موضوعات داغ:

قیمت دلار شنبه را چطور آغاز می‌کند؟

قیمت دلار شنبه را چطور آغاز می‌کند؟

بازار ارز در چه شرایطی امروز هفته را آغاز خواهد کرد؟ آخرین کارنامه دلار پیش از شروع هفته جاری چگونه بود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در هفته گذشته روندی نزولی داشت اما آیا این روند، در هفته جاری هم ادامه خواهد یافت؟ بازار ارز در چه شرایطی امروز هفته را آغاز خواهد کرد؟ آخرین کارنامه دلار پیش از شروع هفته جاری چگونه بود؟

در این مورد دنیای اقتصاد نوشته است: در پنجمین روز هفته، برخلاف انتظار شماری از تحلیلگران فنی بازار،‌ دلار در کانال ۱۵ هزار تومانی باقی ماند. به گفته فعالان، تعدادی از تحلیلگران فنی پس از افت روزهای اخیر در کانال‌های اطلاع رسانی خود عنوان کردند که قیمت دلار حرکت به سوی کانال ۱۴ هزار تومانی را آغاز کرده است و حتی یکی از آنها به صراحت در کانال اطلاع رسانی خود نوشت که خریدی برای دلار نخواهد داشت و منتظر اعدادی چون ۱۴ هزار و ۷۰۰ الی ۱۴ هزارو ۸۰۰تومان است. به‌رغم چنین انتظاری،‌ حداقل در پنجمین روز هفته پس از نوسانات رفت و برگشتی، دلار به کانال ۱۴ هزار تومانی نرفت.

بازار در روز چهارشنبه دو نیمه متفاوت داشت؛ در نیمه اول روز که برای بخشی از معامله‌گران و تحلیلگران غیرمنتظره بود، قیمت تا نزدیکی سطح ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومانی رشد کرد. در نیمه دوم روز این ارز کمی از سطح یاد شده عقب نشینی کرد و حتی محدوده ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومانی را به خود دید. با این حال،‌ حدود ساعت ۴ بعدازظهر روی عدد ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان قرار گرفت که ۱۰۰ تومان بیشتر از روز سه‌شنبه بود. به گفته فعالان، این رشد موجب شده بود که مخاطب برخی از تحلیلگران فنی که معمولا بازیگران آماتور بازار هستند، معترض شوند و حتی عنوان شده است که در گروه‌های تلگرامی این تحلیلگران، مخاطبان عنوان می‌کردند که با توجه به سیگنال معامله‌گران فنی، فروشنده شدند؛ در واقع افزایش روز چهارشنبه به آنها ضرر زده بود و آنها نسبت به این موضوع معترض بودند. البته معمولا تحلیلگران فنی به صراحت از تغییر کانال بازار صحبت نمی‌کنند و ممکن است آنها اشاره کرده باشند که بازار در صورت شکسته شدن حمایت ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومانی توانایی ورود به کانال پایین تر را دارد.

آنچه مسلم است یکی از عواملی که موجب شد پیش بینی کاهشی شماری از تحلیلگران محقق نشود، بالا ماندن نرخ حواله درهم بود که به نوسانات خود بالای محدوده ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی ادامه داد. درهم در روزهای اخیر تبدیل به متغیری شده است که نوسانات آن برای بازار از اهمیت زیادی برخوردار است. برخی فعالان نیز باور داشتند، بالا رفتن ارزش دلار در سامانه نیما ممکن است سیگنال افزایشی به بازار آزاد داده باشد. نرخ دلار در سامانه نیما با یک روز تاخیر منتشر می‌شود و آخرین آمارها نشان می‌داد که دلار در این سامانه، روز سه شنبه ۱۴هزار و ۳۵۳ تومان قیمت خورده است که ۵۲۳ تومان بالاتر از روز دوشنبه بود.

در این میان، برخی کارشناسان عقیده دیگری داشتند و معتقد بودند،‌ افزایش نرخ‌ها در سامانه نیما حتی می‌تواند به آرامش بیشتر بازار آزاد منجر شود. از نظر آنها با نزدیک شدن نرخ‌ها به همدیگر، انگیزه برای عرضه ارز در سامانه نیما بالاتر خواهد رفت و این امر می‌تواند بار تقاضا از بازار آزاد را نیز کاهش دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، اما در روز پنجشنبه نرخ ارز در صرافی‌ ملی ابتدا با کاهش قیمت ۱۳۰ تومانی نسبت به چهارشنبه، به ۱۵ هزار و ۲۵۰ تومان رسید. ساعاتی بعد دومین نرخ صرافی ملی در روز پنجشنبه اعلام شد که  در دومین به‌روزرسانی صرافی ملی، نسبت به مورد قبل ۲۵۰ تومان ارزان شد و بر این اساس قیمت دلار به ۱۵ هزار تومان رسید.

در مجموع هم قیمت ارز صرافی ملی در دومین هفته ماه اسفند، با نوسانات متعددی همراه بود به طوری که قیمت دلار در روز پنج‌شنبه نسبت به هفته گذشته ۷۰۰ تومان کاهش یافت و به ۱۵ هزار تومان رسید. اما آیا این روند نزولی این هفته هم ادامه می‌یابد؟

تجارت‌نیوز در پیش‌بینی هفتگی بازارها نوشته است: در حالی که سهامداران با لغو تصمیم محدود شدن دامنه نوسانات (البته تا ۲۰ اسفند که جلسه شورای عالی بورس برگزار شود) و انجام دو عرضه اولیه در هفته آتی همچنان به صعودی بودن روند شاخص بورس امیدوار هستند اما در بازار ارز تداوم کنترل‌ها حاکی از این است که احتمالا روند هفته اخیر بازار ارز تغییر خاصی نکند. در همین حال بازار طلا به نظر می‌رسد همچنان متاثر از بازار جهانی پتانسیل بهبود روند گذشته خود را دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند