ایران بروکر

هشدار به خریداران/ سقوط قیمت طلا آغاز شد؟

تجارت نیوز

روز گذشته بود که فدرال رزرو نرخ بهره را مجددا افزایش داد و همین مساله سبب شد که قیمت طلا روند نزولی خود را آغاز کند. اما آیا کاهش قیمت طلا در آمریکا بر قیمت طلا در بازار ایران اثر می‌گذارد و باید منتظر کاهش قیمت طلا و سکه باشیم؟

به گزارش تجارت‌نیوز،‌ اعلام نرخ بهره آمریکا قیمت طلا را در بازارهای جهانی کاهش داد. اما به نظر می‌رسد که این کاهش چندان محسوس نیست.

آنگونه که خبر آنلاین اعلام کرده هر اونس طلا با ۰.۱ درصد کاهش به ۱۸۰۶.۱۱ دلار رسیده و تغییر اندکی در مقایسه با قیمت قبلی ۱۸۱۷.۸۰ دلار داشته است.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، روز چهارشنبه گفت، فدرال رزرو در سال آینده افزایش بیشتری برای نرخ بهره ارائه خواهد کرد، حتی در شرایطی که اقتصاد ایالات متحده به سمت رکود احتمالی می رود.

از طرف دیگر،‌ بانک مرکزی اروپا قرار است برای چهارمین بار متوالی نرخ بهره را افزایش دهد، البته احتمالاً با افزایشی کمتر، و برنامه‌هایی را برای خروج نقدینگی از سیستم مالی در راستای مبارزه با تورم سرسام‌آور ارائه کند.

خبرگزاری رسمی شین‌هوا هم اعلام کرد، چین برنامه‌هایی برای توسعه مصرف داخلی و سرمایه‌گذاری تنظیم کرده است، زیرا دومین اقتصاد بزرگ جهان با کووید-۱۹ و تضعیف تقاضای خارجی دست و پنجه نرم می‌کند.

قیمت طلا و سکه امروز ۲۵ آذر

اما آیا کاهش قیمت جهانی انس طلا،‌بر قیمت طلا در بازار داخل تاثیر می‌گذارد؟

به نظر نمی‌رسد که سیاست اخیر فدرال رزرو، قیمت‌ها در بازار سبزه میدان را چندان تحت تاثیر قرار دهد. چراکه اولا میزان افت قیمت طلا در بازار جهانی سیار اندک و نامحسوس بوده است. دوما قیمت طلا و سکه در بازار ایران، بیشتر از آنکه تحت تاثیر بازار جهانی و قیمت جهانی انس طلا باشد، از قیمت دلار بازار آزاد تاثیر می‌گیرد.

امروز ۲۵ آذرماه قیمت دلار آزاد ۳۷ هزار و ۸۰۰ تومان است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که روند دلار اندکی نزولی بوده اما بازار همچنان در نوسان است و قیمت دلار در حال تغییر است.

مطالعه کنید
قیمت سکه امامی به کانال 28 میلیونی سقوط کرد

قیمت سکه امامی هم امروز ۲۵ آذر ماه ۱۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان اعلام شده است که اندکی کاهش قیمت نسبت به دو روز گذشته را نشان می‌دهد.

قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار هم با اندکی کاهش به یک میلیون و ۶۹۰ هزار تومان رسید که این رقم هم اندکی کاهش دارد.

اما کارشناسان معتقدند که قیمت طلا در بازار ایران از قیمت دلار الگوبرداری می‌کند و هر نوسانی در قیمت دلار بر روند قیمت طلا و سکه هم اثر می‌گذارد.

برای همین بیشتر از آنکه سیاست‌های فدرال رزرو بر قیمت طلا و سکه اثر بگذارد،‌سیاست‌های بانک مرکزی درباره دلار در خصوص قیمت سکه و طلا اثرگذار است.

کارشناسان اقتصادی در شرایط کنونی چشم‌انداز چندان مثبتی نسبت به قیمت دلار ندارند و برای همین روند قیمت طلا و سکه هم فعلا صعودی پیش‌بینی می‌شود.

نظرات