قیمت دلار توافقی امروز 4 بهمن 1401

قیمت دلار

قیمت دلار توافقی امروز سه شنبه ۴ بهمن اعلام شد. قیمت دلار توافقی در نوسان است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار متشکل امروز شاهد افزایش قیمت دلار بود.نرخ دلار متشکل امروز با 43 هزار و 500 تومان معامله شد.

جدول قیمت 3 روز اخیر دلار در بازار متشکل
قیمت (تومان)مقدار تغییردرصد تغییرتاریخ
۴۳,۵۰۰۴,۸۹۳۱۱.۲۴11:40
۳۸,۶۰۷-۹۹.۰۰-۰.۲۶روز قبل
۳۸,۷۰۶۰.۰۰۰۲ روز پیش

ترمز روند افزایشی قیمت دلار در پی سخنان شب گذشته رئیس کل بانک مرکزی کشیده شد و فعلا با کمی کاهش قیمت نسبت به روز گذشته، در پله چهارم کانال ۴۰ هزار تومان نوسان دارد.

سخنان شب گذشته فرزین برای دومین بار از رسانه ملی، باعث شد بازار گمانه‌زنی‌های قیمتی برای ارز داغ شود و چند سیگنال مهم نیز برای بازار داشت؛ ایجاد سامانه «ناخدا» یا همان مرکز مبادله ارزی، افزایش سقف ارز توافقی از ۲۰۰۰ به ۵۰۰۰ هزار یورو، توسط صرافی‌های مجاز و ابراز امیدواری نسبت به مذاکرات سفرهای اخیر منطقه‌ای.

ناخدا در راه است

دیروز بازار ارز، با شک و تردید به سامانه ناخدا واکنش نشان داد و برخی رسانه‌ها نیز از جانب معامله‌گران درباره سامانه ناخدا به طنز نوشتند: «قطار کار نکرد برای همین تصمیم گرفتند کشتی را هم تست کنند.» عده ای دیگر می‌گفتند:«امیدواریم پس از این اقدام، با دیدن افزایش قیمت‌ها به جای صدا زدن ناخدا، نگوییم یا خدا!» و عده‌ای دیگر به کنایه می‌گفتند:«مگر قرار است غرق شویم که ناخدا در راه است!»

چپ بازارساز پر است

خبر افزایش سقف دلار توافقی که قرار است از سه‌شنبه چهارم بهمن‌ماه اجرایی شود این سیگنال را به بازار مخابره کرد که حتما چپ بازارساز پر بوده که چنین تصمیمی گرفته است.

اما برخی معامله‌گران با توجه به روند صعودی قیمت دلار در ۲ روز گذشته با این دیدگاه که، «اگر چه در روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت بودیم اما الگوهای نمودار دلار حباب قیمتی دارد»، پیش بینی کردند بازارساز قصد دارد با نوسان‌گیری هزاران میلیارد پول از بازار خارج کند و ریزش دلار طی روزهای آینده آغاز خواهد شد.

هر چند با روند صعودی قیمت دلار و خلق سیاست‌های نهاد پولی کشور بازار گمانه‌زنی داغ است اما آنچه با توجه به فاکتورهای موثر بر قیمت دلار در علم اقتصاد، می‌توان تاکید کرد، اشاره به تورم ۵۱.۴ درصدی دی‌ماه است که بالاترین میزان تورم از ابتدای سال‌جاری تا کنون را نشان می‌دهد.

ساده‌ترین تحلیل برای قیمت ارز، ‌توجه به نرخ تورم و تلاش مردم برای سوخت نشدن ارزش دارایی‌هایشان است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند