قیمت هر کیلو شقه گوسفندی به ۱۱۰ هزار تومان رسید

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی، بارش برف و اختلال در تردد از مرزهای غربی را علت اصلی محدودیت قاچاق دام اعلام کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی‌اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی از کاهش قیمت گوشت در بازار خبر داد و گفت: هم‌اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ ۱۱۰ تا ۱۱۲ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود‌.

او افزود: در فصل زمستان موضوع خروج دام از کشور باید مدیریت شود و تنها در ماه‌های اردیبهشت و خرداد به سبب تعدد تعداد دام صادرات باید صورت بگیرد.

قاچاق دام به امارات در حال انجام است

ملکی با اشاره به اینکه بارش برف قاچاق دام را محدود کرده است، بیان کرد: با توجه به بارش برف سنگین در آذربایجان غربی، مسئله قاچاق دام کند شده است. در حال حاضر قاچاق دام تنها از راه‌های دیگر و به مقدار محدود به امارات در حال انجام است.

این مقام‌مسئول محدودیت قاچاق و عرضه آن در داخل را یکی از دلایل کاهش قیمت گوشت در بازار اعلام کرد و گفت: در شرایط فعلی که واردات گوشت با مشکلاتی روبه‌روست و به سبب اختصاص ارز نیما، قیمت آن با گوشت داخلی برابری می‌کند، از این رو بهتر است داشته‌هایمان را در داخل نگه داریم تا با بحران در بازار داخل روبرو نشویم.

به گفته او، با توجه به نیاز مردم به پروتئین در فصل زمستان پیش‌بینی می‌شود که با کنترل قاچاق و نگهداری داشته‌هایمان در داخل، نرخ گوشت هم کاهش یابد که با این وجود قدرت خرید مردم بالا خواهد رفت.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی ادامه داد: در شرایط فعلی که قیمت نهاده بالاست، بهترین راه برای کمک به دامدار و جلوگیری از ضرر، تامین نهاده دامی ‌مورد نیاز است تا تولیدکننده نگرانی در این خصوص نداشته باشد.

ملکی قیمت فعلی هر کیلو دام زنده را ۴۷ تا ۴۸ هزار تومان اعلام‌کرد و گفت: هم‌اکنون قیمت دام در خراسان پایین تر از این رقم است.

او در پایان با اشاره به اینکه بحث عرضه و تقاضا در تعیین قیمت گوشت بسیار موثر است، تصریح کرد: بازار گوشت با رکود مواجه است که همین امر منجر به کاهش تقاضا و ازدیاد عرضه شده است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند