یک کارشناس بازار خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز:

قیمت خودرو در سال 99 هم گران می‌شود / کاهش عرضه خودروهای کم مصرف

قیمت خودرو در سال 99 هم گران می‌شود / کاهش عرضه خودروهای کم مصرف

یک کارشناس بازار خودرو می‌گوید: چنانچه سیاست‌های دولت در حوزه پولی ادامه داشته باشد قطعا سال 99 هم با افزایش قیمت خودرو مواجه هستیم.

یک کارشناس بازار خودرو در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت خودروهای داخلی تا پایان سال گران می‌شود؟ به تجارت‌نیوز گفت: با افزایش قیمت بنزین معمولا تمایل مردم به خرید خودرو کاهش می‌یابد. در حقیقت افزایش قیمت بنزین تاثیر منفی در بازار خودرو دارد؛ چرا که تقاضای مردم به خرید خودروهای پر مصرف کاهش می‌یابد. از طرف دیگر گزینه‌ای برای تولید خودروهای کم مصرف از سوی خودروسازان دیده نمی‌شود.

فربد زاوه افزود: فعلا عرضه خودروهای کم مصرف از سوی خودروسازان به طور چشم‌گیری کاهش یافته است. محصولات متنوعی هم در بازار دیده نمی‌شود. بنابراین نمی‌توان گرانی قیمت بنزین را به افزایش قیمت خودرو سرایت داد. مشکلی که این روزها گریبان‌گیر بخش کلان اقتصاد است به بحث تورم و کاهش بودجه دولت باز می‌گردد. کسری بودجه باعث شده که دولتی‌ها به خلق پول و تزریق نقدینگی به بازار اقدام کنند.

او در ادامه گفت: تا زمانی که این سیاست‌های دولت مبنی بر چاپ پول و افزایش نقدینگی در کشور وجود داشته باشد، قیمت خودرو نوسان خواهد داشت. میزان نوسان قیمت خودرو به افزایش میزان تقاضا و کنترل قیمت دلار بستگی دارد. چنانچه سیاست‌های دولت در حوزه پولی ادامه داشته باشد قطعا سال 99 هم با افزایش قیمت خودرو مواجه هستیم.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند