تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

آخرین قیمت دلار و طلا در هفته گذشته میلادی / چرا ارزش دلار کاهش یافت؟

آخرین قیمت دلار و طلا در هفته گذشته میلادی / چرا ارزش دلار کاهش یافت؟

بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی در کشورها از یک‌سو و افزایش مناقشات میان چین و آمریکا از سوی دیگر موجب نوسانات دلار آمریکا و قیمت جهانی طلا در هفته گذشته شد.

در هفته پایانی ماه می، دلار آمریکا تحت تاثیر چند عامل مختلف نزولی شد. شاخص دلار که نرخ برابری آن را در مقابل سبدی از ارزهای مهم جهانی اندازه‌گیری می‌کند، در هفته گذشته ۱٫۵ درصد افت کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، درحالی‌که شاخص دلار در اولین روز از معاملات در سطح ۹۹٫۶۳ قرار داشت، در معاملات روز جمعه به ۹۸٫۳۰ واحد رسید.

نمودار زیر روند هفتگی شاخص دلار را در هفته گذشته میلادی نشان می‌دهد:

افت ۱٫۵ درصدی دلار آمریکا در هفته چهارم می ۲۰۲۰

بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی و افزایش تقاضا برای دارایی‌های پرریسک یکی از دلایل افت دلار آمریکا در برابر سایر ارزها بود.

از سوی دیگر طرح پیشنهادی ۷۵۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع کرونا، موجب شد یورو در بالاترین سطح هشت هفته گذشته در مقابل دلار قرار بگیرد.

با این حال، ادامه تنش‌ها میان دو اقتصاد بزرگ جهان، مانع از افتِ بیشتر دلار در هفته گذشته شد. تحت تاثیر لفاظی‌ها میان پکن و واشینگتن بر سر اجرایی شدن قانون امنیت ملی در هنگ‌کنگ، یوان چین در برابر دلار طی هفته گذشته کاهش یافت.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد: هنگ‌کنگ دیگر منطقه خودمختار نیست و با توجه به وضعیت پیش‌رو، آمریکا درباره حضور شرکت‌های تجاری و مالی در هنگ‌کنگ تجدیدنظر خواهد کرد.

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز پیش‌تر در سخنانی چین را به اعمال تحریم‌های همه‌جانبه اقتصادی تهدید کرده بود.

در هفته‌ای که گذشت، قیمت جهانی طلا نیز با افت ۰٫۲۳ درصدی مواجه شد. هر اونس طلا که روز دوشنبه با قیمت هزار و ۷۲۸ دلار معامله می‌شد، در معاملات روز جمعه به هزار و ۷۲۹ دلار رسید.

نمودار زیر روند هفتگی قیمت جهانی طلا را در هفته گذشته میلادی نشان می‌دهد:

افت ۰٫۲۳ درصدی قیمت جهانی طلا در هفته چهارم می ۲۰۲۰

هرچند خوش‌بینی‌ها به شروع فعالیت کسب‌وکارها موجب شد روز چهارشنبه قیمت طلا بار دیگر به کانال هزار و ۶۰۰ دلار بازگردد، اما عدم قطعیت ناشی از شیوع ویروس کرونا از یک‌سو و تشدید مناقشات تجاری میان آمریکا و چین بازگشت فلز زرد به روند صعودی را در روزهای پایانی معاملات به‌دنبال داشت.

تحلیلگران در موسسه سیتی‌بانک می‌گویند، با توجه به نرخ‌های بهره منفی یا نزدیک به منفی در کشورهای مختلف جهان، احتمال صعود طلا بسیار بالاست.

این بانک آمریکایی متوسط قیمت طلا را در نیمه دوم سال ۲۰۲۰، هزار و ۷۱۵ دلار پیش‌بینی کرده، اما می‌گوید، این رقم در سال آینده میلادی به هزار و ۹۲۵ دلار در هر اونس خواهد رسید.

جدیدترین اتفاقات مربوط به طلا را می‌توانید در سلسله اخبار قیمت جهانی طلا تجارت‌نیوز ملاحظه کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند