دولت برای کاهش قیمت گوشت قرمز چه اقدامی کرد؟

قیمت گوشت

از روز گذشته (دوازدهم دی ماه) دولت در راستای کاهش قیمت گوشت قرمز اقدام به توزیع گسترده گوشت قرمز تنظیم بازاری کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در دو هفته اخیر قیمت گوشت قرمز در بازار رشد شدیدی داشت که فعالان صنفی دلیل آن را کمبود دام و افزایش قیمت دام زنده عنوان می‌کنند.

در همین راستا، دولت قصد دارد با روانه ساختن ذخایر استراتژیک گوشت خود به بازار کمی از التهاب افزایش قیمت گوشت بکاهد.

به همین جهت، با توجه به نوسانات افزایشی در قیمت گوشت قرمز در بازار، شرکت پشتیبانی امور دام کشور با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی نسبت به توزیع گسترده گوشت قرمز منجمد گوسفندی و گوساله اقدام کرد.

گفتنی است که گوشت منجمد تنظیم بازاری از امروز (13 دی ماه) از طریق سامانه توزیع هوشمند (ستکاوا) عرضه شده است.

در استان‌هایی که سامانه توزیع هوشمند (ستکاوا) راه‌اندازی شده است، توزیع گوشت قرمز منجمد به زودی آغاز خواهد شد.

قیمت گوشت قرمز در بازار چند نرخی شد

منصور پوریان، رئیس شورای تأمین دام کشور، به موضوع افزایش قیمت گوشت قرمز اشاره کرد و اقتصاد آنلاین گفت: در حال حاضر سه  نرخ متفاوت برای گوشت قرمز وجود دارد. یکی قیمت شرکت پشتیبانی امور دام کشور، دیگری قیمت سازمان میادین میوه و تره بار و سومی قیمت بازار است که تفاوت‌های قابل توجه باهم دارند.

بر اساس گفته او، به طور معمول در فصول سرد با کاهش عرضه دام مواجه هستیم اما امسال این افت رخ نداده است و همراه با این اتفاق کاهش تقاضای زیادی را نیز شاهد هستیم.

پوریان دلیل کاهش تقاضا را گرانی غیر منطقی در بازار عنوان کرد، افزود: قیمت گوشت قرمز به ویژه گوشت گوسفندی در پی جهش قیمت دلار افزایش قابل توجهی داشت؛ به نحوی که در یک هفته به طور متوسط در هر کیلوگرم ۶۰ هزار تومان افزایش یافت.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر در بازار در انواع گوشت گوسفندی، هر کیلوگرم شقه نسبت به فصل پاییز با افزایش ۶۱ هزار و ۴۰۰ تومان از ۱۸۳ هزار و ۶۰۰ هزار تومان به ۲۴۵ هزار تومان، هر کیلوگرم ران با افزایش ۱۰۲ هزار و ۶۰۰ تومان از ۲۱۰ هزار و ۶۰۰ تومان به ۳۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.

برای مطالعه بیشتر مطلب قیمت گوشت نجومی شد؟ را در تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند