری شهرهای شمالی است و بنکداری تهران می‌تواند بر این قیمت‌ها ۳درصد سود در نظر بگیرد.

تقی‌زاده با بیان اینکه بازار برنج در شرایط رکود قرار گرفته است، ادامه داد: خرید و فروش برنج متوقف شده است و حتی فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز برای خرید و دپو محصول ورود نکردند چراکه این باور شکل گرفته است که قیمت‌ها بالاست، باید ریزش کند و به زیر کیلویی ۸۰ هزار تومان برسد.

وی کیفیت و کمیت برنج در سال زراعی ۱۴۰۱ را قابل توجه عنوان کرد و افزود: دولت قیمت دستوری برای برنج اعلام نکرد اما به طور ضمنی به فروشگاه‌ها اعلام کرد که برنج بالاتر از کیلویی ۸۵ هزار تومان نباید عرضه شود از این‌رو فروشگاه‌ها رغبتی برای خرید برنج سال زراعی جدید از خود نشان نداده‌اند. به نظر می‌رسد اگر در ۲ هفته آینده اقدام به خرید برنج نکنند قیمت این محصول در شهرهای شمالی افت کند.

رئیس اتحادیه برنج فروشان بابل تاکید کرد: برنج‌ها در کارخانه دپو شده و در دست کشاورزان است و هیچ واسطه‌گر و دلالی برای خرید برنج ورود نکرده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند