قیمت گازوئیل تغییر می‌کند؟

قیمت گازوئیل تغییر می‌کند؟

هر سال موعد تدوین بودجه، مساله افزایش قیمت بنزین و گازوئیل هم مطرح می‌شود. اما حالا رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفته تاکنون مساله افزایش قیمت گازوئیل مطرح نشده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت هر لیتر گازوئیل سهمیه‌ای ۳۰۰ تومان است. اگرچه هر سال مساله افزایش قیمت گازوئیل مطرح شده اما اکنون چند سالی است که قیمت گازوئیل بدون تغییر مانده و افزایشی نداشته است.

اما حالا در آستانه تدوین و تنظیم بودجه ۱۴۰۱، این سوال مجددا مطرح شده که آیا قرار است قیمت گازوئیل افزایش پیدا کند؟ بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰ قیمت حامل‌های انرژی هیچ تغییری نمی‌کند. بر این اساس در چهار ماه باقیمانده امسال بعید است که دولت بخواهد قیمت گازوئیل را افزایش دهد.

سوال بعدی این است که آیا در بودجه سال ۱۴۰۱ ممکن است قیمت گازوئیل افزایش پیدا کند؟

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اعلام کرده که تاکتون مساله افزایش قیمت گازوئیل در بودجه سال آینده مطرح نشده است.

اگر چنین باشد، احتمالا قیمت گازوئیل برای چندمین سال متوالی بدون تغییر می‌ماند و افزایش پیدا نمی‌کند. اما دغدغه و سوال افزایش قیمت بنزین و گازوئیل از کجا آغاز شد؟

از چندی قبل در مجلس طرح حذف یارانه پنهان انرژی و حذف یارانه‌ها مطرح شد. همزمان با طرح این مساله، این سوال پیش آمد که آیا حذف یارانه انرژی به معنای حذف یارانه بنزین و سایر حامل‌های انرژی است و ممکن است قیمت گازوئیل و بنزین افزایش پیدا کند؟

بعد از آن مقامات دولتی افزایش قیمت بنزین و دیگر حامل‌های انرژی را تکذیب کردند و گفتند دولت و مجلس فعلا برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی ندارد.

اکنون هنوز جزئیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مشخص نیست. با تدوین و انتشار لایحه بودجه می‌توان دید آیا دولت برای افزایش قیمت گازوئیل برنامه جدیدی دارد یا نه.

اما آنچه تاکنون اعلام شده این است که قیمت گازوئیل نه در سال جاری افزایش پیدا می‌کند و نه فعلا مساله افزایش قیمت گازوئیل در بودجه مطرح است.

قیمت واقعی گازوئیل چقدر است؟

اگرچه در آبان سال ۹۸  قیمت بنزین افزایش پیدا کرد، اما قیمت گازوئیل و سی ان جی بدون تغییر ماند. اما همان زمان مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی منتشر کرد که از قیمت واقعی بنزین و گازوئیل رونمایی می‌کرد.

بر اساس این گزارش که سال ۹۸ منتشر شده بود، قیمت واقعی هر لیتر بنزین سوپر فوب خلیج فارس ۶ هزار و ۳۷ تومان و قیمت واقعی هر لیتر گازوئیل فوب خلیج فارس ۶ هزار و ۸۶۹ تومان اعلام شد.

اعدادی که نشان می‌داد دولت روی هر لیتر بنزین بیش از ۲۵۰۰ تومان و روی هر لیتر گازوئیل بیش از ۶ هزار و ۵۵۰ تومان یارانه پرداخت می‌کند.

اما از آبان ۹۸ به این سو، قیمت بنزین و گازوئیل ثابت ماند و حتی گفته شد که دولت می‌خواسته قیمت گازوئیل را در بودجه سال ۱۴۰۰ افزایش دهد که مجلس مانع آن شده.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند