ورود دلار بازار آزاد به کانال پایین‌تر/ روند کاهشی طلا و سکه/ قیمت دلار، طلا و سکه ششم تیر ۱۴۰۱ – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : عضویت در شانگهای و بریکس جنبه تجاری ندارد/ بدون FATF گشایش اقتصادی بی‌معناست
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

ورود دلار بازار آزاد به کانال پایین‌تر/ روند کاهشی طلا و سکه/ قیمت دلار، طلا و سکه ششم تیر ۱۴۰۱

قیمت‌ دلار امروز دوشنبه، ششم تیر ۱۴۰۱، نوساناتی داشته است. وضعیت بازار دلار، طلا و سکه را بخوانید.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار دلار، طلا و سکه امروز نوساناتی دارد. قیمت دلار در صرافی ملی که با اندکی افزایش نسبت به روز گذشته، ۲۷۷۴۳ تومان اعلام شد.

اما دلار در بازار آزاد این روزها روند کاهشی دارد و امروز وارد کانال پایین‌تر شده است.

در عین حال، به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز قیمت دلار نیمایی امروز روند افزایشی دارد و با ۷۲ تومان افزایش، به ۲۵۳۷۴ تومان رسیده است.

نوسانات قیمت طلا و سکه

علاوه بر دلار، در بازار طلا و سکه نیز امروز نوساناتی وجود دارد. بر اساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر تهران، قیمت طلا در لحظه تنظیم این خبر روند کاهشی دارد. از دیروز هم به کانال پایین‌تر رفته و اکنون به یک میلیون و ۳۵۱ هزار و ۶۲۶ تومان رسیده است.

قیمت سکه نیز کاهشی است و اکنون با قیمت ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله می‌شود.

قیمت سکه طرح قدیم، نیز روند نزولی دارد و  به ۱۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

سیگنال‌های موثر بر بازار دلار، طلا و سکه

به گزارش تجارت‌نیوز، در مدت اخیر بازارهای مالی، تحت تاثیر مذاکرات وین قرار داشتند. با وجود توقف در مذاکرات هسته‌ای، در روزهای اخیر تحرکات مثبتی برای از سرگیری آن آغاز شده و مقامات مختلف بین‌المللی به ایران سفر کرده‌اند.

جوزف بورل، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفر به ایران گفت: سفر من یک هدف اصلی دارد این‌که این بن بست را بشکنم. تنش‌ها را در خصوص مذاکرات برجام کم کنم. برای من اهمیت اصلی داشت و این‌که یک انگیزه جدید و فرصت جدیدی ایجاد کنیم که برجام و گفت‌وگوها را روی ریل قرار دهیم (فارس).

انتقال محل مذاکرات به دوحه قطر

در این میان قرار است ادامه مذاکرات نه در وین که در قطر برگزار شود. دلیل تغییر محل مذاکرات چیست و چرا دوحه میزبان این دور از مذاکرات است؟

هیچ‌کدام از مقامات داخلی و خارجی توضیحی درباره علت جابجایی محل مذاکرات هسته‌ای اعلام نکرده‌اند. البته مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات احیای برجام اعلام کرده که ایران «قطر را برای میزبانی از مذاکرات انتخاب کرد زیرا این کشور دوست ماست.»

اما بررسی اخبار رسانه‌ها گمانه‌های دیگری را هم درباره انتخاب قطر به‌عنوان محل مذاکرات اعلام کرده‌اند. اولین مساله نقش قطر به‌عنوان میانجی مذاکرات هسته‌ای است. بعد از آنکه مذاکرات وین به بن‌بست خورد، وزیر امور خارجه قطر سفری به ایران داشت که تحلیلگران معتقد بودند برای رایزنی و میانجیگری در خصوص مذاکرات هسته‌ای است. در این مدت مقامات سیاست خارجی ایران و قطر با هم در ارتباط بودند و به نظر می‌رسد نقش این کشور در پیشبرد مذاکرات قابل توجه است.

پس یکی از گمانه‌ها این است که چون قطر در شکل‌گیری دور جدید مذاکرات هسته‌ای نقش مهمی داشته، برای همین میزبان این دور از مذاکرات شده است.

نورنیوز، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی هم اعلام کرده «با توجه به تلاش‌های مستمر قطر برای از سرگیری مذاکرات رفع تحریم‌ها، شانس دوحه برای میزبانی مذاکرات آتی بیش از سایر کشورهای حوزه خلیج فارس است.»

آخرین اخبار از تحولات بازارها را در صفحه گزارش بازارهای تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات