قیمت سکه طرح قدیم به ۱۰۶۰۰۰۰۰ تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۰/۳/۲۳

قیمت سکه طرح قدیم به ۱۰۶۰۰۰۰۰ تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۰/۳/۲۳

قیمت طلا و سکه امروز یکشنبه با توجه به تعطیلی بازارهای جهانی تنها از افت نرخ ارز تبعیت کرد که بر این اساس قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم به ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار جهانی در شرایطی تعطیل است که تحلیلگران معتقدند قیمت طلا در صورتی که به ۱۹۵۰ دلار صعود کند، می‌تواند از مرز ۲۰۰۰ دلار بگذرد.

براساس گزارش ایسنا، بارت میلک، مدیر استراتژی جهانی شرکت تی دی سکیوریتیز به کیتکونیوز گفت: ارزش دلار آمریکا بالا رفت و بازده اوراق خزانه آمریکا اندکی افزایش یافت. طلا شاهد اصلاح فوری قیمت بود و این امر باعث شد بعضی در بازار به سودگیری اقدام کنند.

عقب نشینی طلا در آخرین روز معاملات هفته گذشته بسیاری از کارشناسان را غافلگیر کرد به خصوص پس از این که آمار اقتصادی آمریکا نشان داد نرخ تورم سالانه به بالاترین حد از سال ۲۰۰۸ صعود کرده است. اما تحلیلگران نرخ تورم سالانه پنج درصد در ماه مه را تا حد زیادی موقتی می‌‌دانند.

میلک در این باره توضیح داد: بانک مرکزی آمریکا تحت تاثیر تورم قرار نمی‌‌گیرد. عمده رشد تورم به دلایل ابتدایی بوده است. ماه‌‌های آوریل و مه سال ۲۰۲۰ بدترین ماههای کووید ۱۹ برای تورم بود. بنابراین اکنون نرخ تورم سالانه با یک دوره ضعیف مقایسه می‌‌شود.

به گفته میلک، یک اتفاق مهمی که تابستان امسال باید رصد شود این است که آیا تورم بالا خواهد ماند یا به سقف دو درصدی بانک مرکزی آمریکا عقب نشینی خواهد کرد. این ریسک وجود دارد که سیاست پولی انبساطی بلندمدت آمار تورم بالاتر را به مدت طولانی تری در شاخص قیمت مصرفی عمومی خواهد گنجاند. نرخ تورم پنج درصد نخواهد بود اما برای مدتی بالاتر از سقف هدف گذاری شده می‌‌‌ماند. تمرکز بانک مرکزی آمریکا در حال حاضر به جای کنترل جدی تورم، روی اشتغال کامل است. فضای خوبی برای طلا وجود دارد زیرا تورم بالاتر و نرخهای بهره پایین‌‌تر به معنای نرخ‌‌های واقعی کاملا منفی است که به نفع طلا خواهد بود. مشکلات طلا برای پیشروی در بالای مرز ۱۹۰۰ دلار بیشتر گرفته شدن سرعت حرکت قیمت است و حرکت نزولی را نشان نمی‌‌دهد.

طلا در حدود ۱۸۸۱ دلار از حمایت برخوردار است. احتمال افت اندک قیمت طلا وجود دارد و این به اظهارات بانک مرکزی آمریکا در روز چهارشنبه بستگی خواهد داشت. بانک مرکزی آمریکا ممکن است صحبت درباره تعدیل سیاست انبساطی را آغاز کند. هر گونه تصمیمی در این باره تا سپتامبر اعلام نخواهد شد.

بانک مرکزی آمریکا چه خواهد گفت؟

همه چشمها به نشست هفته جاری بانک مرکزی آمریکا دوخته شده که بعدازظهر روز چهارشنبه به پایان می رسد.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA در این باره گفت: سیاست بانک مرکزی آمریکا حتی با وجود رشد بالاتر از حد انتظار نرخ تورم، انبساطی خواهد ماند. اما در نشست آتی مقامات بانکی آمریکا ممکن است از مواضع خود عقب نشسته و درباره تعدیل سیاست انبساطی گفت و گو کنند. این دیدگاه روی قیمت طلا تاثیر گذاشت و به سرمایه گذاران دلیلی برای فروش در کوتاه مدت داد. با این حال بانک مرکزی آمریکا یکی از آخرین بانکهای مرکزی خواهد بود که سیاست پولی خود را تحکیم می کند و برای طلا فضای کافی برای صعود به سطح ۱۹۵۰ دلار در تابستان امسال فراهم می کند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: بازار طلا در حال استراحت است اما در تابستان، قیمتها حرکت خواهند کرد و همه به ۱۹۵۰ دلار چشم دوخته اند. این اتفاق معامله گران غیر طلا را برای بازگشت تشویق خواهد کرد. در نهایت طلا به سمت ۱۹۵۰ دلار و در مقطع بعدی به مرز ۲۰۰۰ دلار صعود خواهد کرد. خریداران در قیمت ۱۸۷۰ دلار ظاهر خواهند شد اما چند ماه آینده برای طلا نوسانی خواهد بود.

مویا گفت: انتظار می رود بانک مرکزی آمریکا صحبت درباره نحوه آغاز تعدیل سیاست پولی انبساطی را آغاز کند. این اقدام بر مبنای پیشرفت اقتصادی خواهد بود که ممکن است با انتشار گزارش اشتغال ژوئن اتفاق بیافتد و زمینه را برای انتظارات درباره تعدیل سیاست مذکور تا پایان سال هموار کند. بانک مرکزی آمریکا همچنین پیش بینیهای اقتصادی خود را در این نشست به روز خواهد کرد.

بر اساس گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار آزاد امروز ۲۳ خرداد خرداد ساعت ۱۹، نسبت به دیروز افزایش یافت و ۲۴ هزار و ۱۰۳ تومان‌ معامله شد.

همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را ۴،۲۰۰ تومان اعلام کرده است.

صرافی‌های بانک‌ها امروز یکشنبه قیمت دلار را برای فروش ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۲۳ هزار و ۳۵ تومان خریداری می‌کنند.

قیمت یورو در بازار آزاد امروز، نسبت به دیروز شنبه افزایش یافت و در رقم ۲۸ هزار و ۵۳۵ تومان معامله شد.

همچنین، قیمت یورو در بانک مرکزی ۵۰۸۲ تومان تعیین شد.

بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۲۸ هزار و ۵۴۲ تومان‌ اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۲۷ هزار و ۹۷۷ تومان است.

طبق نرخ‌های اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران سکه و ارز تا ساعت ۱۹، قیمت سکه تمام طرح قدیم ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح جدید ۱۰ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان است.

در بازار طلای امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار، یک میلیون و ۷۷ هزار و ۱۴۵ تومان قیمت دارد.

نیم‌سکه، پنج میلیون و ۸۵۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود، قیمت ربع‌ سکه و قیمت سکه یک گرمی نیز به ترتیب سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرام تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند