قیمت بلیت قطار ۱۰ درصد افزایش یافت

قیمت بلیت قطار ۱۰ درصد افزایش یافت

پس از چند ماه گمانه زنی، سرانجام با موافقت راه آهن و سازمان حمایت مصرف‌کننده و تولیدکننده قیمت بلیت قطار افزایش یافت.

علی رضا شیخ طاهری – عضو هیئت مدیره انجمن حمل‌ونقل ریلی – در حاشیه نمایشگاه حمل‌و‌نقل ریلی در جمع خبرنگاران گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته سرانجام سازمان‌های ذی‌ربط با افزایش ۱۰ درصدی نرخ بلیت قطار موافقت کردند که از امروز ( اول تیرماه) اجرایی می‌شود.
به گفته وی این افزایش نرخ در حالی صورت گرفته که شرکت‌های حمل‌و‌نقل ریلی با آن مخالفند و درخواست افزایش ۲۰ درصدی نرخ بلیت را داشته‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز،شیخ طاهری با اشاره به حاشیه سود بسیار محدود شرکت‌های ریلی، تاکید کرد: با توجه به اینکه سالانه هزینه های جاری شرکت‌های مسافری افزایش پیدا می‌کند و از هزینه حفظ و نگهداری واگن‌ها گرفته تا حقوق نیروهای انسانی، عملا باید سالانه ۱۰ درصد بهای بلیت افزایش یابد. این در حالی است که آخرین افزایش نرخ به سال ۱۳۹۴ باز می‌گشت و بعد از سه سال تنها با افزایش ۱۰ درصدی نرخ‌ها موافقت شده است.

این فعال عرصه ریلی همچنین به موضوع کنار رفتن واگن‌های با عمر بالای ۳۰ سال نیز اشاره کرد و گفت: آنچه در طول روزهای گذشته بحث آن مطرح شده مربوط به کنار گذاشتن این واگن ها نمی‌شود بلکه واگن های ۳۰ ساله نیاز به ایمن سازی و بهسازی دارند. از این رو اگر شرکت های ریلی این واگن ها را بازسازی کنند می توانند برای یک دوره ۱۵ ساله دیگر نیز از آنها استفاده کنند.

بنابرگزارش، گشایش دوره جدید بلیت فروشی قطار در تابستان امسال از سوی راه اهن با حاشیه هایی همراه بود. ابتدا شرکت رجا از دیر باز شدن سامانه‌ها برای فروش بلیت انتقاد کرد و سپس این شرکت که حدود ۵۰ درصد از ظرفیت ناوگان را در اختیار دارد، بلیت فروشی خود را با چند روز تاخیر کلید زد.

شرکت‌های ریلی در طول ماه‌های گذشته با راه‌آهن اختلاف نظری جدی بر سر قیمت بلیت داشتند و در حالی که درخواست آنها برای افزایش قیمت بلیت ارائه شده بود، راه آهن چند روز قبل موافقت خود را اعلام کرد تا با تایید سازمان حمایت افزایش ۱۰ درصدی کلید بخورد.

آخرین افزایش قیمت بلیت قطار به سال ۱۳۹۴ باز می‌گشت. راه آهن در دستور العمل وقت خود اعلام کرده بود که شرکت‌های ریلی می‌توانند در صورت ارائه تخفیف به مسافران در ایام معمول سال، در روزهای پیک سفر قیمت بلیت شان را تا سقف ۲۰ درصد افزایش دهند.

 

منبع:ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند