قیمت نیم سکه به ۵۸۵۰۰۰۰ تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۰/۵/۱۰

قیمت نیم سکه به ۵۸۵۰۰۰۰ تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۰/۵/۱۰

قیمت طلا و سکه امروز با توجه به ثبات بهای جهانی طلا از کاهش نرخ ارز تبعیت کرد که بر این اساس قیمت نیم سکه به پنج میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازازهای جهانی در حالی جمعه گذشته بسنه شد که قیمت طلا به ۱۸۱۴ دلار رسید و سرمایه‌گذاران را به افزایش بهای فلز گرانبها امیدوار کرد.

براساس گزارش ایسنا، تحلیلگران به کیتکونیوز اعلام کردند که باید آمار اشتغال آمریکا را دید که قرار است روز جمعه منتشر شود. اظهارات چهارشنبه گذشته جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا به سرعت به عنوان موافق پایین ماندن نرخ‌های بهره تفسیر شد.

وی به خبرنگاران گفت: آمریکا هنوز به پیشرفت قابل ملاحظه‌ای برای پیگیری تعدیل برنامه‌های محرک مالی نرسیده است.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار شرکت OANDA به کیتکونیوز گفت: وقتی موضوع طلا مطرح می‌شود، من به بعضی از واکنش‌های بازار متمرکز می‌شوم. بازده واقعی به محدوده منفی تری سقوط کرده و طلا منتظر است تا ببیند بانک مرکزی آمریکا چه اقدامی می‌کند. بزرگترین ریسک متوجه طلا، تعدیل زودتر از حد انتظار خرید اوراق قرضه است. اما تصمیم کمیته بازار آزاد فدرال این دیدگاه را تقویت می‌کند که بانک مرکزی آمریکا همچنان تا رسیدن به پیشرفت قابل توجه از نقطه نظر بهبود بازار کار فاصله دارد.

این تغییر دورنما این دیدگاه را تحکیم می کند که نرخ‌‌‌های بهره برای مدت طولانی‌تری پایین خواهند ماند و این برای طلا خوب است. پاول همچنین به کرونای دلتا اشاره کرد که به منزله ریسک فزاینده برای رشد اقتصادی در نیمه دوم سال است.

بارت میلک، مدیر استراتژی جهانی شرکت تی دی سکیوریتیز به کیتکونیوز گفت: در حال حاضر هیچ برنامه زمانی مشخصی در خصوص زمان آغاز تعدیل محرک‌‌های مالی بانک مرکزی آمریکا وجود ندارد و این بانک اذعان کرده که نوع دلتای ویروس کرونا ممکن است مشکل ساز شود. این امر به کاهش کم سابقه نرخهای بهره واقعی منتهی شد که عامل اصلی افزایش قیمت طلا و نزول ارزش دلار آمریکا بوده است.

تحلیلگران احتمال عقب نشینی بیشتر قیمت طلا را منتفی نمی‌دانند. طلا در معاملات بعدازظهر جمعه با سودگیری قابل توجه در پی رشد ارزش دلار روبرو شد. در نهایت بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا ۱۸ دلار و ۶۰ سنت معادل یک درصد کاهش یافت و در ۱۸۱۷ دلار و ۲۰ سنت بسته شد. با این حال اگر طلا بتواند این کاهش را جبران کند، ممکن است بتواند تا سطح ۱۸۵۰ دلار یا حتی ۱۸۷۰ دلار پیشروی کند.

میلک گفت: ما به میانگین قیمت ۵۰ روزه رسیده ایم. سطح مقاومت بعدی ۱۸۵۲ دلار است و اگر آمار اقتصادکلانی که هفته جاری منتشر می شوند، مطلوب نباشند طلا ممکن است موفق شود به ۱۸۵۲ دلار برسد.

مویا گفت: سطح بعدی که باید شکسته شود، ۱۸۳۸ دلار است. به محض این که این سطح شکسته شود، طلا به سمت ۱۸۵۰ دلار خواهد رفت و اگر بالای سطح ۱۸۵۰ دلار بسته شود، راه برای خرید فنی بیشتری هموار می شود و مقاومت زیادی تا سطح ۱۸۶۰ تا ۱۸۷۰ دلار وجود نخواهد داشت. وی پیش بینی کرد در بلندمدت، طلا از پتانسیل صعود تا سطح ۱۹۰۰ دلار تا چند ماه دیگر برخوردار است.

مهمترین رویداد هفته جاری که می تواند صعود یا نزول قیمت طلا را به دنبال داشته باشد، گزارش اشتغال غیرکشاورزی آمریکا در ژوییه است. پیش بینی می شود آمار رسمی نشان دهد ۹۰۰ هزار شغل جدید ایجاد شده و نرخ بیکاری به ۵.۷ درصد کاهش پیدا کرده است. اگر آمریکا در ژوییه بیش از یک میلیون شغل ایجاد کند، برای طلا منفی خواهد بود. از سوی دیگر اگر آمار اشتغال ماهانه مایوس کننده باشد، طلا به راحتی می توانند به سطح ۱۸۵۲ دلار صعود کند.

گزارش مهم دیگر آمار متقاضیان بیمه بیکاری است که به گفته تحلیلگران، باید به سطح پیش از شیوع ویروس کرونا برگردد تا بانک مرکزی آمریکا بتواند تعدیل برنامه محرک مالی را آغاز کند.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، مویا گفت: اضطراب به بازار سهام برگشته و سرمایه گذاران را ممکن است ترغیب کند به سمت طلا بروند. طلا در زمان ریزش بازار سهام از تقاضا برای دارایی امن بهره می برد. به احتمال زیاد سرمایه گذاران بیشتری طلا را به جای اوراق قرضه آمریکا انتخاب می کنند. بازده اوراق قرضه بسیار پایین است.

بر اساس گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار آزاد امروز ۱۰ مرداد تا ساعت ۱۹، نسبت به دیروز کاهش یافت و ۲۵ هزار و ۴۴۹ تومان‌ معامله شد.

همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را ۴،۲۰۰ تومان اعلام کرده است.

صرافی‌های بانک‌ها امروز قیمت دلار را برای فروش ۲۵ هزار و ۱۳۸ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۲۴ هزار و ۶۴۰ تومان خریداری می‌کنند.

قیمت یورو در بازار آزاد امروز، نسبت به دیروز کاهش یافت و به رقم ۲۹ هزار و ۵۲۵ تومان رسید.

همچنین، قیمت یورو در بانک مرکزی ۴۹۸۳ تومان تعیین شد.

بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۲۹ هزار و ۵۳۰ تومان‌ اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۲۸ هزار و ۹۴۵ تومان است.

طبق نرخ‌های اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران سکه و ارز تا ساعت ۱۹، قیمت سکه تمام طرح قدیم ۱۰ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح جدید ۱۱ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان است.

در بازار طلای امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار، یک میلیون و ۹۵ هزار و ۳۸۳ تومان قیمت دارد.

نیم‌سکه، پنج میلیون و ۸۵۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود، قیمت ربع‌ سکه و قیمت سکه یک گرمی نیز به ترتیب سه میلیون و ۶۵۰ هزار تومان و دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرام تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند