تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

نقشه بانک مرکزی برای دلار / افزایش قیمت دلار تعمدی است؟

نقشه بانک مرکزی برای دلار / افزایش قیمت دلار تعمدی است؟

هفته گذشته قیمت دلار رکورد زد و به ۲۸ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. بسیاری معتقد بودند ورود دلار به کانال ۲۸ هزار تومان به معنای رشد ادامه‌دار قیمت دلار است. اما حالا برخی اظهارات نشان می‌دهد گرانی دلار نقشه بانک مرکزی است و با این کار، درآمد کسب می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار از زمان روی کار آمدن دولت رئیسی روند افزایشی داشته و از ۲۶ هزار تومان به ۲۸ هزار تومان رسیده است. آن هم دولتی که مدام وعده کاهش قیمت‌ها را می‌داد.

از مرداد تا کنون قیمت دلار بارها دچار نوسان شده. گاهی اخبار مثبت قیمت دلار را کاهش می‌دهد و گاهی اخبار منفی قیمت‌ها را بالا می‌برد. اما به نظر می‌رسد فقط اخبار در تعیین قیمت دلار نقش نداشته و بانک مرکزی در این میان نقش فعالی دارد.

روایت بانک مرکزی از افزایش قیمت دلار

مدیر کل عملیات وتعهدات ارزی بانک مرکزی شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی از نقش فعال بانک مرکزی برای کنترل قیمت‌ها در بازار ارز خبر داد.

شیوا راوشی شب گذشته صراحتا به نقش بانک مرکزی در تعیین قیمت ارز اشاره کرد و گفت: اگر این بازار در مقطعی با افزایش تقاضا نسبت به عرضه مواجه شود، بانک مرکزی با قدرت ورود پیدا کرده و این موضوع را مدیریت می‌کند.

این سخنان راوشی توضیح‌دهنده نوسان اخیر قیمت دلار بود. چراکه قیمت دلار هفته گذشته مرز روانی ۲۷ هزار تومان را شکست و تا قیمت ۲۸ هزار و ۴۰۰ تومان هم پیش رفت.

بسیاری پیش از این معتقد بودند که اگر نرخ دلار وارد کانال ۲۸ هزار تومان شود، تقاضای جدیدی در بازار شکل می‌گیرد و مهار قیمت دلار دشوار می‌شود و احتمال افزایش بیشتر قیمت ارز وجود دارد.

اما ناگهان قیمت ارز در روز شنبه مهار شد و کمی کاهش یافت. این اتفاق در کنار گفته‌های معاون بانک مرکزی نشان می‌داد که این بانک با عرضه ارز به بازار قیمت را کنترل کرده است.

درآمدزایی دولت با دلار ۲۸ هزار تومانی؟

اما سوالی که همان زمان در بازار ارز مطرح شد این بود که اگر بانک مرکزی می‌تواند قیمت ارز را مهار کند، چرا پیش از ورود آن به کانال ۲۸ هزار تومانی، قیمت را کنترل نکرد؟ آیا بانک مرکزی از طریق ایجاد شوک در بازار، می‌خواهد ارزهای خود را با قیمت بالا در بازار عرضه کند و ارز مردم را در قیمت پایین‌تر از بازار جمع کند؟

اقتصادنیوز در جواب این سوال نوشت: دست پر بازارساز برای اثرگذاری بر نرخ ارز باز است و احتمالا بانک مرکزی در تلاش است که از طریق ایجاد شوک در بازار، ارزهای خود را در قیمت بالا بفروشد.

به عبارتی این نقشه بانک مرکزی برای دلار است. اینکه با افزایش قیمت، دلارهای خود را با قیمت بالاتر بفروشد و با کاهش قیمت، دلارهای مردم را با قیمت کمتری بخرد.

اقتصادنیوز به نقل از یک منبع آگاه، این اقدام و نقشه بانک مرکزی را تایید کرده است.

نقشه بانک مرکزی برای دلار

البته شواهد دیگری هم وجود دارد که گمانه مطرح شده را تقویت می‌کند و نشان می‌دهد بانک مرکزی برای قیمت دلار نقشه دارد. دولت جدید چند مشکل مهم دارد، یکی کسری شدید بودجه و دیگری افزایش پایه پولی.

این دولت برای تامین بودجه نیاز به منابع مالی دارد که در دسترس نیست. از طرف دیگر، افزایش پایه پولی به معنای افزایش تورم بیشتر است.

در این میان احتمالا راهکار دیگری برای دولت باقی می‌ماند. درآمدزایی از طریق نوسانات قیمت دلار. همان کاری که دولت احمدی‌نژاد هم در چند سال پایان فعالیت خود و شروع تحریم‌ها انجام داد.

اوایل دهه ۹۰ دیوان محاسبات گزارشی منتشر کرد که نشان می‌دهد دولت احمدی‌نژاد بخشی از یارانه‌های نقدی را از محل نوسان قیمت ارز در بازار آزاد تامین می‌کرد.

به این ترتیب که در مقاطعی قیمت دلار را بالا می‌برد و منابع لازم را از بازار جمع می‌کرد و سپس با عرضه ارز، قیمت را کاهش می‌داد. حالا به نظر می‌رسد دولت رئیسی هم با همین شیوه در حال تامین هزینه‌ها و مدیریت بازار ارز است.

نکته دیگر اینکه دولت رئیسی با وعده کنترل قیمت‌ها روی کار آمده و درست در آستانه مذاکرات هسته‌ای، بعید است که موافق افزایش نرخ دلار و رسیدن آن به اعداد بالا باشد.

بنابراین این دولت تمام توان ارزی خود را صرف کنترل قیمت دلار می‌کند و اگر در مقاطعی نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند، احتمالا خواست بانک مرکزی و دولت است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند