تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

قیمت مصالح ساختمانی در آبان ماه/ چرا بازار نهاده‌های ساختمانی کساد شد؟

مصالح ساختمانی

بررسی‌ها نشان می‌دهد بازار مصالح ساختمانی طی ماه‌های اخیر از رونق افتاد. این در حالی است که قرار بود دولت با ساخت چهار میلیون مسکن این بازار را دچار تحول کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، تولید و فروش مصالح ساختمانی طی ماه‌های اخیر با رکود مواجه شد. رکودی که گزارش‌های رسمی دولت هم آن را تائید می‌کنند.

اخیراً  مرکز آمار ایران گزارشی که منتشر کرد که نشان می‌دهد در تابستان١٤٠١ تورم نهاده‌های ساختمانی تهران نسبت به بهار امسال 3.4 درصد  کاهش داشت. این بدان معناست که مصالح ساختمانی در دومین فصل امسال به‌‌طور میانگین 3.4 درصد ارزان‌تر از سه ماه ابتدایی سال به دست مصرف‌کننده رسیده است.

این در حالی است که طبق تجربه سالیان گذشته معمولاً تابستان دوره رونق این محصولات شناخته می‌شود. با توجه به وعده دولت مبنی بر تولید چهار میلیون مسکن انتظار می‌رفت، امسال بازار مصالح ساختمانی پررونق‌تر از سال‌های گذشته باشد، اما انفعال وزارت راه و شهرسازی رکودی بی‌سابقه را بر این بازار حاکم کرد.

در این بین با توجه به رکودتورمی حاکم بر بازار، سازندگان مسکن هم دست از تولید کشیده‌اند تا تولیدکنندگان مصالح ساختمانی هیچ بازاری برای عرضه و فروش نداشته باشند.

فهرست قیمت مصالح ساختمانی

بررسی‌های تجارت‌نیوز از قیمت مصالح ساختمانی در روز 23 آبان 1401 نیز بر رکود موجود بر بازار و ثبات قیمت‌ها صحه می‌گذارد. فروشندگان حتی در مواجهه با مصرف‌کنندگان قطعی حاضر به ارائه تخفیف‌های ویژه هستند.

در حال حاضر قیمت هر مترمربع کاشی یا سرامیک در محدوده 13 هزار و 750 تومان است. کف‌پوش و دیوارپورش از 71 هزار تا 295 هزار تومان در هر مترمربع عرضه می‌شود. بلوک نیز از 720 هزار تا یک میلیون و 640 هزار قیمت دارد.

آجر از 1750 هر عدد تا 35 هزار بر هر عدد قیمت دارد و متوسط قیمت آن 10 هزار و 500 برای هر عدد است و متوسط قیمت انواع آجر نسوز نما هم  4 هزار و 200 برای هر مترمربع برآورد می‌شود.

نرخ انواع سنگ تزیینی ساختمان از 200 هزار تا 600 هزار تومان برای هر قطعه متغیر است و متوسط قیمت آن به 393 هزار و 500 برای هر سنگ می‌رسد.

بهای هر پاکت سیمان از 32 هزار تا 80 هزار تومان متغیر است.

در گروه آهن‌آلات ساختمانی نیز ورق استیل یک‌میلیون و 875 هزار، پروفیل 69 هزار و 138، میلگرد بستر خرپایی 28 هزار و 500، تیرآهن 14 سبک دو میلیون و 750 هزار قیمت دارند.

در انواع شن و ماسه و شن نخودی 115 هزار، ماسه کفی 135 هزار، مخلوط ماسه ماسه طبیعی شسته، ماسه شکسته و شن شکسته 185 هزار، انواع شن 50 هزار، انواع ماسه شسته 92 هزار و 500، شن نخودی 147 هزار و شن بادامی 140 هزار تومان قیمت دارد.

بهای هر کیلو گچ 8800 تومان و بهای انواع ملات پودر سنگ نیز از 45 هزار و 780 تا 570 هزار تومان متفاوت است.

ارزانی برآمده از رکود مسکن 

کاهش 3.4 درصدی قیمت انواع مصالح ساختمانی در تابستان نسبت به بهار سال جاری برآمده از رکود حاکم بر بازار ساخت‌وساز کشور به‌طور ویژه ساختمان‌های مسکونی است.

هم‌پای این رکود پروژه‌های دولتی ساخت مسکن نیز با چالش‌های همیشگی مانند تامین نشدن منابع و اختصاص نیافتن زمین‌های مناسب روبه‌روست و در نتیجه نمی‌تواند گشایشی در بازار مسکن و بازارهای زیرمجموعه آن ایجاد کند.

برای مطالعه بیشتر خبر مصالح ساختمانی ارزان شد را بخوانید.

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند