آنالیز قیمت سکه در ۱۰ سال اخیر / قیمت سکه امامی ۲۰ برابر شد

آنالیز قیمت سکه در ۱۰ سال اخیر / قیمت سکه امامی ۲۰ برابر شد

سکه امامی در فروردین ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته معادل ۱۷۰ درصد افزایش قیمت داشته، همچنین نسبت به متوسط قیمت آن در سال ۸۸ حدود ۲۰ برابر شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، متوسط قیمت هر عدد سکه بهار آزادی طرح جدید (سکه امامی) در سال ۸۸ معادل ۲۴۱ هزار تومان بوده است، اما متوسط قیمت این فلز گران‌قیمت در فروردین ماه امسال حدود ۲۰ برابر شده و به رقم چهار میلیون و ۷۹۸ هزار تومان رسیده است.

رشد ۲۰ برابری قیمت سکه امامی در فاصله ۱۰ ساله نشان می‌دهد که این فلز ارزشمند معادل ۱۸۸۷ درصد افزایش قیمت را متحمل شده است.

قیمت سکه امامی در فروردین ماه امسال نسبت به ماه قبل ۳٫۶ درصد و نسبت به متوسط قیمت آن در سال ۹۷ رشد ۳۵ درصدی داشته است.

اما بیشترین افزایش قیمت سکه امامی طی ۱۰ سال اخیر، به سال گذشته برمی‌گردد که نسبت به سال ۹۶ رشد ۱۶۸ درصدی داشته، یعنی در حالی که قیمت آن در سال ۹۶ معادل یک میلیون و ۳۲۶ هزار تومان بوده ولی در سال ۹۷ حدود دو میلیون و ۲۲۸ هزار تومان به آن افزوده شده و به رقم سه میلیون و ۵۵۴ تومان رسیده است.

در فروردین ماه امسال قیمت سکه تا رقم پنج میلیون و ۱۸۰ هزار تومان نیز پیش رفت.

دوره متوسط قیمت فروش سکه امامی / تومان درصد تغییر نسبت به دوره قبل
۱۳۸۸ ۲۴۱،۵۰۰ ۱۷٫۶
۱۳۸۹ ۳۲۵،۱۰۰ ۳۴٫۶
۱۳۹۰ ۵۶۷،۱۰۰ ۷۴٫۵
۱۳۹۱ ۱،۰۲۰،۶۰۰ ۸۰
۱۳۹۲ ۱،۰۶۰،۴۰۰ ۳٫۹
۱۳۹۳ ۹۶۵،۲۰۰ ۹-
۱۳۹۴ ۹۳۳،۱۰۰ ۳٫۳-
۱۳۹۵ ۱،۱۱۰،۵۰۰ ۱۹
۱۳۹۶ ۱،۳۲۶،۴۰۰ ۱۹٫۴
۱۳۹۷ ۳،۵۵۴،۲۰۰ ۱۶۰

بر اساس داده‌های بانک مرکزی سکه در فروردین ماه امسال نسبت به فروردین ماه سال گذشته، ۱۷۰ درصد افزایش قیمت داشته است؛ یعنی متوسط قیمت آن در فروردین ماه سال ۹۷ معادل یک میلیون و ۷۷۵ هزار تومان بوده که در فروردین ماه سال جاری به رقم چهار میلیون و ۷۹۸ هزار تومان رسیده است.

در سال ۹۱ نیز که کشور با تحریم‌ها دست و پنجه نرم می‌کرد، قیمت سکه از ۵۷۶ هزار تومان سال ۹۰ با ۸۰ درصد افزایش به رقم یک میلیون و ۲۰ هزار تومان در سال ۹۱ رسید.

سکه طرح جدید در سال‌های ۹۳ و ۹۴ با افت قیمت مواجه شدند؛ به‌نحوی که بازدهی آن در سال ۹۳ معادل منفی ۹ و در سال ۹۴ معادل منفی سه درصد بوده است.

سکه امامی در فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش قیمت ۱۷۰ درصدی داشته است.
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند