قیمت نیم سکه به ۲۰۵۰۰۰۰ تومان رسید / قیمت طلا و دلار امروز ۹۸/۷/۱۵

قیمت نیم سکه به ۲۰۵۰۰۰۰ تومان رسید / قیمت طلا و دلار امروز ۹۸/۷/۱۵
قیمت طلا و سکه امروز تحت تاثیر نوسانات جزئی بهای فلز گرانبها و ثبات نرخ ارز بود که بر این اساس قیمت نیم سکه به 2 میلیون و 50 هزار تومان رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت جهانی طلا امروز دوشنبه در آستانه مذاکرات تجاری آمریکا و چین در محدوده ۱۵۰۰ دلار در هر اونس نوسان داشت.

براساس گزارش کیتکو نیوز، میخاییل اسپروگیس تحلیلگر ارشد بانک گلدمن ساش آمریکا در مصاحبه‌ای تاکید کرد: نگرانی‌های مربوط به رکود اقتصادی موجب خواهد شد تا قیمت هر اونس طلا در سه ماه چهارم امسال به ۱۶۰۰ دلار افزایش یابد.

وی در ادامه افزود: چیزی که برای بازار طلا اهمیت دارد، این نیست که آیا ریسک و خطر واقعی وجود دارد یا نه، بلکه چیزی که مهم است آن است که ریسک هایی که بازار آن را درک کرده است، کدامند. ما بر این باوریم که نگرانی بازار درباره وقوع رکود، با توجه به کاهش رشد اقتصادی و افت اشتغال، بیشتر شده است.

این تحلیلگر ارشد اقتصادی اظهار کرد: پیش بینی ما این است که قیمت طلا تا پایان امسال به ۱۶۰۰ دلار خواهد رسید و در همین محدوده تثبیت خواهد شد و پس از آن به تدریج افزایش بیشتری خواهد داشت.

وی تصریح کرد: روند بلندمدت قیمت طلا نیز بستگی به رشد اقتصاد جهانی خواهد داشت. اگر احتمال رکود اقتصادی آمریکا افزایش یابد، روند صعودی قیمت طلا در سال ۲۰۲۱ میلادی نیز ادامه خواهد یافت.

گلدمن ساش بر این باور است که ۳ عامل اصلی می تواند قیمت طلا را تا پایان امسال به ۱۶۰۰ دلار افزایش دهد: تقاضای صندوق های سرمایه گذاری، خرید بانک های مرکزی و کاهش ارزش دلار آمریکا.

اسپروگیس گفت: انتظار داریم که صندوق های بزرگ سرمایه گذاری در بازارهای توسعه یافته طی ماه های آینده طلای بیشتری را خریداری خواهند کرد.

تقاضای بانک های مرکزی جهان نیز طی ماه های آینده روند صعودی خواهد داشت و از ۶۵۰ تن در سال گذشته به ۷۵۰ تن تا پایان امسال خواهد رسید. کشورهایی مثل ترکیه، روسیه و چین که تنش های سیاسی با آمریکا دارند، بیشترین تقاضا را برای طلا خواهند داشت. کشورهایی مثل لهستان که با اتحادیه اروپا نیز تنش دارند، امسال طلا خریداری کرده اند.

پیش بینی ها نشان می دهد که ارزش دلار آمریکا طی ماه های آینده کاهش خواهد یافت که این پیش بینی بر اساس این گمانه زنی است که رشد اقتصادی جهان بهبود خواهد یافت و ارزش سایر ارزها در برابر دلار افزایش خواهد داشت.

تحلیلگران گلدمن ساش پیش بینی کرده اند که فدرال رزرو آمریکا در نشست اکتبر نیز یک بار دیگر نرخ بهره را کاهش خواهد داد. فدرال رزرو آمریکا تنها پس از انتخابات ۲۰۲۰ احتمالا نرخ بهره را مجددا افزایش خواهد داد. نظرسنجی سی ام ئی نشان می دهد که احتمال کاهش ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره آمریکا در نشست اکتبر به بیش از ۹۰٫۵ درصد رسیده است.

براساس گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار امروز ۱۳۹۸/۰۷/۱۵ تا ساعت ۱۷، ۱۱,۳۹۱ تومان تعیین شده و بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرده است.

صرافی ملی قیمت دلار را برای خرید و فروش به ترتیب ۱۱۳۰۰ تومان و ۱۱۴۰۰ تومان اعلام کرده است.

قیمت یورو در بازار امروز ۱۲,۶۰۰ تومان اعلام شده که بانک مرکزی نیز قیمت یورو را ۴۶۱۱ تومان تعیین کرده است.

صرافی ملی نیز امروز قیمت یورو را برای خرید و فروش به ترتیب ۱۲۵۰۰ تومان و ۱۲۶۰۰ تومان اعلام کرده است.

طبق نرخ‌های اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران سکه و ارز تا ساعت ۱۷:۴۵، قیمت سکه تمام طرح قدیم چهار میلیون تومان و قیمت سکه تمام طرح جدید چهار میلیون و پنج هزار تومان در بازار طلا و سکه است که قیمت سکه تمام طرح جدید نسبت به دیروز با رشد ناچیزی همراه بوده است.

در بازار طلای امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار، ۴۰۷ هزار و ۶۸۱ تومان قیمت دارد.

نیم‌سکه، ۲ میلیون و ۵۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود، قیمت ربع سکه و قیمت سکه یک گرمی نیز به ترتیب یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و ۸۵۰ هزار تومان است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند